Dánia is engedélyezte a Tesla önvezető rendszerét
Villanyautósok
2026-06-10 07:56
Már a harmadik európai ország elégelte meg az UNECE végeláthatatlan procedúráit, illetve az Európai Bizottság döntése körüli bizonytalanságot és határozott úgy, hogy engedélyezi az emberi felügyelet mellett használható FSD (Supervised) rendszert.
A Tesla azt ígéri, hamarosan elkezdi a dán autók frissítését.
A Tesla FSD (Supervised) gyakorlatilag úgy viselkedik, mint egy L4-es önvezető rendszer, azonban a rendszer még mindig tud hibázni, ezért egyelőre csak jogosítvánnyal rendelkező sofőr felügyelete mellett használható .
Amerikában már pár éve engedélyezték ezt az üzemmódot, amikor hivatalosan L2-es, tehát emberi felügyelet mellett működtethető vezetéstámogatóként funkcionál. Nem sokkal később Kanada, Mexikó , majd Kína és Ausztrália is kiadta az engedélyeket. (Bár Kínában a jelenlegi v14 kiadás még nincs jóváhagyva, állítólag ez hamarosan megtörténik).
FSD Supervised now approved in Denmark 🇩🇰
Rollout will begin soon pic.twitter.com/Xpxwcme10k
— Tesla Europe, Middle East & Africa (@teslaeurope) June 9, 2026
Európában április 10-én a holland közlekedési hatóság volt az első , amely kiadta a szükséges engedélyt, majd május elején az EU illetékes bizottsága előtt azt a javaslatot tették, hogy ezt terjesszék ki az Unió teljes területére . A szavazás ezzel kapcsolatban legkorábban június végére várható, de az is lehet, hogy az őszre halasztják.
Ez az uniós eljárás egyébként tulajdonképpen a régióban hatályos UNECE szabályozás alóli felmentést jelent. Az ENSZ-hez tartozó szervezet malmai ugyanis rendkívül lassan őrölnek, és bár többször tűnt úgy, hogy egy karnyújtásnyira vannak a szükséges módosítások, a legfrissebb hírek szerint pár tagállam most azt kérte, évekkel halasszák el az engedélyeztetést.
Május 20-án Litvánia döntött úgy, hogy nem várja ki az EU-s szavazás bizonytalan időpontját és végeredményét, hanem saját hatáskörben engedélyezi az FSD (Supervised) használatát. A lakossági kezdeményezésre indított gyorsított eljárás annyira hirtelen hozott eredményt, hogy még a Teslát is meglepte, a hírek szerint a helyi képviselet az ügyfelektől tudta meg, hogy mi történt.
Most Dánia követte őket és engedélyezte a rendszer használatát. A hivatal indoklásában kiemeli, hogy miután áttanulmányozták a hivatalos dokumentációt és holland kollégáik eljárásának részleteit, ők is úgy látják, hogy a rendszer javítja a közúti biztonságot, segíti a sofőrt.
Full article pic.twitter.com/TetGnw8QDK
— Philip Engberg (@philipengberg) June 9, 2026
Ám fontosnak tartották megjegyezni, hogy ez csak egy átmeneti rendelkezés, és amennyiben az Európai Bizottság elutasítja az uniós típusengedély megadását, a holland engedély hat hónap elteltével lejár és ezzel együtt a dán is elveszti hatályát .
A korábbi nyilatkozatok alapján egyébként Belgium állhat még nagyon közel egy hasonló, előzetes engedély kiadásához, de a pletykák szerint egy újabb balti állam is hasonló lépésre készül.
Hazánkban a Magyar Elektromobilitás Egyesület (ELMOB) vette fel a kapcsolatot Vitézy Dávid közlekedési miniszterrel, hogy az FSD (Supervised) mielőbbi engedélyezését szorgalmazzák, de egyelőre még nem kaptak választ a megkeresésre.
Címlapkép: Københavns Kommune
Újabb országban engedélyezték a Tesla önvezetését