Felmentették Gaslyt, övé a monacói dobogó — de az ünneplés már nem pótolható
F1világ
2026-06-13 06:00
Pierre Gasly a 2026-os Monacói Nagydíj napját még a hetedik helyen zárta hivatalosan, néhány nappal később azonban már pályafutása hatodik Forma-1-es dobogójaként tarthatta számon a monte-carlói eredményt.
A verseny leintése után csaknem öt nappal ugyanis a Monacói Nagydíj sportfelügyelői — az Alpine felülvizsgálati kérelmét követően — újra megvizsgálták az ügyet, és a francia istállónak adtak igazat . Megállapították, hogy Gasly nem követett el szabálytalanságot azokban az esetekben, amelyek miatt eredetileg két büntetést kapott a bokszutcai sebességhatár átlépése miatt.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
A két büntetés törlésével Gasly visszakapta a pályán megszerzett harmadik helyét, miközben Isack Hadjar lekerült a dobogóról. A döntés megkönnyebbülést jelentett a francia versenyző számára, aki az előző vasárnapot pályafutása „legnehezebb” napjaként jellemezte.
HIRDETÉS
„Rendkívül boldog vagyok az egész csapat miatt, nagyon büszke vagyok az egész csapatra, arra, ahogyan mindannyiunkért küzdöttek ezért az eredményért” — mondta Gasly pénteken Barcelonában.
„Azt kell mondanom, vasárnap este nagyon mélyen voltam. Rengeteg vegyes érzés volt bennem: büszkeség a teljesítmény miatt, rendkívüli szomorúság az egész döntés, az egész helyzet miatt. Volt némi igazságtalanság ebben az egész szituációban, és nem voltam biztos benne, hogyan mennek majd tovább a dolgok. De a csapat elképesztő munkát végzett.”
„Nagyon büszke vagyok az F1-re, az FIA-ra az átláthatóság miatt, és arra, hogy ebben a helyzetben mindenki elismerte a saját felelősségét. Mindannyian tudjuk, hogy amikor ekkora tét forog kockán, és megnézzük a világbajnokságot a különböző sportágakban, tudjuk, mennyire bonyolultak lehetnek a dolgok. Azt gondolom, a mai nap hatalmas előrelépés a sportágunk számára.”
Ugyanakkor egyértelmű, hogy egy ilyen eredmény különlegességét jelentő pillanatok — a monacói dobogó egyedi hangulata és a közös ünneplés — már nem pótolhatók, még akkor sem, ha a 2020-as Olasz Nagydíj győztese igazságtételként élte meg a döntést.
HIRDETÉS
„Nem adja vissza azt, amit elveszítettem” — tette hozzá Gasly. „Ezt már elfogadtam. Bármennyire is szerettem volna látni, milyen érzés ott megállni, ott lenni a dobogón a herceggel, együtt ünnepelni a srácokkal.”
„Ezek azok a pillanatok, amelyek igazán különlegessé tesznek egy pályafutást. Ez most nem fog megtörténni, nem történt meg, ez van. Egy másik alkalommal kell majd megcsinálnunk.”
HIRDETÉS
„De jelenleg egyszerűen nagyon büszke vagyok arra, ahogyan a csapat kezelte a helyzetet. Arra, mennyire kiálltak mellettem, előrevitték az ügyünket, és valóban harcoltak érte. Nagyon jó hír, kicsit furcsa péntek reggel ünnepelni, de ez van, én pedig egyszerűen boldog vagyok.”
A csapat egy különösen hosszú és nehéz 2025-ös idényből igyekszik talpra állni, miután úgy döntött, hogy a 2026-os szezonra és az ahhoz kapcsolódó szabályváltozásokra helyezi a hangsúlyt.
„A pontok is fontosak” – mutatott rá Gasly, miután a harmadik helyért járó eredmény megerősítette az Alpine ötödik pozícióját a konstruktőri bajnokságban. „Nem szabad elfelejtenünk, hogy 12 hónappal ezelőtt, sőt még 6 hónappal ezelőtt is egészen más helyzetben voltunk Abu Dhabiban.”
„A tavalyi év nagyon hosszú volt. Az autó nem volt versenyképes, a csapat pedig nagyon keményen dolgozott azon, hogy az új szabályokkal megfordítsa a helyzetet. Idén eddig minden fordulóban sikerült pontot szereznünk.”
„Jó időszak ez, jó a lendület. Biztos vagyok benne, hogy ez sok pozitívumot és megfelelő hangulatot hoz majd a csapatba. Ez csak jót tehet a jövőre nézve.”
Miközben Gaslynak péntek este Barcelonában volt oka az ünneplésre, riválisai már a következő lépéseiket mérlegelik. A monacói versennyel kapcsolatos sportfelügyelői döntést követően a Red Bull és a McLaren is jelezte fellebbezési szándékát. Most 96 órájuk van arra, hogy eldöntsék, benyújtanak-e hivatalos óvást a döntés ellen.
A Mercedes szintén vizsgálja a lehetőségeit az ítélet után, Toto Wolff csapatfőnök pedig figyelmeztetett, hogy egyeztetett a csapat jogászaival a rendelkezésükre álló opciókról.
Leclerc elégedett a Ferrari fékkísérletével Barcelonában