Káosz a vb előtt: tanárok és tüntetők fenyegetik a nyitómeccset Mexikóban
NB1.hu
2026-06-11 18:29
Egyre nő a feszültség Mexikóban a 2026-os labdarúgó-világbajnokság rajtja előtt.
Több ezer tüntető és sztrájkoló tanár blokádokkal, útlezárásokkal és demonstrációkkal próbál nyomást gyakorolni a kormányra, miközben a nyitómérkőzés helyszíne is a tiltakozások célkeresztjébe került. Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése.
A mexikóvárosi Zócalo főtéren hetek óta táboroznak a CNTE (Coordinadora Nacional de Trabajadores de la Educación, vagyis az Oktatási Dolgozók Nemzeti Koordinációja) pedagógus-szakszervezet tagjai, akik a nyugdíjrendszer átalakítása, az oktatási reformok és a bérek miatt tiltakoznak.
A szervezet Mexikó egyik legnagyobb és legbefolyásosabb tanári érdekvédelmi társulata. A főként a déli államokban erős szakszervezet hosszú évtizedek óta ismert radikális fellépéséről, és korábban is jelentős politikai nyomást tudott gyakorolni az ország vezetésére.
A tiltakozók legfontosabb követelései között szerepel a 2007-es ISSSTE-törvény visszavonása, amely átalakította a közszféra nyugdíjrendszerét.
Emellett a pedagógusok jelentős béremelést, a helyettesítő tanárok státuszának rendezését, valamint a korábbi szolidaritási alapú nyugdíjrendszer visszaállítását is szorgalmazzák.
Az elmúlt hetekben a mozgalom napirendjére felkerültek a világbajnoksághoz kapcsolódó városfejlesztések, a kilakoltatások és a dzsentrifikáció elleni fellépések is.
A konfliktus május végén éleződött ki igazán, amikor a rendőrség megpróbálta megakadályozni, hogy a tüntetők elfoglalják a Zócalót. A demonstrálók szerint a hatóságok könnygázt vetettek be, miközben a tér közelében már javában zajlottak a FIFA Fan Festival előkészületei.
A sikertelen rendőri fellépést követően a CNTE határozatlan idejű országos sztrájkot hirdetett, amely több millió diák mindennapjait érintette. A fővárosban több mint tízezer pedagógus vesz részt az akciókban, miközben az ország több pontján autópályákat és fizetőkapukat is blokád alá vontak.
(Kép forrása: Makádi-Ayala Péter)
A tüntetők futballistákat ábrázoló szobrokat döntöttek le a Paseo de la Reformán, közterületi berendezéseket rongáltak meg, a rendőrség pedig ismét könnygázzal oszlatott. A szervezet állítása szerint az összecsapások során egy tanár súlyos sérülést szenvedett.
A világbajnokság közelsége nem véletlen.
A CNTE nyíltan kijelentette, hogy a torna nyitányát kívánja felhasználni arra, hogy nemzetközi figyelmet irányítson követeléseire.
Ennek részeként korábban a mexikóvárosi nemzetközi repülőtér, valamint az Estadio Azteca környékének blokádját is kilátásba helyezték.
Utóbbi stadion ad otthont a torna nyitómérkőzésének, a Mexikó–Dél-Afrika összecsapásnak.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az Azteca stadion privát páholytulajdonosai és az üzemeltető között is vita alakult ki a világbajnokság idejére vonatkozó jogosultságok miatt.
Egy érdekképviseleti vezető odáig ment, hogy a nyitómérkőzés megakadályozásával fenyegetőzött, és több társadalmi csoport támogatására hivatkozott, bár ezek az állítások egyelőre nem nyertek hivatalos megerősítést.
Mindeközben a mexikói kormány és az oktatási tárca tárgyalásokat folytat a szakszervezettel, érdemi áttörés azonban egyelőre nem született.
A belügyminisztérium a tábor felszámolását sürgeti, a tanárok azonban világossá tették: addig nem vonulnak vissza, amíg követeléseikben nem történik előrelépés.
Így a világbajnokság rajtja előtt nemcsak a pályán, hanem azon kívül is feszült küzdelem zajlik Mexikóban.
A szervezők és a kormányzat továbbra is biztosítják a közvéleményt arról, hogy a Mexikó–Dél-Afrika nyitómérkőzést nem fenyegeti veszély. A Zócalón táborozó tanárok és a stadion környékére tervezett demonstrációk miatt azonban a futballünnep egyelőre korántsem csak a sportról szól.
A világ figyelme ugyanis nemcsak az Estadio Aztecára, hanem a mexikói társadalmi elégedetlenségre is irányul ezekben a napokban.