← Vissza

news.bsdnet.hu

Az Apple végül kénytelen volt feladni: indul az Android-iOS végpontok közti titkosított RCS

HUP 2026-05-12 09:02
Évekig tartó iparági és nyilvános nyomás után az Apple végül kénytelen volt beadni a derekát: az iOS már támogatja az RCS üzenetküldést, vagyis az SMS/MMS-nél modernebb, platformok közti üzenetküldési szabványt. A Google "Get The Message" kampánya éveken át azt vágta az Apple fejéhez, hogy az iPhone és Android közti üzenetküldés szándékosan maradt másodrendű élmény: rosszabb minőségű médiával, gyengébb csoportos chattel, hiányzó gépelésjelzéssel és olvasási visszajelzéssel. Az Apple végül nem nyitotta meg az iMessage-et, de az RCS-t be kellett engednie az iOS-re. Az Apple saját dokumentációja szerint az RCS az iOS 18-tól érhető el, szolgáltatói támogatással. Az RCS-sel nagyobb felbontású fotók és videók, linkek, kézbesítési és olvasási visszajelzések, valamint gépelésjelzés is használható nem Apple-eszközökkel folytatott beszélgetésekben. A mostani újabb lépés az, hogy az Apple szerint iOS 26.5-től béta jelleggel elindult a végpontok közti titkosított RCS is támogatott szolgáltatókkal. Sameer Samat, a Google Android-ökoszisztémáért felelős vezetője az X-en úgy fogalmazott: elindult az Android és iPhone felhasználók közti titkosított RCS üzenetküldés rolloutja. Fontos korlát: ez továbbra sem az iMessage megnyitása. Az iMessage marad Apple-ökoszisztémán belüli szolgáltatás, az RCS-üzenetek pedig az Apple felületén továbbra is zöld buborékban jelennek meg. De a lényeg ettől még világos: az Apple sokáig ellenállt, majd a Google, a szolgáltatók, a szabványosítás és a piaci nyomás hatására végül kénytelen volt megtenni azt, amit technikailag már régen megtehetett volna. Big news: Today, we’re starting to roll out end-to-end encryption for RCS messaging between Android and iPhone users! This cross-industry effort replaces outdated SMS with a more secure & private way to chat, no matter what phone you have.🔒Thank you to the community for…pic.twitter.com/5J71TwjbHL — Sameer Samat (@ssamat)May 11, 2026 Néhány ios-es contact-tal már legalább egy hónapja működik, néhánnyal most sem. Nem látok szolgáltató szerinti eloszlást sem (bár a számhorodozás bejátszhat) van yetteles aki felé működik, van aki felé nem és telekom-ost is látok, aki felé menne. Nincs ebben semmi meglepő. Az önérzetes magyar Apple-huszárok jelentős része elavult Iphone-t használ, ahol nemcsak az iOS nem kapott évek óta frissítést, de a telepített App-ok sem frissülnek már jó ideje. Velük nyilván nem fog működni, mert soha nem kapják meg frissítésként ezt a képességet. nemreg kaptam ios 18-on egy androidos kollegatol videot sms-ben. neztem is hogy wtf. mondjuk azt nem neztem, melyik szamomra jott (van yetteles ceges sim, es telekomos flottas esim is benne) pont annyira hiányzott ez, mint a mostani frissítés másik újdonsága: új pride háttérkép. és egészen pontosan ugyanannyiszor fogom használni! 4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle. Mondjuk ideális esetben "just works", és a felhasználók többsége észre sem veszi. Az elmúlt 5, de lehet hogy 10 évből az egyetlen fejlesztés, amit nap-mint-nap használok és örülök, hogy végre van. Ha tudsz esetleg másik értelmes fejlesztést az elmúlt évtizedből a touch ID óta, akkor hallgatlak! (A faceID talán.. de inkább csak talán) Milyen fasza szolgaltatas ami csak bizonyos szolgaltatoknal mukodik. Vajon hanyan fogjak gyorsan torolni a Viberjuket es valtani erre a fos felmegoldasra? iMessage kozben koszoni szepen es mukodik minden Apple termeken automatikusan. "mukodik minden Apple termeken" Hű, az akár a magyar telefonok 30%-át is kiteheti, nem semmi... Ez termeszetesen jogos, de az Apple uzleti modellje mindig is ez volt. Miert nem csinalt a Google egy hasonlo szolgaltatast? Igy cirka 20 evvel az elso Androidos telefon megjelenese utan most van egy szolgaltatas ami vagy mukodik vagy nem, szolgaltatotol fuggoen. Ma mar mindenkinek megvan a bejaratott messaging platformja szerintem, tobb is van mint eleg. Ki fogja ezt hasznalni? Androidon - tehát a telefonok 70%-nál - ez nem szolgáltatófüggő. Most - állitólag - az apple vackán van szolgáltatófüggőség ezzel kapcsolatban. (vagy majd kitalálják mire fogják, ahol épp nem megy) Én évek óta vigan használom, egyre több emberrel. Ez az alap, ismeretlen emberekkel is, ennek kellene mindenkinél működjön, mint az SMS - amit kivált - nem az, hogy keresegessem, hogy a 8 féle szedett-vedett platformból éppen melyik van kinél. Az iMessage pontosan ilyen flawless mukodik hosszu-hosszu evek ota magatol, ismeretlen emberekkel is. Akinek termeszetes, hogy iPhone-t vesz, pont ugyanilyen termeszetes hogy mukodik. Nem tudom, neked miota mukodik az RCS, nekem utoljara S10-es galaxy-m volt 2 evvel ezelott, azon meg szo nem volt RCS-rol. A szedett-vedett platformok kozul pedig az elmult 10 evben mar mindenki kivalasztotta maganak a megfelelot akinek nem volt iMessage vagy nem bizottt benne. Tovabbra sem latom ennek a celkozonseget, de hurra. "az elmult 10 evben mar mindenki kivalasztotta maganak a megfelelot akinek nem volt iMessage vagy nem bizottt benne." Tehát volt 30%-nyi ember akik között "flawless" működött az imessage és volt a maradék 70%, aki 5-6 különféle platformon szétszórva volt megtalálható. És te nem látod a célközönségét egy platformnak, ami a mobilok 100%-án alapból működik? (RCS-t szerintem olyan 5 éve használok, akkoriban még a nem google mobilokra kézzel kellett letölteni a Messages-t, azóta az új mobilokon már alap) Volt, pl. a hangouts. Én azt nem értem, hogy ezt az RCS-t hogy a halálba lehetett ilyen szinten elbonyolítani, ahelyett hogy megcsinálták volna tisztán IP alapon. Kb. ilyen bonyolult lett volna az algoritmus: fogadó oldal: van SIM kártya? Hurrá! Írjuk be a telefonszámot egy adatbázisba, pl. Google accounthoz rendelve (tudom, nem kötelező, meg céges, meg stb., de azért talán meg lehett volna oldani). küldő oldal: van a telefonszámhoz rendelt account? NEM: SMS küldés IGEN: küldjük el IP alapon. Megkapta? IGEN: Jeee! NEM: a fogadó oldal nem elérhető. Megpróbálod SMS-ben? Ennyit kellett volna leprogramozni. Ehelyett megint bevonták a szolgáltatókat, kitaláltak valami hibrid szart. Tudjuk hányszor lett ennek jó vége. Emlékszik még valaki a H.323-ra? küldjük el IP alapon. de megis hogy? honnan tudod a cimzett aktualis ip cimet (a nat-ot stb meg hagyjuk is) ? mindenkepp kell egy szerver, ami osszekoti a feleket, hogy esetleg utana tudjanak p2p kommunikalni, vagy a szerveren at relayezni. es itt kezdodik a problema, hogy ki adja a szervert, ki uzemelteti, mivel az is penzbe kerul. A google? Neki hol eri meg az, hogy mondjuk kinai android klon telefonok vagy lineageos stb eszkozok iphoneokkal uzengessenek rajta kereesztul? Na itt jonnek kepbe a szolgaltatok, mivel nekik ugyebar fizet az ugyfel, akkor szopjanak ok ezzel...   a google is uzemeltet amugy ilyet, es a sajat telefonjai fallbackelnek oda, ha a szolgaltatojuknak nincs kozelebb szervere, de ok az idegen eszkozoknek (pl iphone) nem fognak szolgaltatni. Üzenetírás előtt már látszik, hogy tud-e fogadni RCS-t vagy nem az ellenfeled, ha nem imessage. Ez nem pont elég? ez hol latszik? Nincs ebben semmi szokatlantól eltérő. A C-type töltőt is csak benyelték.
Eredeti cikk megtekintése →