Tanulság Magyarországnak: ilyen egy választás a közmédia élére – Hét jelölt indult, 15 órás szavazási procedúra után lett meg az ORF vezetője
Mediapiac
2026-06-12 17:50
Több mint tizenöt órás ülés után döntött az ORF Alapítvány kuratóriuma: 2027-től Clemens Pig, az APA osztrák hírügynökség régóta hivatalban lévő vezetője irányítja az osztrák közszolgálati médiavállalatot. A 35 tagú testület csütörtök éjszaka, már az első szavazási fordulóban választotta meg Piget, aki 21 szavazatot kapott. Megbízatása 2031 végéig szól.
Az eredmény ugyan nem számított meglepetésnek, de a győzelem egyértelműsége még az előzetes várakozásokat is felülmúlta. Az osztrák sajtó már hetek óta arról írt, hogy a kormányzó pártok, különösen az ÖVP és az SPÖ, Piget támogatják az ORF élére. A verseny ugyanakkor erős volt: a jelöltek között szerepelt Markus Breitenecker, a ProSiebenSat.1 korábbi vezetője, Johannes Larcher, aki korábban az HBO Maxnál dolgozott, valamint Lisa Totzauer, az ORF egyik meghatározó vezetője is, írta a DWDL.de.
„Új hajnal virrad az ORF számára” – mondta Pig megválasztása után tartott sajtótájékoztatóján. Hangsúlyozta, hogy már „holnap” megkezdi a sürgős feladatok átvételét, szorosan együttműködve a leköszönő vezérigazgatóval, Ingrid Thurnherrel. Mint fogalmazott, az idő szorít, mert az ORF előtt álló kihívások „nagyok, sokrétűek és egyidejűek”.
Pig három fő területet nevezett meg, amelyekkel azonnal foglalkozni kíván. Az első a közszolgálati médiavállalat pénzügyi helyzete: az ORF-nek jelenleg több mint 90 millió eurós ( mintegy 32 milliárd forintos) kormányzati forráscsökkentéssel kell szembenéznie. A második a bizalom és a legitimitás kérdése, a harmadik pedig a jövőbeli platform- és digitalizációs stratégia.
Az új vezérigazgató célja, hogy az ORF-et „társadalmi platformmá” fejlessze. Ennek részeként több osztrák és regionális tartalmat ígér, emellett erősítené az ORF On streamingplatformot is. Pig külön figyelmet szánna a fiatal közönség elérésére, ami az európai közszolgálati médiumok egyik legnagyobb kihívása.
A kuratóriumi ülés csütörtök délelőtt 10 órakor kezdődött, és csak péntek hajnalban, nagyjából 1 óra 15 perckor ért véget. A napirend azért csúszott meg jelentősen, mert a jelöltekkel folytatott kérdezz-felelek a vártnál jóval hosszabbra nyúlt. A testület tagjai különösen sok kérdést intéztek Pighez és Larcherhez: meghallgatásuk egyenként több mint két órán át tartott.
Pig megválasztásával párhuzamosan a közmédia kuratóriuma jóváhagyta az ORF jövőbeli igazgatósági struktúráját is. A pénzügyi igazgatóság mellett három új nagy terület jön létre: a Program és Márkák, a Közönség és Platformok, valamint a Technológia és Innováció. Ezeknek a vezetői posztjait most hirdetik meg, az igazgatókat várhatóan néhány héten belül nevezik ki.
Az új vezérigazgatónak nemcsak pénzügyi és stratégiai, hanem szervezeti válsággal is szembe kell néznie. Roland Weißmann korábbi ORF-főigazgató távozása, amelyet szexuális zaklatással kapcsolatos vádak kísértek, súlyos bizalmi válságba sodorta a közmédiát. Pig egyik legfontosabb feladata ezért az lesz, hogy új belső kultúrát alakítson ki, és javítsa Ausztria legnagyobb médiavállalatának nyilvános megítélését.
Politikai támadásokra is számíthat. Mivel megválasztása előtt sokan a kormány jelöltjeként tekintettek rá, Peter Westenthaler, az FPÖ kuratóriumi tagja máris „kormányfőigazgatónak” nevezte. Westenthaler még az ülés előtt jelezte, hogy ha Pig győz, megtámadja a választás eredményét, és ezt a döntés után is megismételte.
A jobboldali bírálatok célja egyértelműen az ORF-be vetett bizalom további gyengítése is lehet. Pig számára ezért kulcskérdés lesz, hogy bizonyítani tudja: nem a kormány bábjaként, hanem független közszolgálati vezetőként irányítja majd az ORF-et. A kampány során többször hangsúlyozta saját függetlenségét, a várható jogi és politikai támadásokkal kapcsolatban pedig azt mondta: bízik a jogállamiságban.