← Vissza

news.bsdnet.hu

Párizsi egyeztetés: a Red Bull nem érti az FIA motorerő-sorrendjét

F1világ 2026-06-13 13:00
A Red Bull vezérigazgatója, Oliver Mintzlaff és az FIA elnöke, Mohammed Ben Sulayem ezen a héten Párizsban találkozott egymással , ami jól jelzi, hogy az osztrák vállalat minden követ megmozgat annak érdekében, hogy megértse: mi alapján jutott arra a szövetség, hogy a csapat erőforrása jelenleg a mezőny mércéje. A Monacói Nagydíj versenynapján derült ki, hogy az FIA jelenlegi megítélése szerint a Red Bull számít a Forma-1 etalonjának , így a csapat nem jogosult fejlesztésekre. Ez a megállapítás a csapat több vezető beosztású tagját is meglepetésként érte. HIRDETÉS HIRDETÉS A Red Bull versenyzője, Max Verstappen még azt is elmondta, hogy az alakulat „össze volt zavarodva” az eredmények láttán, amikor először tájékoztatták őket. HIRDETÉS Ennek oka, hogy a Red Bull saját elemzései alapján régóta meg van győződve arról: a belső égésű motorjuk — vagyis az egyetlen olyan elem, amelyen az Additional Development and Upgrade Opportunities, azaz az ADUO rangsorolása alapul — nagyjából 0,2-0,3 másodperccel elmarad a Mercedestől. Laurent Mekies csapatfőnök még áprilisban így fogalmazott: „Amit mi látunk, az egyértelműen az, hogy a Mercedes messze a legtöbbünk előtt jár.” A Red Bull ezért nem érti, miként vezethetett az FIA rangsorolása ahhoz, hogy a Mercedes legalább 2%-kal elmarad tőlük. Bár a felső vezetés nyilvánosan nem tett nyilatkozatot az ügyben, a háttérben összehangolt erőfeszítések zajlanak annak érdekében, hogy az FIA részletes magyarázatot adjon arra, miként jutott erre a következtetésre. A tisztázás iránti igény odáig vezetett, hogy az FIA beleegyezett: felülvizsgálja a szezon első öt versenyének adatait , hogy teljes bizonyossággal meggyőződjön arról, helyes-e a rangsorolása. HIRDETÉS Források szerint a kérdés kulcsa az lehet, mennyire pontosak azok az adatok, amelyeket az FIA a minden autóra felszerelt nyomatékszenzorokból kapott. Ezek az eszközök arra szolgálnak, hogy minden pályán figyelemmel kísérjék a teljesítményszinteket. Bármilyen eltérés vagy következetlenség ezen a területen elegendő lehet ahhoz, hogy eltorzítsa a végső eredményeket. Az FIA várhatóan körülbelül egy hét alatt végzi el az elemzés felülvizsgálatát, a Red Bull legfelsőbb vezetése azonban nem vár tétlenül — pontosan tisztában vannak ugyanis azzal, milyen következményekkel járna, ha megerősítést nyerne, hogy az ő motorjuk a Forma-1 legjobbja. HIRDETÉS Ha ugyanis így ítélik meg őket, az nem csupán azt jelenti, hogy jelenleg nem fejleszthetik az erőforrásukat, hanem akár hosszabb időre is korlátozhatják őket ebben. A szabályok lehetővé teszik, hogy azok a gyártók, amelyek ADUO-jogosultságot kapnak, olyan területeken hajtsanak végre fejlesztéseket, amelyek kívül esnek a rangsorolás alapjául szolgáló belső égésű motoron. Ez azt jelenti, hogy ha a Red Bull riválisai ügyesen járnak el, javíthatják az összteljesítményt úgy, hogy közben a motorjuk változatlan marad . Ebben az esetben a Red Bullt továbbra is előrébb sorolhatják, így soha nem válhat jogosulttá a fejlesztésekre. Ebben a helyzetben elképzelhetetlennek tűnik, hogy az ADUO és a Red Bull Forma-1-es szerepvállalása ne került volna szóba azon a párizsi találkozón, amelyen Mintzlaff a hét elején Ben Sulayemmel egyeztetett, és amelyről később fotók is megjelentek a közösségi médiában. A megbeszélés ugyanakkor nem kizárólag a Forma-1-ről és az ADUO-ról szólt, hiszen a Red Bull az FIA-val arról is tárgyal, hogy új kereskedelmi jogtulajdonost találjanak a Rali-világbajnokság számára. Ben Sulayem ugyanakkor utalt arra, hogy a grand prix-versenyzés témája is napirendre került. „Nagyszerű volt találkozni Oliver Mintzlaff-fal az FIA párizsi központjában” — írta Ben Sulayem a csütörtöki találkozót követően. „Megvitattuk a Red Bull jelentős hozzájárulását az FIA bajnokságaihoz, különösen a Forma-1-ben való hosszú távú szerepvállalását és a globális raliban betöltött szerepét.” Miközben a Red Bull abban bízik, hogy az FIA az adatok felülvizsgálata után módosítja döntését, a Mercedes álláspontja szerint az irányító testület értékelése helyes volt. „Véleményem szerint, amikor Nikolasszal [Tombazis, az FIA együléses versenyautókért felelős igazgatója] beszélsz, ezek olyan adatok, amelyeket ők mértek és gyűjtöttek össze” — mondta Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke, amikor arról kérdezték, szerinte működnek-e a fejlesztési szabályok. „Nincs politikai háttér, nincsenek szívességek. Ez a nyomatékszenzoraik elemzésének eredménye, illetve annak, ahogyan ezt elvégzik, és ez lett az eredmény.” Wolff azt is egyértelművé tette, hogy értékes eszköz van a kezükben azzal, hogy fejleszthetik azt az erőforrást , amellyel már minden versenyt megnyertek. Russell a leggyorsabb az időmérő előtt, Antonelli ellen vizsgálat indul „Egy új homologizáció határozottan hasznos dolog, mert ha ezt nem kapod meg, akkor jó esély van arra, hogy valaki más, aki ezt megteheti, átugorjon téged” — mondta. „A múltban különféle ötletekkel álltunk elő, de majd meglátjuk, hogyan alakul ez a következő időszakban. Nem szabad elfelejtenünk, hogy ez nem egy befagyasztott helyzet, hanem néhány versenyenként újra meg fogják vizsgálni, majd értékelni fogják.” A Red Bull értékelése körüli vita ugyanakkor felvetette azt is, hogy talán az egész ADUO-folyamat újragondolásra szorul. Az Audi F1-es projektvezetője, Mattia Binotto azt mondta, a Forma-1 jobban járhatna, ha az erőforrások rangsorolását az összetett bajnoki helyezésekre alapozná — ahogyan az az aerodinamikai fejlesztési korlátozásoknál történik —, nem pedig a teljesítmény megítélésére. „Talán valami nagyon hasonlót kellene tennünk, mint a kasztni esetében, ahol az előző szezonok állása alapján határozzák meg ezt” — mondta. „Ha a konvergencia célja az, hogy szorosabb legyen a mezőny, talán ez lenne a legegyenesebb út, és egységes rendszerkeret lenne a kasztni és az erőforrások között.” „Így a legjobb csapatok nem jutnának előnyhöz, a leglassabb csapatok vagy leglassabb gyártók pedig több lehetőséget kapnának.” Wolff azonban megkérdőjelezte ezt az elképzelést, mivel szerinte ez lényegében egy teljesítmény-kiegyenlítési, vagyis Balance of Performance (BoP) helyzetet nyitna meg, amit a Forma-1 régóta igyekszik elkerülni. „Allergiás kiütést kapok, amikor a BoP-ről beszélünk” — mondta. „Ez olyasmi, amitől nagyon távol kell tartanunk a Forma-1-et. Az összes többi sorozatban politikai káosz. „A gyártókat is arra készteti, hogy kiszálljanak a sportból, és ehhez nagyon közel voltam, ahogy el tudják képzelni, a DTM-ben, a GT-kben, Le Mans-ban. Soha nem szabadna kísértésbe esnünk, hogy valaki arról állapodjon meg, miként kellene alakulnia a teljesítmény-kiegyenlítésnek.” „Ha van egy olyan mechanizmus, amely finomhangolásból áll annak érdekében, hogy senki ne kerüljön kellemetlen helyzetbe az erőforrás oldalán, akkor szerintem ez a helyes út, mert ha az aerodinamikát nézzük, azt egy teljesen más helyzetre találták ki.”
Eredeti cikk megtekintése →