Itt és így tervezi a BYD a második európai gyárát
Autópro
2026-06-11 14:22
A BYD vezetése szerint az lenne a legoptimális megoldás a cég számára, ha egy meglévő dél-európai gyárat venne át második európai üzemének. Hogy pontosan hol lenne ez a gyár, azt nem tudni, de Spanyolország a lehetséges helyszínek között van.
„Inkább egy meglévő üzemet vennénk át” – mondta Stella Li ügyvezető alelnök Berlinben a Reutersnek a Dolphin G európai bemutatója során arról, Szeged mellett hol lenne még európai gyára a BYD-nak. Li azt nem árulta el, hogy mely európai országok szerepelnek a BYD szűkített listáján, és mikorra várható döntés a helyszínről.
Ahogyan arról az autopro.hu korábban beszámolt, Li a napokban elmondta: a BYD legfontosabb prioritása most az első európai üzemében, Szegeden a termelés megkezdése. Erre várhatóan az idei negyedik negyedévben kerül sor – körülbelül egy évvel a tervezettnél később. Eközben az autógyártó felfüggesztette a Törökországban tervezett üzem létesítését, helyette keresi a dél-európai helyszínt.
A BYD európai eladásai tavaly 270 százalékkal nőttek, megközelítve a 188 ezer autót. Idén az első öt hónapban megduplázta a tavalyi eladásait a cég, több mint 100 ezer jármű kiszállításával ebben az időszakban. Ezzel párhuzamosan Kínában viszont visszaestek a cég eladásai.
Jól látható tehát, miért különösen fontos a BYD számára az európai termelés. A kínai vállalat így tudja elkerülni az Európai Unió által a kínai származású elektromos autókra kivetett vámokat. Egy zöldmezős beruházás azonban időigényes, ezt jól mutatja a szegedi példa is. Emiatt egyre több kínai cég keresi a kevésbé kihasznált európai üzemek átvételének lehetőségét. A túlkapacitás főleg a nyugat-európai gyárakban jellemző, ahol a legmagasabb a működési költség.
Érdekesnek találta ezt a hírt? Ne maradjon le a legfontosabb járműipari történésekről, iratkozzon fel hírlevelünkre ezen a linken !