← Vissza

news.bsdnet.hu

Vitézy a budai Vár luxusberuházásairól: Ezek nélkül nem lehet megérteni, hogyan működött ez az ország az elmúlt években

HVG 2026-05-12 10:12
A leendő közlekedési és beruházási miniszter arról elmélkedett, mi mindent lehetett volna jobbá tenni az országban, ha a Fidesz-kormány nem a budai vár épületeinek luxusfelújítására szórja el a pénzt. Hétfőn Magyar Péter miniszterelnök néhány miniszterjelölttársával, köztük Vitézy Dáviddal, a közlekedési és beruházási tárca leendő vezetőjével együttkörbejárta és bemutattaa Rogán Antal által vezetett Miniszterelnöki Kabinetiroda épületét, amelyet a budai várban alakítottak ki az egykori Vöröskereszt székházából. „Néha azt gondolom, hogy már nem tud meglepni a magyar állam eddigi működése, de amit a Várban láttunk Magyar Péterrel, teljesen megdöbbentett” – írta Vitézy kedden a közösségi oldalán. A bejegyzéséhez két képet is csatolt. Az egyiken a Miniszterelnöki Kabinetiroda tetőterasza és az odavezető lépcső látható. Erről azt írta, hogy a legtöbben egy történelmi épületnek hinnék, pedig „valójában egy vadonatúj minisztériumi palota: 2021 és 2025 között épült fel, a 80 éve elbontott Vöröskereszt-székház homlokzatát idézve, luxusszállodákat megszégyenítő kivitelben”. A másik képen a Belügyminisztérium egyik tárgyalója látható a Szentháromság téren, amely a leendő miniszter szerint szintén nem műemlék, a teljes homlokzata új építésű, 2018 és 2022 között készült el. „Ebben az épületben felügyelték az elmúlt években az egészségügyet, az oktatást és a gyermekvédelmet is.” A látottakról Vitézynek eszébe jutottak például Lázár Jánosnak, az Orbán-kormány építési és közlekedési miniszterének „félkész országról” szóló magyarázatai, aki pénzhiányra hivatkozva leállította az ötvenéves HÉV-ek cseréjét és a vasútállomások felújítását, „miközben ezekbe az épületekbe ömlött a közpénz”. Példaként említette a Vitályos Eszter által a kormányinfón idézett„zsírra szállt port”is, ami – mint kiderült – nem kórházi penész. Felvetette az utak állapotát, valamint azt is, hogy a belvárosi Belügyminisztérium épületételadta a Fidesz-kormány a Mini-Dubaj arab befektetőinek. Valamint hogy sok száz milliárd forint ment el egy olyan álomra, amelyről soha senki nem kérdezte meg a magyar embereket: hogy a kormányzás központjáta budai várba költöztessék fel. https://hvg.hu/itthon/20260512_elkepeszto-fenyuzest-talalt-rogan-antal-egykori-miniszteriumaban-magyar-peter „Miközben a közszolgáltatások folyamatosan romlottak, a leköszönő rendszer építéspolitikájának egyetlen valódi prioritása maradt: a Horthy-korszak díszleteinek újjáépítése vasbetonból, kívül ál-műemléki formában, belül pedig olyan nagyzolással, amit egy svájci minisztériumban is nehéz lenne elképzelni” – írta Vitézy, megjegyezve, hogy épp ezekben az épületekben találták ki aBalásy Gyula-féle kék plakátokat, amelyeknek az volt a céljuk, hogy eltereljék a figyelmet a lerobbant vonatokról, a penészes kórházi folyosókról és arról a mérhetetlen pénzszórásról, ami a Várban zajlott. Vitézy szerint a várbeli luxusberuházások nélkül egyszerűen nem lehet teljesen megérteni, hogyan működött ez az ország az elmúlt években. Nyitókép: HVG / Reviczky Zsolt Nemzeti dohánybolt és ingatlanos cég is gyarapítja Gönczi Gábort. Azért vélhetően így sem okozott neki nagy gondot kifizetni azt a 670 ezer forintos napszemüveget, amiért Hadházy Ákos megszólta.
Eredeti cikk megtekintése →