Magyarázat: hogyan mérik a bokszutcai sebességet az F1-ben?
F1világ
2026-06-11 09:30
A Forma-1-ben évtizedeken át nem létezett bokszutcai sebességhatár, a világbajnokság legkorábbi éveiben pedig sok helyszínen a bokszterületek még nem is voltak elválasztva a pálya fő részétől.
Ahogy a Forma-1-es autók egyre gyorsabbá váltak, a bokszstratégia is mind fontosabb szerepet kapott egy-egy nagydíjon. A biztonságra egyre nagyobb hangsúlyt fektető időszakban több incidens és veszélyes helyzet is arra késztette a sportág vezetőit, hogy újragondolják a szabályokat.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Az 1994-es, tragédiákkal terhelt idény során vezették be a bokszutcai sebességhatárokat, a pontos érték pedig az ezt követő évtizedekben folyamatosan változott.
HIRDETÉS
A bokszutcai sebességhatár a bejárati vonal és a kijárati vonal között érvényes, a bokszutca bejárati vonala mellett pedig egy kis tábla jelzi az adott limitet.
A 2026-os idényben a bokszutcai sebességhatár 80 km/h, és ez az érték az esemény valamennyi szakaszára vonatkozik.
Bizonyos nagydíjakon biztonsági okokból ezt a határt 60 km/h-ra csökkentik. Erről a versenyigazgató tájékoztatja a csapatokat az esemény előtt kiosztott jegyzeteiben. Monacóban is ez a szabály érvényes a bokszutca zsúfolt és szűk jellege miatt , amit 2026-ban a Cadillac csapatának jelenléte tovább fokozott.
Bármilyen módosítás stratégiai hatással van a versenyre, hiszen a csapatoknak számolniuk kell azzal, hogy a bokszutcában 60 km/h-val haladva több időt veszítenek, mintha 80 km/h lenne a megengedett tempó. Ha egy versenyző szabadedzésen vagy időmérőn lépi túl a limitet, a csapatokat minden egyes km/h túllépés után 100 euróra büntetik , legfeljebb 1000 euróig. Versenykörülmények között öt másodperces időbüntetést szabnak ki.
HIRDETÉS
A sportfelügyelők súlyosabb büntetést is alkalmazhatnak, ha úgy ítélik meg, hogy egy versenyző jelentős mértékben lépte túl a sebességhatárt azért, hogy előnyt szerezzen. Mozgástér nincs: Monacóban a hat verseny közbeni szabályszegésből ötöt 60.1 km/h-nál mértek.
Az autók sebességét az FIA transzponderei és elektronikus időmérő hurkai mérik , nem pedig kamerák vagy olyan sebességmérő eszközök, amilyeneket közutakon szokás használni. Ezek a rendszerek a Forma-1-es autó átlagsebességét mérik a bokszutcában elhelyezett időmérő pontok sorozatán keresztül, kiszámítva, mennyi idő alatt haladt át az autó az egyes hurkok között.
HIRDETÉS
Az év során a bokszutcák többsége párhuzamos a rajt-cél egyenessel, a versenyzők pedig viszonylag egyenes vonalban hajtanak be és ki a bokszutcából, és csak a saját bokszhelyükre történő beálláskor, illetve onnan kihajtva kanyarodnak.
Monaco bokszutcája ebből a szempontból kissé szokatlan: a pilóták az utolsó kanyar előtt jobbra térnek le, majd röviddel a bokszbejárati vonal után balra kell fordulniuk. A bokszutca másik végén, a bokszkijárat előtt egy újabb enyhe balos törés található.
Ennek következtében, ha egy versenyző túl agresszíven vágja le a bokszutca gyors sávjának elejét vagy végét, lerövidül az idő, amely alatt az autó áthalad az időmérő hurkok között. A rendszer ilyenkor azt állapítja meg, hogy a pilóta átlépte a sebességhatárt.
Ahogyan a versenyzők időbüntetést kapnak ütközés okozásáért vagy bármilyen más szabálytalanságért, úgy ha a büntetés kiszabása után már nem állnak ki újra a bokszba, a szankciót a leintést követően a teljes versenyidejükhöz adják hozzá.
Ha azonban egy versenyző a büntetés kézhezvétele után még végrehajt egy bokszkiállást, akkor a saját bokszhelyén öt másodpercig mozdulatlanul kell állnia, mielőtt bármilyen munkát elvégeznének az autón.
A vasárnapi nagydíjon Lewis Hamilton és Oscar Piastri a bokszkiállásuk során töltötte le az öt másodperces időbüntetését, míg Pierre Gasly esetében az időhozzáadást közvetlenül a verseny után alkalmazták, mivel a büntetés kiosztását követően már nem állt ki újra a bokszba.
A Mercedes eközben hibázott, amikor George Russell beállt a bokszhelyére, és nem vártak öt másodpercet, mielőtt elkezdték volna kiszolgálni az autóját. Mivel a büntetését nem megfelelően töltötte le, az öt másodperces időbüntetését áthajtásos büntetés váltotta fel, amelyet még a verseny vége előtt teljesített.
A Red Bullt is meglepte Antonelli tempója Monacóban
Miután Pierre Gasly egy dobogós helyezést veszített el két büntetése miatt, az Alpine csapata úgy döntött, felülvizsgálati kérelmet nyújt be a szövetséghez. Ez a folyamat két részből áll: a csapatnak első körben azt kell bizonyítania, hogy a rendelkezésére állnak új, releváns, és a versenybírók számára a futam közben még nem hozzáférhető bizonyítékok. Amennyiben ezt sikerül megugrani, a stewardok újranyitják az ügyet, és felülvizsgálják a Monacóban történteket.
Az Alpine csapatának meghallgatását a Barcelona-Katalónia Nagydíj csütörtöki napján tartják majd. A fejleményekről természetesen beszámolunk az F1VILÁG.HU -n.