← Vissza

news.bsdnet.hu

Beindult a nukleáris fegyverkezés – aggasztó jelentés az atomhatalmakról

Raketa 2026-06-10 05:11
Növelik az atomarzenáljukat a nukleáris fegyverekkel rendelkező államok, ami hiábavalóvá teheti a nukleáris fegyverkezés csökkentésére tett évtizedes erőfeszítéseket – áll a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (Stockholm International Peace Research Institute, SIPRI) új jelentésében . A hidegháború vége óta jellemzően több nukleáris robbanófejet szereltek le, mint amennyi újat gyártottak. A SIPRI jelentése szerint azonban ez a tendencia jó eséllyel megfordul a következő években, mivel az atomhatalmak a globális instabilitás miatt növelik az atomfegyver-készleteiket. Karim Haggag, a SIPRI igazgatója arra figyelmeztetett, hogy „a nemzetvédelmi és biztonsági stratégiák nukleáris fegyverektől való függővé – vagy még erősebben függővé – tétele jelentősen növelheti a nukleáris kockázatot”. Aggasztó az is, hogy az atomhatalmak kilépnek a fegyverzetkorlátozási egyezményekből, új „fenyegetési korszakot” teremtve – ezt nyomatékosítja a hidegháború óta tartó készletcsökkentés befejezése is. „Befolyásos hangok, köztük néhány világvezető is, a nukleáris fegyvereket tartják az ellenséges államok támadásával szembeni garanciának – mondta Haggag. A szervezet becslése szerint idén januárban a teljes globális robbanófej-készlet 12 187 körül alakult, amiből mintegy 9745 volt katonai készletekben potenciális felhasználásra. Ezen robbanófejek közül mintegy 4012-t rakétákkal és repülőgépekkel együtt telepítettek, a többit pedig központi raktárban tárolták. Oroszország és az USA együttesen birtokolja az összes felhalmozott nukleáris robbanófej (azaz használható robbanófej) körülbelül 83 százalékát. Ez az együttes részesedés némileg csökken a világ egyéb nukleáris arzenáljának növekedése miatt. A teljes jelentést itt olvashatod , míg a SIPRI idei évkönyvét itt találod . (Forrás: SIPRI , fotó: Unsplash)
Eredeti cikk megtekintése →