Újabb lehallgatási és megfigyelési botrány robbant ki – Megint a Pegasus fejlesztője, aki a hírekbe került gyanús ügyekkel
Mediapiac
2026-06-12 05:50
A Meta állítása szerint az NSO Group nevű kémprogramcég rosszindulatú linkekkel próbált meg WhatsApp-felhasználókat célba venni, megsértve ezzel egy amerikai bírósági végzést, amely megtiltotta számára a platform és felhasználóinak támadását – írta a The Guardian. Tehát ugyan bírósági végzés tiltotta, mégis megfigyeléssel próbálkozhatott az NSO Group
A lap cikke szerint a Meta közölte: a WhatsApp „elkapta és meghiúsította” az NSO Group célzott adathalász kísérleteit. A támadások a cég szóvivője szerint néhány jordániai és libanoni felhasználót érintettek. A Meta azt is állítja, hogy az NSO tesztfiókokat és csoportokat hozott létre a WhatsAppon.
A tavaly óta amerikai tulajdonban lévő NSO Group fejlesztette ki a Pegasus nevű kémprogramot , amely korábban a WhatsApp egyik sebezhetőségét kihasználva jutott be felhasználók telefonjaiba. A szoftver képes volt hozzáférni többek között üzenetekhez, fényképekhez és hívásokhoz.
A Meta korábban pert nyert az NSO ellen, amiért a cég a WhatsAppot használta emberek megfigyelésére. A bíróság végül állandó tiltó végzést hozott, amely megtiltotta az NSO-nak a WhatsApp és felhasználói célba vételét. A Meta szerint a mostani eset ennek megsértését jelenti, ezért azt kéri a bíróságtól, hogy állapítsa meg: az NSO semmibe vette a végzést.
John Scott Railton, a digitális fenyegetéseket vizsgáló Citizen Lab vezető kutatója a Guardiannek úgy fogalmazott: megdöbbentő gőgre vall, ha az NSO valóban a tiltás ellenére próbálkozott újabb támadásokkal. Szerinte ez arra utalhat, hogy a cég vagy nem számított lebukásra, vagy úgy gondolta, elkerülheti a következményeket.
A Guardian emlékeztet: az NSO Group az elmúlt időszakban igyekezett javítani amerikai kapcsolatait, miközben továbbra is szerepel az amerikai kereskedelmi minisztérium feketelistáján. A cég nem reagált a lap megkeresésére.