← Vissza

news.bsdnet.hu

Eldőlt: Változnak az F1-es motorszabályok 2027-től

F1világ 2026-06-10 19:17
A Forma-1 vezetése, az FIA, a csapatok és az erőforrás-gyártók a 2027-es és a 2028-as idényre vonatkozóan is szabályfinomításokról állapodtak meg. Az FIA szerdán jelentette be, hogy a felek 2027-től mérsékelt teljesítménynövelésben egyeztek meg, mielőtt 2028-ban elköteleződnének a 60/40-es teljesítménymegosztás mellett. A konkrét változtatások értelmében az erőforrások üzemanyag-átfolyása jövőre öt százalékkal nő , ami 400 kW-ról 420 kW-ra emeli a teljesítményt anélkül, hogy jelentős hardveres módosításokra lenne szükség. HIRDETÉS HIRDETÉS Ezzel párhuzamosan az elektromos motor maximális teljesítménye 350 kW-ról 300 kW-ra csökken. Az előzési mód változatlanul 350 kW marad, hogy az autók továbbra is használni tudják a rásegítő üzemmódot, miközben a maximális energia-visszanyerési limit 250 kW-ról 375 kW-ra emelkedik. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a teljesítménymegosztás a következő idényben 53/47-ről 58/42-re módosul. HIRDETÉS A nagyobb, 13 százalékos üzemanyag-átfolyás-növelésre, amely 450 kW-ra emeli a belső égésű motor teljesítményét, 2028-ig várni kell, hogy az erőforrás-gyártóknak több idejük legyen felkészülni a 60/40-es arányra . 2028-tól a maximális energia-visszanyerési limit ismét emelkedik, 400 kW-ra, miközben a maximális leadás és az előzési mód változatlan marad. Az FIA hozzátette, hogy az erőforrásokra vonatkozó pénzügyi szabályokon is módosítottak, hogy a gyártóknak a költségplafonon belül legyen mozgásterük a változtatások végrehajtására. A javasolt módosításokat az FIA Motorsport Világtanácsa elé terjesztik ratifikálásra, erre június 23-án, Makaóban kerül sor. Az FIA közleményében így fogalmazott: „A 2026-os Forma-1-es szabályokat az FIA, a FOM, a csapatok, az OEM-ek és az erőforrás-gyártók szoros együttműködésben dolgozták ki és fogadták el. Ezek a legutóbbi módosítások ennek az együttműködésnek a folytatását tükrözik, amelyben valamennyi érintett fél közösen dolgozik a keretrendszer finomításán és az azonosított működési kihívások kezelésén.” Hamilton és Antonelli is kihagyja az első barcelonai szabadedzést A lépcsőzetes módosítások célja, hogy tovább javítsák az új, 2026-os erőforrás-szabályokat, amelyek látványosabb versenyzést eredményeztek, ugyanakkor biztonsági aggályokat is felvetettek az autók közötti nagy záródási sebességek miatt. A versenyzők legnagyobb panaszai ugyanakkor a volán mögötti jelentős munkaterhelésre és arra az energia-menedzsmentre vonatkoznak, amely több pályán is szükségessé vált, megakadályozva, hogy az időmérő teljesen padlógázas küzdelem legyen. HIRDETÉS Egyes gyártók, köztük a Mercedes és a Red Bull Ford Powertrains, már 2027-től nagyobb változtatásokat szerettek volna, míg az Audi és a Ferrari a szükséges erőforrások, valamint az ambiciózus felkészülési határidők miatt fejezte ki aggályait. A végeredmény így kompromisszum lett: a 2026-os szabályokat fokozatosan finomítják, nem pedig egyetlen lépésben alakítják át átfogóan.
Eredeti cikk megtekintése →