Fotón a Földtől 15 ezer fényévre tomboló kozmikus monstrum végjátéka
Player
2026-06-12 20:03
Egy hatalmas csillag utolsó, viharos időszakát örökítette meg a NASA egy lenyűgöző felvételen.
Nem mindennapi kozmikus látványt mutatott meg a NASA : a Thor sisakjaként ismert NGC 2359 ködöt, ami a Nagy Kutya csillagkép irányában, nagyjából 15 ezer fényévre található a Földtől. A különös formájú objektum egy szárnyas sisakra emlékeztet, mérete pedig önmagában is döbbenetes, hiszen mintegy harminc fényév átmérőjű:
A felvétel speciális szűrőkkel készült, amik a hidrogén vörös és az oxigén kék fényét emelik ki, látványosan kirajzolva a köd szerkezetét. A formáció középpontjában egy rendkívül forró és nagy tömegű Wolf–Rayet-csillag található, ami elképesztő erejű csillagszelet bocsát ki. Ez a folyamatos gázáram alakította ki az évmilliók alatt felfújt kozmikus buborékot, amit ma láthatunk.
A csillag azonban már pályafutása végéhez közeledik: a kutatók szerint egy rövid és instabil fejlődési szakaszban jár, és ez az időszak közvetlenül megelőzi a szupernóva-robbanást , vagyis a csillag látványos pusztulását . Bár emberi léptékkel mérve még van ideje, kozmikus értelemben már a végjáték zajlik – a jelenlegi becslések szerint a központi óriáscsillag néhány ezer éven belül felrobbanhat, és gyökeresen átalakíthatja a környezetét.
(Forrás: NASA Astronomy Picture of the Day , fotó: Josep Drudis, Christian Sasse)
Ez is érdekelhet:
Egy fotós három éven át minden nap ugyanakkor készített képet a Napról, a végeredmény pedig egészen zseniális.
A Hubble 2014-ben még óriási vízkitöréseket mutatott az Europa felszínén, most viszont a kutatók maguk vonják kétségbe ezt az egészet.
Egy friss kutatás tudományos alapokra helyezte a gigantikus idegen űrépítmények létezésének lehetőségét, ezzel új korszakot nyitva a földönkívüli civilizációk utáni kutatásban.