Magyarországon a legdrágább a Tesla?
Villanyautósok
2026-06-09 05:05
Anno, amikor 2021-ben hivatalosan is belépett a magyar piacra a Tesla , azzal lepett meg minket a vállalat, hogy egész Európában nálunk volt a második legalacsonyabb nettó ára a belépő Model 3-nak. Nem véletlenül, hiszen ez kellett ahhoz, hogy beférjenek az akkor futó állami támogatás 15 milliós árplafonja alá.
Ha viszont ma körülnézünk , olyan érzésünk támad, hogy nálunk a legdrágábbak a cég autói egész Európában. Tényleg így van?
Nem szeretnénk átmenni átfogó gazdasági elemzésbe, ez nyilván egy többtényezős képlet, de az egyik legfontosabb összetevő valószínűleg a forint / euró árfolyam – különösen a Model Y esetében, amelynek alkatrészei 90 százalékban Európából érkeznek és a típus itt helyben is készül.
A hivatalos MNB-árfolyam egyébként öt éve, amikor a Tesla megnyitotta a rendeléseket, véletlenül pont nagyjából ott volt, ahol ma, olyan 350 forint magasságában. Azóta persze volt már jóval gyengébb is a hazai fizetőeszköz, a mélypont 2022. október közepe volt, 433-as MNB árfolyammal.
Forrás: MNB.hu
2025 áprilisa óta viszont a forint, hullámozva ugyan, de folyamatosan erősödött. Ebben a folyamatban csak az idei év eleje jelentett kivételt, amikor előbb, főleg az energiaválság és az újabb háború miatt gyengült a magyar fizetőeszköz, majd a választás eredménye és az energiahelyzet részleges rendeződése után április közepére öt éve nem látott magasságba erősödött.
Persze a Tesla nem szokott azonnal reagálni az árfolyam-ingadozására. A Model 3 sportváltozatának ára 2023 áprilisában változott utoljára, a nagyakkus összkerekes kiadás ’24 áprilisa óta kerül ennyibe, a hátsókerekes nagyakkus pedig 2024. októberében tért vissza és azóta se olcsóbb, se drágább nem lett. A kisakkus variánst pedig tavaly decemberben cserélték le egy szerényebb felszereltségű modellre és azóta nem változtattak az árán.
A Model Y-nál is hasonló a helyzet , a 2025 elején bemutatott Juniper/Opal kódnéven ismert modellfrissítés most április végéig változatlan áron volt elérhető – április 22-én egy 1000 euró körüli áremelést hajtottak végre, de ez nem specifikusan a magyar piacra, hanem egész Európára vonatkozott.
Szóval hiába erősödik a forint egy jó éve és hiába ért el a kormányváltás óta öt éve nem látott magasságokat, a Teslák csak nem akarnak olcsóbbak lenni idehaza. Ennek eredményeképp pedig mindenképpen az egyik, ha nem a legdrágább Tesla-piac lettünk Európában – és nem csak a világbajnok magyar ÁFÁ-nak köszönhetően bruttóban, de nettóban is.
Idő hiányában nem nyálaztuk át az összes európai ország minden Tesla-variánsának árlistáját, de kigyűjtöttük az alap Model 3 és alap Model Y árát a környező országokban . Emellé felvittük a táblázatba Németországot, mint a legnagyobb autópiacot a kontinensen, valamint három olyan országot – Dániát, Svédországot és Svájcot –, amelyek közismerten drágák . Ez a mintánk.
Az autók árából kihagytuk a helyi állami támogatásokat, illetve az egyes piacokon lévő forgalomba helyezési dokumentációs díjat és tényleg csak az autó alapárát néztük – nettóban és bruttóban.
A bruttó vételárban persze abszolút bajnokok vagyunk, ez talán kevéssé meglepő. De ha kivesszük az egyenletből a magas magyar ÁFÁ-t, akkor sem jobb a helyzet.
Nettóban is mindenhol 10-20 százalékkal olcsóbb a Model 3, mint Magyarországon. A kivétel csak Svájc, de a 8,1 százalékos ÁFÁ-juknak köszönhetően a nap végén még a zürichi vásárló is kevesebbet fizet az autóért, mint a magyar.
Romániában – feltehetőleg a helyi állami támogatás miatt – a Tesla most egy 3600 eurós árengedményt ad, enélkül euróban ugyanannyi lenne az ár, mint szinte mindenütt az Unióban.
Hasonló a helyzet a Model Y-nál is. A németeknél van egy extra 1000 eurós gyártói engedmény, hogy beférjenek az új állami támogatás 40 ezres határértéke alá. Romániában szintén van egy helyi engedmény, de a többi környező országban mindenütt bruttó 41 ezer euró az alapmodell ára – az áfaszintek közötti apró eltérést a Tesla le is nyeli.
De nem csak Közép-Európában, a méregdrága Dániában és Svédországban is olcsóbb az Y – Koppenhágában nem is kicsit. Svájc a nettó árban ismét kivétel, de a bruttó vételár még így is a magyar alatt van.
Mintánk alapján eléggé úgy tűnik, hogy nálunk a legdrágábbak a Teslák Európában, aminek az az oka, hogy a hazai árak változatlanok maradtak a forinterősödés ellenére is, míg az euróban, frankban, stb. meghatározott – szintén változatlan – külföldi árak forintra átszámolva alacsonyabbak lettek. De vajon meddig fog ez így maradni?
Miközben Európában az idei év első 5 hónapjában két éve nem látott szintre erősödtek a Tesla eladásai (+58% vs. 2025), nálunk ötödével csökkentek a tavalyi évhez képest. Ebben a vastagon fogó ceruza biztosan nem segít.
A magyarok rákaptak a használt villanyautókra
Ha új Teslát vásárolsz, most 1000 km-re elegendő ingyenes Supercharger töltést kaphatsz. Ehhez használhatod Tibor ajánlói kódját is.