← Vissza

news.bsdnet.hu

Piastri üzent az FIA-nak: „Most már nem változtathatják meg az eredményt”

F1világ 2026-06-11 19:38
Az enstone-i istálló azt követően nyújtotta be kérelmét a motorsport irányító testületéhez, hogy Pierre Gasly két öt másodperces időbüntetése miatt a francia versenyző lemaradt a dobogóról Monte-Carlóban. A 30 éves pilóta egyike volt annak az öt versenyzőnek, akit a bokszutcai sebességhatár túllépése miatt büntettek meg. Csapattársa, Franco Colapinto, valamint Lewis Hamilton , George Russell és Piastri esetében is úgy ítélték meg, hogy átlépték a 60 km/h-s limitet. HIRDETÉS HIRDETÉS Az ügy mára széles körben ismertté vált, ám úgy tűnik, a sebességhatár mérésének módja, illetve a monacói bokszbejárat sajátos adottságai tévesen hozták kellemetlen helyzetbe az öt versenyzőt — Gasly esetében ráadásul kétszer is. HIRDETÉS Mivel az Alpine versenyzője ezt követően már nem állt ki újra a bokszba, büntetéseit a leintésnél adták hozzá az idejéhez, így a pályán megszerzett harmadik helyről a hivatalos végeredményben a hetedik pozícióba esett vissza. Az FIA számára azért különösen kényes a helyzet, mert Piastri a 78 körös verseny közben letöltötte a büntetését, ahogyan Hamilton és Russell is. Utóbbi esetében a hibák sorozata végül odáig vezetett, hogy pont nélkül zárta a futamot. Ez megnehezíti az FIA dolgát a probléma orvoslásában, hiszen azok a versenyzők, akik letöltötték a büntetésüket, ezzel befolyásolták a futam további alakulását. Így nem olyan egyszerű a helyzet, hogy Gasly célba érési idejéből utólag egyszerűen levonjanak 10 másodpercet. „A versenyen szerintem viszonylag nyilvánvaló volt, hogy valami furcsa történik, mert előfordulhat, hogy egy futamon egy vagy talán két autó kap bokszutcai sebességhatár miatti büntetést, de nem hét vagy nyolc, vagy akárhány is volt végül” — mondta Piastri. HIRDETÉS Az ausztrál versenyző rámutatott, hogy a rá kiszabott büntetés a McLaren késői versenystratégiáját is befolyásolta. Az pedig, hogy a kilencszeres nagydíjgyőztes — Russellhez hasonlóan — letöltötte a büntetését, eleve hozzájárult ahhoz, hogy Gasly feljöjjön a harmadik helyre. 2028-ig biztosan a Pirelli marad a Forma-1 gumiszállítója „Kár érte, mert ez nyilvánvalóan így vagy úgy, de hatással volt a verseny eredményére” — tette hozzá Piastri. „Kaptam egy büntetést, és ha nem kellett volna letöltenem azt a büntetést, nem álltam volna ki újra.” HIRDETÉS Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy az Alpine felülvizsgálati kérelmének célja elsősorban annak tisztázása, hogyan és miért büntették meg különösen Gaslyt a hercegségben, nem pedig feltétlenül a futam eredményének megváltoztatása. Amennyiben ez lett volna a kívánt cél, egy óvás vagy fellebbezés megfelelőbb eljárási forma lett volna. Piastri — aki negyedik lett Monacóban — mindenesetre szerette volna egyértelművé tenni, hogy ilyen késői szakaszban semmilyen eredménymódosítás nem lenne elfogadható. „Szóval most már nem változtathatják meg az eredményt, mert a versenyen nagyon sok döntés született a kiosztott büntetések alapján, de ilyesminek nem szabadna megtörténnie” — zárta gondolatait.
Eredeti cikk megtekintése →