Az F1 felülvizsgálja a bokszutcai eljárásokat Gasly monacói ügye után
F1világ
2026-06-12 14:00
A Forma-1 vezetése jelezte, hogy kész végrehajtani minden olyan „javítást vagy finomítást”, amely szükséges ahhoz, hogy ne ismétlődhessen meg a Monacói Nagydíjon kialakult bokszutcai sebességmérési vita. Az ügyben több autót is jogtalanul büntettek meg gyorshajtás miatt.
Az FIA versenybírói pénteken visszaállították Pierre Gasly dobogós eredményét, miután az Alpine versenyzője a múlt vasárnapi futam végén két külön, bokszutcai sebességtúllépés miatt kiszabott öt másodperces időbüntetést kapott.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Az F1 időméréséért felelős FOM által szolgáltatott bizonyítékok alapján eltérés mutatkozott abban, hogyan mérték a bokszutcai sebességeket Monaco egyedi bokszutcájának bejáratánál . Ennek következtében Gaslyt és további négy versenyzőt tévesen találtak vétkesnek a 60 km/h-s sebességhatár túllépésében, majd ennek nyomán hibásan büntették meg őket.
HIRDETÉS
Úgy tudni, a FOM időmérői által telepített különböző mérőhurkok pontosan ugyanazokra a helyekre kerültek, mint a 2025-ös versenyen . A versenybírók határozatában ugyanakkor szerepelt, hogy a bokszutca bejáratánál egy korlátot áthelyeztek, ami lehetővé tette a versenyzők számára, hogy rövidebb útvonalon hajtsanak be a bokszutcába. Ennek eredményeként az autók átlagsebességét az első, összesen kilenc bokszutcai mérőhurok egyikénél a kalibráltnál akár 77 centiméterrel rövidebb távolság alapján számították ki , ami a tényleges sebességük túlbecsléséhez vezetett.
A FOM közleményében így fogalmazott: „A Monacóval kapcsolatos felülvizsgálati jog gyakorlásának folyamatában proaktívan segítettük az FIA-t az összes releváns információ összegyűjtésében, hogy ezzel támogassuk a versenybírók értékelését,”
„Az érintett bokszutcai területeket ugyanúgy mértük fel, mint a 2025-ös eseményen, és a szokásos módon követtük az eljárásokat. A folyamat azonban mérési eltérést azonosított. Mint mindenki a sportágban, mi is a lehető legjobb eredményekre törekszünk, és mint mindig, minden olyan javítást vagy finomítást végrehajtunk, amelyet a helyzet fényében szükségesnek ítélnek.”
A McLaren fellebbezési szándékot jelentett be Gasly ügyében
A mérési probléma legnagyobb vesztese George Russell volt: az öt másodperces büntetése miatt dobogóért folytatott küzdelme teljesen kicsúszott az irányítása alól , miután egy csapatkommunikációs hiba következtében a következő bokszkiállása során nem töltötte le a szankciót. Emiatt később áthajtásos büntetést kapott, amellyel kikerült a pontszerző helyekről.
HIRDETÉS
Más csapatok ugyanakkor úgy vélik, saját felelősségük is volt abban, hogy az edzéseken gyűjtött adatok alapján megfelelő biztonsági tartalékot hagyjanak a bokszutcai áthaladás során. A Haas csapatfőnöke, Ayao Komatsu arra mutatott rá, hogy a 22 autós Forma-1-es mezőny nagy többsége feltételezett sebességtúllépési szabálysértés nélkül teljesítette a versenyt.
Mindeközben a McLaren és a Red Bull csapata jelezte fellebbezési szándékát az FIA pénteki döntésének ügyében.
HIRDETÉS