← Vissza

news.bsdnet.hu

Kíméletlen ítéletet mondott a Fideszről Orbán Viktor a párt kongresszusán, ennyire kemény kritikát még nem hallottunk tőle

Promotions 2026-06-13 16:17
A kongresszuson arról is szavaztak, hogy ki legyen a pártelnök, egyetlen jelölt volt. A súlyos áprilisi választási kudarcot követően a mai szombati napon összeült a Fidesz kongresszusa, hogy értékelje a kialakult politikai helyzetet és kijelölje a jövőbeni stratégiát. A rendezvény középpontjában természetesen Orbán Viktor beszéde állt, aki a megszokott győzelmi jelentések helyett ezúttal mélyreható, önkritikus elemzést nyújtott a tagságnak. Az áprilisban elszenvedett vereség nyilvánvalóan rákényszerítette a pártvezetést a strukturális szembenézésre. A kongresszuson szavaztak a Fidesz elnökéről is - nagy meglepetés nem szülelett, Orbán Viktor volt az egyetlen jelölt, a szavazáson pedig megerősítették a pártelnöki tisztségét. Olvass tovább... Olvass tovább... A újraválasztott pártelnök-volt miniszterlnök elemzésének legerősebb pontja egyértelműen az a belső működést érintő vallomás volt, amelyben példátlanul nyers és kőkemény szavakkal illette saját politikai közösségét. Orbán kendőzetlenül beszélt az elmúlt másfél évtized szervezeti torzulásairól, kifejtve, hogy bár a mögöttük hagyott tizenhat év kormányzati szempontból sikeres volt, a hatalom megtartása felemésztette a Fidesz belső energiáit. Elemzése szerint a szervezet 2010 és 2026 között egy merev hatalompárttá transzformálódott, amelyben a fegyelem oltárán feláldozták a belső kohéziót. Ezek a megfogalmazások rendkívül súlyos belső kritikát jelentenek: a pártelnök kimondta, hogy a párt egy felülről irányított akaratátviteli eszközzé, szinte félkatonai jellegű kormányzó erővé vált, ahol a mechanikus végrehajtás teljesen kiszorította a valódi közösségi létet. Olvass tovább... Olvass tovább... A jövőre nézve a pártelnök radikális szervezeti kultúraváltást hirdetett meg, amely a centralizált, bürokratikus irányítástól a klasszikus mozgalmi gyökerekhez való visszatérést jelenti. Orbán szerint a jövőben az utasításokon alapuló mechanizmusokat fel kell váltania a személyes kapcsolatoknak és a barátságnak, a merev alá-fölérendeltségi viszonyok helyett pedig a közvetlen, egyenrangú párbeszédnek kell dominálnia a szervezeten belül. Úgy vélte, a szigorú pártfegyelmet a spontaneitásnak, a nyers hatalmi dominanciát pedig a belső lelkierőnek kell felváltania. A volt miniszterelnök szavai alapján tehát a jobboldal megújulásának záloga eszerint a polgári értékek megerősítése és a politikai gépezetre eddig jellemző katonai erények tudatos háttérbe szorítása lesz - hogy vajon ez a törekvés mennyire lesz sikeres, azt pedig majd az idő eldönti.
Eredeti cikk megtekintése →