Döntés: Sikerrel járt az Alpine, Gasly visszakapja a monacói dobogós eredményt!
F1világ
2026-06-12 11:25
Az Alpine versenyzője, Pierre Gasly a harmadik helyen haladt át a célvonalon Monacóban, ám a futam után két darab öt másodperces időbüntetést kapott a bokszutcai sebességhatár túllépése miatt . Nem ő volt az egyetlen versenyző, akit hasonló okból szankcionáltak.
Az Alpine közvetlenül a verseny után f elülvizsgálati kérelmet nyújtott be , mivel bizonyítékokkal rendelkezett arra vonatkozóan, hogy Gasly egyetlen pillanatban sem lépte át a 60 km/h-s sebességhatárt, sőt, a csapat szerint még extra tartalékot is hagyott annak érdekében, hogy biztosan a limit alatt maradjon.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
A csütörtöki felülvizsgálati meghallgatáson a Forma-1 időméréséért felelős FOM elismerte, hogy hiba történt a bokszutcai távolságmérésben , amely alapján a sebességeket kiszámították. Kiderült, hogy a bokszbejáratnál található mérőhurok — ahol mind a hat érintett versenyzőnél sebességtúllépést állapítottak meg — a vártnál 77 centiméterrel rövidebb volt, emiatt az átlagsebességeket a valósnál magasabbnak mutatta a rendszer.
HIRDETÉS
Más versenyzők ugyanakkor letöltötték, illetve megpróbálták letölteni a rájuk kiszabott büntetéseket, és mivel ezek az érintettek nem nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet, nincs olyan eljárási lehetőség, amely alapján utólag törölni lehetne a büntetésüket.
„A sportfelügyelők megjegyzik, hogy a megbüntetett többi autó esetében egyesek letöltötték a büntetésüket, és ez sajnálatos módon hatással volt a versenystratégiájukra, ezáltal pedig a versenyeredményükre” — írták az FIA sportfelügyelői. „Kétségtelenül maradnak kérdések azzal kapcsolatban, hogy ezek a szabályszegések valódiak voltak-e. Nincs olyan szabály, amely felhatalmazná a sportfelügyelőket arra, hogy egy már letöltött büntetést ‘visszavonjanak’.”
A döntés következtében a Red Bull versenyzője, Isack Hadjar elveszítette dobogós helyezését, és Gasly mögé, a negyedik helyre sorolták vissza.
A Red Bull magyarázatot vár az FIA-tól, Verstappen is meglepődött
Oscar Piastri a Monacói Nagydíj bokszutcai sebességlimiterével kapcsolatos problémáról így fogalmazott: „Ilyesminek nem lenne szabad megtörténnie a Forma-1-ben.”
HIRDETÉS