← Vissza

news.bsdnet.hu

Tarr Zoltán: A tatárjárás a Fidesz kormányzásához képest egy laza kis hétvégi program

Index 2026-05-12 10:15
Május 12-én, kedden 10 órakor a Társadalmi Részvétel Bizottsága is meghallgatta Tarr Zoltán leendő társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős minisztert, akinek ezen a napon már a második bizottsági meghallgatása volt – előtte a Művelődési Bizottság hallgatta meg, de hétfőn is több bizottságban megjelent a Tisza Párt EP-delegációjának egykori vezetője. Tarr miniszteri expozéját azzal kezdte, hogy diplomatikusan megköszönte a meghívást, és reméli, hogy a mai napon egy jó beszélgetést fognak majd folytatni – reméli, hogy nem ez lesz az első ilyen alkalom, hanem majd a hétköznapokon is, mert szerinte ez lenne a bizottság munkája. A leendő társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter szerint külön öröm, hogy egy hónappal a választás után kerül sor a mostani meghallgatásra. Mint fogalmazott, jó érzés, hogy Magyarországon nemcsak süt a nap és fúj a szél, hanem olyan érzések is felszínre törtek, amelyeket eddig elnyomtak – Tarr szerint jó érzés nyugodt, vitázó és közélettel foglalkozó embereket látni. Bízom abban, hogy ez az öröm és felszabadultság lesz, ami az ezzel való bizottsággal való munkakapcsolatot is meg fogja határozni – fogalmazott Tarr, aki reméli, hogy közösen, együtt vitatkozva fognak majd dolgozni azon, hogy valódi párbeszéd alakuljon ki. A leendő miniszter szerint ahhoz, hogy programjáról beszéljünk, először azt kell átbeszélni, hogy milyen helyzetből indulnak. Tarr szerint az elmúlt másfél évtized egyik legnagyobb bűne, hogy megszűnt az emberek és a közélet közötti kapcsolat, amit az előző kormány tudatosan, végiggondolva hajtott végre – Tarr azzal vádolta meg a Fidesz–KDNP-t, hogy szándékosan ki akart termelni egy olyan választói réteget, ami mindig megszavazná őt a hatalomba, és nem gondolkodnak, hanem ehelyett azon kell aggódniuk, hogyan élnek meg a hó végén. Olyan dolgokat tett a kormány, amire senki sem kérte, és olyan dolgokban nem lépett, amiben mindenki várt volna – véli Tarr, aki szerint a Fidesz részint a párbeszéd ellehetetlenítése, sőt üldözése miatt szakadt el a valóságtól, és emiatt szerinte már tíz éve boldogtalan és reménytelen ország volt Magyarország. Tarr szerint az előző kormányok képmutatással és hamisan használt kifejezések tömkelegével kábították a polgárokat. Elmondta, neki személyesen az egyik legbántóbb, amit a keresztény kifejezéssel tettek. Van egy párt, ami magát kereszténynek, demokratának és néppártnak mondja, de se nem keresztény, se nem demokrata – utalt a Fidesz és a KDNP neveire a leendő miniszter, aki szerint a Fidesz az elmúlt 12 év legsúlyosabb kárait okozta a vallási közösségekben és minden közösségben azzal, hogy megszüntették a párbeszéd kereteit és formáit, sőt, üldözték is azokat – a propagandával gyakran szándékosan kiforgattak beszélgetéseket, amivel ellehetetlenítették, hogy értelmes párbeszéd legyen, miközben az életünket valóban befolyásoló problémákról nem eshetett szó. Tarr szerint a kétharmados felhatalmazással az előző kormány jó dolgokat is tehetett volna, de ehelyett inkább gyűlöletet keltett és uszított. A leendő miniszter szerint azt szerette volna a Fidesz elérni, hogy az emberek az egzisztenciális kérdéseikkel foglalkozzanak, ne pedig azzal, hogy a vezetőik korruptak, hogyan élnek, és kiszolgálják az orosz érdeket – szerinte ez a játék az árfigyelő applikáción ment, ahol az emberek azt keresték, hol olcsóbb a tej vagy tejföl. Az embereknek ebből elege lett. Hiába a propaganda, a mentális erőszak, megköszönték az emberek, mert ők nemcsak a hónap harmadik, hanem negyedik hetében is élni akartak – fogalmazott Tarr, és hangsúlyozta, hogy a Tisza Párt komolyan gondolja a társadalmi együttműködést, hiszen a párt is eleve így állt össze: korábban nem ismerték egymást, nem kollégiumi szobákban nevelkedtek, hanem egy ügyért közösen akartak tenni. Egyikünk sem volt politikus, és igyekszünk helyre tenni azt, amit a politikusok eddig elrontottak – fogalmazott Tarr, majd azzal folytatta, hogy azzal nőtt a Tisza Párt naggyá, hogy beszélgettek az emberekkel. Kitért a pártja programjára, ami kapcsán elmondta, az is az emberek által folytatott beszélgetések során alakult ki, nem pedig az volt, amit „az Index című, jobb időket látott oldal lehozott”. Tarr reményei szerint a bizottság abban fog segíteni, hogy ezt a párbeszédet, hogyan lehet a legszélesebb körre kiteljesíteni, és hogyan tudják becsatornázni az emberek gondolatait, és hogy ne alakuljon ki az, hogy egy párt önkényesen uralkodjon. Tarr szerint a leköszönő Orbán-kormányok eddig egy társadalmi mérnökséget folytattak, hogy „egy gondolkodásra igénytelen réteget” létrehozzanak, hogy ez a réteg hatalomban tartsa a Fideszt – Tarr szerint sok idő kellett hozzá, de ebben is összeugrasztottak mindenkit. Azt remélem, hogy sikerül szembenéznünk azzal a problémával, ami e társadalmat e helyzetbe hozta – fogalmazott Tarr, aki ismét kiemelte a gyermekvédelmet. Tarr fontosnak tartja, hogy Magyar Péter május 9-én, az Országgyűlés alakuló ülésén bocsánatot kért a gyermekvédelem áldozataitól, de minden, a Fidesz–KDNP vezette kormány akciójának és pusztításának az áldozata volt. A nemzeti konzultációról elmondta, az megcsúfítása azoknak a szavaknak, amit annak elméletileg jelent, miközben az a gyűlöletkeltés és az emberek szétválasztása volt azoknak a célja. Azonban Tarr szerint a magyarok szabadszeretőek, és a magyar nemzetről is külföldön az '56-osokra gondolnak. Elmondta, hogy autonóm, aktív közösségekben gondolkodnak, ezt segítenék előmozdítani. Szeretnék visszaállítani a civil ellenőrzést és kontrollt – itt kitért a civilszervezetek korábbi üldözésére is, ami kapcsán a Fideszt korlátos megállapítással vádolta meg, amiért minden civilt támadott. Az egyházi támogatásokról elmondta, sok támogatást kapott, amiben tudtak fejleszteni, de ennek az ára az volt, hogy csendben kellett maradniuk – ha megszólaltak, akkor pedig büntetést kaptak. Ez nem párbeszéd, ez diktatúra – összegezte Tarr, hogy szerinte milyen volt a Fidesz és az egyházak közötti tanácskozás. Visszaemlékezett, amikor a magyar soros elnökség alatt volt találkozó az akkori kormány és az egyházak között, akkor azt előre megírták, milyen kérdéseket és válaszokat adjanak a szereplők. Tarr szerint a megszűnt beszélgetéseket ismét létre fogják hozni, tiszteletben szeretnék tartani az egyházak autonómiáját, együttműködésre törekednek majd. Az egyedi támogatásokat ugyanakkor felül fogják vizsgálni, és ahogy azokról hogyan döntöttek. A politikai befolyást meg kell szüntetni az egyházban és civilszervezetekben – azt reméli, a bizottság partnere lesz abban, hogy létrehozzanak tartalmi és érdemi párbeszédeket. A bizottság tagjai között kisebb vita alakult ki: a fideszes Hidvéghi Balázs önmérsékletre kérte Tarrt. Szerinte már vége a kampánynak, és ideje lenne, hogy ne kampánybeszédeket tartson a leendő miniszter. Ugyanúgy bírálta a KDNP-s Rétvári Bence is Tarr expozéját, ugyanakkor a tiszás Bódis Kriszta védelmébe vette Tarrt, mondván, szembe kell nézni az elmúlt 16 év bűneivel. Tarr a képviselők kérdéseire adott válaszában kitért arra, a Tisza Párt valódi együttműködést és partnerséget ajánl a civilszférának, azonban az álcivilszervezetek korának vége lesz. Hidvéghi megjegyzésére úgy reagált, hála istennek vége a kampánynak, így már nem ömlik „az a mocsok, amit szívlapáttal dobtak ránk”, és elmondta, hogy nincs benne harag. Tarr szerint a Fidesz kormányzásához képest a tatárjárás egy laza, hétvégi programnak tűnt. Elmondta, hogy a Fidesz tönkretette, ellopták, szétszedték az országot, az embereket, a közösségeket és családokat – szerinte az előző kormány soha sem volt családbarát, hiába próbálták ezt pénzzel megtenni, de ehelyett az egész országot a boldogtalanság jellemezte, és családokat szakítottak szét. Rétvári és Hidvéghi azonban nem fogadta el Tarr válaszát erre, szerintük ferdít, és Magyar Péterhez hasonlították őt – Tarr szerint a reakciójuk is bizonyítja, hogy ezeket el kellett mondania, és rámutatni, hogy milyen mentális erőszakot folytatott a Fidesz–KDNP az elmúlt 16 évben. Tarr szerint a Tisza Párt nem úgy gondolkodik, hogy aki nincs velük, az nem is létezik – szerinte a Fidesz–KDNP a múltban így tett. Gondolatát arra futtatta ki, ő képviselni fogja a Fidesz és KDNP, valamint a Mi Hazánk szavazóit is, és azt feltételezi mindenkiről, hogy jót akar saját országával – szerinte elképzelhetetlen, hogy az immáron ellenzéki pártok szavazói egész életüket gyűlöletben akarják leélni, szerinte nekik is elege lett a Fidesz gyűlöletpropagandájából. ATársadalmi Részvétel Bizottsága végül 6 igen, 1 nemmel (Hidvéghi Balázs, Rétvári Bence ügyvivő államtitkárként szavazati joggal még nem rendelkezik) tartózkodás nélkül szintén támogatja Tarr Zoltántársadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszterré való kinevezését. (Borítókép: Tarr Zoltán 2026. május 12-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index) Kövesse az Indexet Facebookon is!
Eredeti cikk megtekintése →