A csehek kutatják, a magyarok gyártják: önvezetés a Valeóval
Autópro
2026-06-09 15:20
Június 5-én a Valeo egy új részleggel bővítette kutatás-fejlesztési központját Prágában, a beruházás 150 munkahelyet teremt, ezzel az egység dolgozói létszáma átlépheti az ezer főt. Az új részleg kifejezetten az autonóm járművek és a vezetéstámogató rendszerek fejlesztésén fog dolgozni.
A Valeo prágai létesítményében tesztközpont is működik, ahol például az új lidarokat tudják validálni és kalibrálni, de laboratóriummal is rendelkeznek az eszközök fejlesztéseihez, valamint a szenzorok kiberbiztonsági gyengeségeit is vizsgálják. Az épület tetején napelemek kaptak helyet.
A francia Tier-1-es beszállító az egyik legfontosabb szereplője a cseh járműiparnak: a Valeo összesen 4800 embernek ad munkát Csehországban hat különböző gyárban, valamint a prágai kutatóközpontban. Magyar szempontból utóbbi lehet izgalmas, hiszen az itteni fejlesztések nyomán készülnek bizonyos veszprémi termékek.
A Valeo veszprémi üzemében többek között kamerákat is gyártanak, valamint olyan eszközöket, amik a jövő autóiban lesznek meghatározók. A részletesebb portfólióról Katona Attila, a Valeo Auto-Electric Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója beszélt lapunknak 2025 őszén.
Közös pont a két létesítmény között a tisztatér: Veszprémben a hatodik generációs kamerákat Európa egyik legnagyobb ISO 7-es tisztasági terében gyártják, de Prágában is egy ilyen laborban vizsgálják és fejlesztik a lencséket és tükröket.
A prágai bővítés átadási ceremóniáján részt vett Stéphane Crouzat, Franciaország prágai nagykövete is, aki az európai cégek támogatását hangsúlyozta.
„Az EU feladata, hogy kedvező környezetet teremtsen a vállalkozások számára. Ez hozzáadott értéket, profitot és árbevételt fog termelni. Ezután adókat fogunk beszedni, és befektetni a védelembe, az egészségügybe, a társadalmi környezetbe, a tudományba vagy az infrastruktúrába” – fogalmazott a diplomata, aki szerint jelenleg csökken az EU versenyképessége, mert az európai vállalatok Kínába és Amerikába költöznek.
„Helyi tartalomra van szükségünk az autóiparunk fejlődéséhez. Az EU-ban gyártott autóknak legalább 75 százalékban az EU-ból kell származniuk. Ehhez a fontos célhoz a kutatás-fejlesztésnek is hozzá kell járulnia” – mondta.
A Valeo globális szinten több mint 100 ezer embert foglalkoztat 29 ország 149 gyárában. Magyarországon az említett veszprémi üzemmel és egy budapesti irodával rendelkezik, a régióban erős a jelenléte Csehországban, Lengyelországban és Romániában is, de egy létesítménye Szlovákiában is üzemel. Európában Franciaországban a legerősebb a jelenléte több tucat egységgel, de Németországban és az Egyesült Királyságban is több lokációit tart fent.
Érdekesnek találta ezt a hírt? Ne maradjon le a legfontosabb járműipari történésekről, iratkozzon fel hírlevelünkre ezen a linken !