Lecsapott a hatóság, súlyos szabálytalanságokat találtak, tízmilliós büntetést szabtak ki
ATV
2026-06-11 03:34
Országos élelmiszer-biztonsági ellenőrzést tartott a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalok bevonásával, az akcióban 413 mozgó vendéglátó egységet, büfékocsit és food truckot vizsgáltak meg. Az ellenőrzések több esetben tártak fel higiéniai és dokumentációs hiányosságokat, a kiszabott bírságok összege pedig meghaladta a 17 millió forintot - közölte az NKFH szerdán az MTI-vel.
Továbbra is a higiéniai előírások megsértése a legnagyobb probléma az ágazatban: 43 esetben állapítottak meg ilyen jellegű szabálytalanságot. Emellett 41 alkalommal merültek fel hiányosságok a kötelező dokumentáció és a HACCP-nyilvántartások vezetésével összefüggésben, míg műszaki problémákat 32 esetben tártak fel az ellenőrök.
Kiemelten érzékeny területnek bizonyult a fogyaszthatósági és minőségmegőrzési idők betartása is. A szakemberek több esetben találtak lejárt vagy nem megfelelően jelölt termékeket, amelyek közvetlen élelmiszer-biztonsági kockázatot jelenthetnek a fogyasztók számára. A fogyasztók megfelelő tájékoztatásának hiánya – például az allergén információk vagy a kötelező címkézések elmaradása – további esetekben indokoltak hatósági intézkedéseket. Pozitív tapasztalat ugyanakkor, hogy a benzinkutakon üzemelő vendéglátóhelyek működése többnyire megfelelt az előírásoknak.
Az ellenőrzések célja volt az is, hogy a vendéglátó vállalkozások működése hosszú távon is megfeleljen az élelmiszer-biztonsági előírásoknak. A mozgó vendéglátás népszerűsége évről évre nő, különösen a fesztiválok, szabadtéri rendezvények és turisztikai helyszínek környezetében, ezért fontos, hogy a fogyasztók minden körülmények között biztonságos és megfelelő minőségű élelmiszerekhez jussanak – mutatott rá közleményében a hatóság.