A Honda reagált elsőként az F1-es motorszabályok módosítására
F1világ
2026-06-11 12:30
Nemrég jelentették be, hogy a Forma-1 2027-től eltávolodik az új motorok teljesítményének 50:50 arányú megosztásától, miután több versenyző — köztük Max Verstappen és Lando Norris — is élesen bírálta az eredeti elképzelést.
A módosítás értelmébe n 2027-ben 53:47-es arány lép életbe, majd 2028-tól érkezik a teljes 60:40-es megosztás . Az átállást azzal érik el, hogy növelik a belső égésű motorhoz jutó üzemanyag áramlását.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
A 60:40-es arányra vonatkozó tervet elvi szinten először a Miami Nagydíj környékén fogadták el, ugyanakkor úgy tudni, az Audi és a Ferrari külön-külön aggályokat fogalmazott meg a változtatással kapcsolatban. Ezt követően az FIA, a Forma-1, valamint a mezőny öt erőforrás-gyártója — az Audi, a Ferrari, a Honda, a Mercedes HPP és a Red Bull Powertrains — között folytak egyeztetések a megoldás kidolgozása érdekében. A változtatásokat végül elfogadták, ám azok még a Motorsport Világtanács június 23-i hivatalos ratifikációjára várnak.
HIRDETÉS
Az erőforrás-gyártók közül elsőként a Honda kommentálta nyilvánosan a végleges módosításcsomagot: a japán vállalat pálya melletti általános menedzsere és főmérnöke, Shintaro Orihara mondta el véleményét.
Az FIA felülvizsgálja az ADUO-rangsor eredményeit a Red Bull kérésére
„Nehéz megmondani” — fogalmazott Orihara. „Azt mondanám, hogy a célunk az, hogy nagyobb motorteljesítményt érjünk el, de úgy gondolom, hogy [az FIA által bejelentett szabályváltoztatások] észszerű lépést jelentenek az erőforrások oldaláról nézve.”
Orihara kitért a közelmúltban napvilágot látott ADUO-jelentésekre is, amelyek szerint a Red Bull Powertrains motorját nyilvánították a legerősebbnek a Forma-1-ben, miközben a Mercedes HPP, az Audi, a Ferrari és a Honda fejlesztési tokeneket kapna teljesítménye javítására.
Az ADUO kizárólag a belső égésű motor teljesítménymutatóit vizsgálja, Orihara pedig úgy véli, az eredmények „meglehetősen korrektek” voltak.
HIRDETÉS
„Információkat kaptunk az FIA-tól, valamint néhány számadatot is, és most abban bízunk, hogy a nyári időszakban fejleszteni tudjuk motorunk teljesítményét” — mondta. „A javított égési teljesítményen dolgozunk. A mi várakozásaink és az FIA [eredményei] nagyjából hasonlóak voltak, ezért úgy gondolom, hogy az RBPT nagyszerű munkát végzett, és tisztelem azt, amit elértek. Az FIA-tól kapott szám számunkra meglehetősen korrekt volt.”