← Vissza

news.bsdnet.hu

Tizenhét ország fogott össze az autonóm járművek jövőjéért

Autópro 2026-06-10 07:20
Tizenhét uniós tagállam írt alá közös szándéknyilatkozatot Luxemburgban annak érdekében, hogy felgyorsítsák az önvezető járművek fejlesztését és bevezetését Európában. A kezdeményezést Németország, Franciaország és Luxemburg indította el, felismerve, hogy az autonóm közlekedés fejlődésének egyik legnagyobb akadálya ma már nem feltétlenül a technológia, hanem a szabályozás. Az önvezető rendszerek ugyanis egyre fejlettebbek, a különböző országok eltérő előírásai viszont jelentősen megnehezítik a határokon átnyúló működést. A mostani együttműködés célja, hogy közös európai szabványok szülessenek a technológia, a biztonság és az infrastruktúra területén. A kezdeményezés nem csupán a személyautókról szól. Az önvezető technológia egyik legnagyobb nyertese a logisztika lehet, ahol az iparág már most is súlyos munkaerőhiánnyal küzd. Az autonóm teherautók hosszabb távon enyhíthetik a sofőrhiányt, miközben hatékonyabbá és kiszámíthatóbbá tehetik a fuvarozást. Emellett a közösségi közlekedésben is komoly lehetőségeket látnak a döntéshozók, legyen szó robotaxikról vagy automatizált buszjáratokról. Az Európai Bizottság ennek támogatására 20 millió eurót különít el az önvezető közlekedéshez szükséges digitális infrastruktúra fejlesztésére. A finanszírozás célja, hogy a járművek és az infrastruktúra közötti kommunikáció minden eddiginél megbízhatóbbá váljon. A háttérben egyre inkább versenyképességi kérdés húzódik meg. Az Egyesült Államokban és Kínában már több városban futnak valós önvezető közlekedési projektek, miközben Európa még mindig a szabályozási keretek kialakításával foglalkozik. Az európai autóipar szerint azonban most van itt az ideje a gyorsításnak. A gyártók úgy látják, hogy a kontinens csak akkor maradhat versenyben, ha az autonóm vezetés fejlesztése nem különálló nemzeti szabályok mentén, hanem összehangolt európai rendszerben történik. A most aláírt szándéknyilatkozat önmagában még nem változtatja meg a közlekedést, de egyértelmű üzenetet küld: Európa nem szeretné kívülről szemlélni az önvezető közlekedés következő nagy korszakát, hanem maga is aktív szereplője akar lenni annak – írja az electrive.com. Érdekesnek találta ezt a hírt? Ne maradjon le a legfontosabb járműipari történésekről, iratkozzon fel hírlevelünkre ezen a linken !
Eredeti cikk megtekintése →