A GM is beszáll az AI-adatközpontok és az elektromos hálózatok energiatárolási versenyébe
IT Business
2026-06-11 09:23
Az autógyártó nátriumion-akkumulátorokat fejleszt hálózati energiatároláshoz, miközben együttműködéseket kötött a Peak Energy, az LG Energy Solution és a Redwood Materials vállalatokkal.
Az AI-adatközpontok növekvő energiaigénye nyomán kibontakozó verseny már jóval túlmutat a hagyományos energetikai szektoron, és egyre inkább eléri az autóipart is. Az elektromos járművekhez kapcsolódó akkumulátortechnológiák ugyanis kulcsszerepet kaphatnak az adatközpontok és az elektromos hálózatok energiaellátásának stabilizálásában.
A trend egyik első látványos példája tavaly volt, amikor a Redwood Materials akkumulátor-újrahasznosító vállalat külön energiatárolási üzletágat hozott létre, és használt elektromosautó-akkumulátorokból épített energiatároló rendszert egy nevadai Crusoe-adatközpont számára. Ezt követően a Ford jelentette be, hogy akkumulátorgyártó kapacitásának egy részét hálózati energiatároló rendszerek gyártására állítja át. Most pedig a General Motors is bemutatta saját – az eddigieknél ambiciózusabbnak tűnő – energiatárolási stratégiáját.
Nátriumion-akkumulátorokkal lépne piacra a GM
A GM kedden két új fejlesztési irányt jelentett be energiatárolási üzletágában. A jelentősebb ezek közül a vállalat együttműködése a Peak Energy energiatárolási startup céggel. A partnerség keretében a GM egy teljesen új, hálózati energiatárolási célokra optimalizált nátriumion-akkumulátorra alapozott eljárást fejleszt.
A nátriumion-technológia ma még viszonylag ritka az autóiparban. Kínán kívül jelenleg egyetlen nagy autógyártó sem jelentett be hasonló akkumulátorcellák gyártására vonatkozó terveket. „A legegyszerűbb módon lépünk be erre a piacra: energiatároló rendszereken keresztül” – mondta Kurt Kelty, a GM akkumulátor- és fenntarthatósági üzletágának alelnöke. „A technológia teljesítményjellemzői pontosan megfelelnek ennek a piacnak.” A vállalat nem árulta el, mekkora összeget fordít a projektre, ugyanakkor korábban már bejelentette, hogy összesen 900 millió dollárt fektet új akkumulátor-technológiák kereskedelmi hasznosításába. A beruházás részeként egy új akkumulátorfejlesztő központot is létrehozott.
Olcsóbb, biztonságosabb technológia
A nátriumion-akkumulátorok működési elve hasonló a lítiumion-technológiáéhoz, azonban több kulcsfontosságú alapanyagot nátriummal helyettesítenek. Ennek eredményeként az akkumulátorok olcsóbban gyárthatók, hosszabb élettartamúak, és lényegesen kisebb a túlmelegedés kockázata. A kompromisszumot az jelenti, hogy ugyanannyi energia tárolásához nagyobb és nehezebb akkumulátorokra van szükség.
A Peak Energy már korábban is fejlesztett nátriumion-alapú energiatároló rendszereket. Mivel ezek az akkumulátorok eltérően viselkednek a lítiumion-cellákhoz képest, a vállalat a teljes rendszerarchitektúrát is ennek megfelelően alakította ki. A Peak hálózati energiatároló megoldásaiban nincs szükség külön hűtőrendszerre vagy tűzvédelmi berendezésekre, mivel a technológia lényegesen kevésbé hajlamos a hőtermelésre és a termikus elszabadulásra.
Paul Menson, a GM energiatárolási üzletágának kereskedelmi igazgatója szerint ez nemcsak a kezdeti beruházási költségeket csökkenti, hanem a későbbi karbantartási kiadásokat is. „A legnehezebben megtervezhető alkatrész az, amely egyáltalán nem létezik” – fogalmazott. „Ha megszüntetjük az alkatrészt, megszüntetjük a problémát is.”
A kereskedelmi gyártás még évekre van
A tervek szerint a GM akkumulátorcellákat szállít majd a Peak Energy számára, amely ezeket saját energiatároló rendszereibe integrálja.
A gyártás azonban nem indul azonnal. Az első GM-fejlesztésű nátriumion-cellák várhatóan 2028-ban kerülnek kísérleti gyártásba a vállalat Battery Cell Development Center nevű fejlesztőközpontjában. A GM szerint az új létesítmény akár egy évvel is lerövidítheti az új akkumulátortechnológiák piaci bevezetésének idejét, miközben csökkenti a fejlesztési költségeket is.
A sorozatgyártás ugyanakkor még több évre van. Addig a vállalat lítium-vasfoszfát (LFP) akkumulátorcellákat értékesít majd az LG Energy Solution számára, amelyekből energiatároló rendszerek készülnek. A két vállalat már jelenleg is együttműködik az Ultium vegyesvállalaton keresztül, amely a GM elektromos járműveihez gyárt akkumulátorokat.
Bővül az együttműködés a Redwood Materials vállalattal
A GM emellett tovább mélyíti kapcsolatát a Redwood Materialsszal, az egykori Tesla-vezető, J.B. Straubel által alapított akkumulátor-újrahasznosító és energiatárolási vállalattal. A Redwood jelenleg is vásárol gyártási hulladékot a GM akkumulátorgyáraiból, valamint használt akkumulátorcsomagokat az autógyártó elektromos járműveiből. A GM mintegy 10 ezer akkumulátorcsomagot küld a vállalatnak újrahasznosításra vagy másodlagos felhasználásra.
A Redwood már üzemeltet egy 12 megawatt teljesítményű és 63 megawattóra kapacitású mikrohálózatot a Crusoe egyik nevadai adatközpontjában, amely használt elektromosautó-akkumulátorokra épül. A GM most egy 7,2 megawattórás Redwood-rendszert vásárol egyik michigani gyárához. A vállalat becslése szerint az energiatároló rendszer élettartama során mintegy 3 millió dolláros megtakarítást eredményezhet.
Adatközpontok és gyárak: eltérő felhasználási módok
Cal Lankton, a Redwood Materials kereskedelmi igazgatója szerint a GM-projekt fontos mérföldkő, de „Ez még csak az első lépés”.
A szakember szerint ugyanakkor jelentős különbség van az adatközpontok és az ipari üzemek energiatárolási igényei között. Az adatközpontokban az akkumulátorok szinte folyamatosan működnek, hogy kiegyenlítsék a nagy teljesítményű GPU-k energiafogyasztásából adódó ingadozásokat. A gyártóüzemek ezzel szemben elsősorban a fogyasztási csúcsok csökkentésére használhatják az energiatároló rendszereket, ami mérsékelheti a havi villamosenergia-költségeket. Emellett áramszünet esetén tartalék energiaforrásként is szolgálhatnak.
„A gyár rendkívül lelkes, mert mostantól megbízhatóbbá válik az energiaellátásunk” – mondta Kelty. „Hosszabb távon hasonló rendszereket szeretnénk telepíteni valamennyi gyárunkban. Egyszerűen gazdaságilag is ez a racionális döntés.”
Forrás: https://techcrunch.com