Alonso kifakadt: „A legrosszabb autónk és a legrosszabb erőforrásunk van”
F1világ
2026-06-14 05:00
Az Aston Martin barcelonai gyenge szereplése nem érte váratlanul Fernando Alonsót, aki hazai versenye időmérő edzésén az utolsó helyen végzett — azt azonban egyre nehezebben viseli, hogy újra és újra magyaráznia kell a csapat számos problémáját.
A világbajnok a 22. helyet szerezte meg, ezzel pedig megszakadt az a 42 futamon át tartó sorozata, amely során rendre csapattársa, Lance Stroll előtt végzett az időmérőkön. Stroll a 21. lett, egy másodperccel elmaradva a következő leglassabb Cadillactől, és négy másodperccel a pole pozíciós időtől.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ha nem számítjuk 2026 elejét, amikor az Aston Martin és küszködő motorpartnere, a Honda még egy versenytáv teljesítésére sem igazán volt esélyes , teljesítmény szempontjából a barcelonai hétvége a csapat eddigi leggyengébb szereplésének tekinthető.
HIRDETÉS
A nagy leszorítóerőt igénylő pályakarakterisztika és a magas hőmérséklet komoly stressztesztet jelent, különösen azoknak az istállóknak, amelyek aerodinamikai teljesítményben hátrányban vannak. Miközben a pálya vonalvezetése látványosan szétnyitotta a különbségeket az élmezőny és a középmezőny között, Alonso elhessegette azokat a kérdéseket, amelyek arra vonatkoztak, hogy Spanyolországban még inkább felszínre kerültek-e az Aston Martin gyengeségei.
„Nem, nem, nem. Semmi sem került felszínre” — sóhajtott Alonso. „Tudtuk, hogy a legrosszabb autónk és a legrosszabb erőforrásunk van, és eddig minden versenyen nagyon világosan elmondtuk, hogy dolgoznunk kell.”
A szombati visszaváltási problémáiról részletesebben is beszélt. Ez visszatérő gondot jelent a házon belül készülő váltó és az erőforrással való integráció között.
„Néhány kanyarban olyan érzés volt, mintha behúznám a kéziféket, teljesen blokkolt a hátsó tengely, mindkét hátsó kerék teljesen állt.”
HIRDETÉS
„Más kanyarokban olyan érzésem volt, mintha fékezés közben félig úgy maradt volna a gáz, ilyenkor pedig egyszerűen egyenesen mész tovább. Szóval jelenleg minden kör egy kicsit lottó.”
Az Aston Martin úgy döntött, minden fejlesztési erőforrását egy nagyobb fejlesztési csomagra összpontosítja, amely várhatóan a nyár folyamán érkezik meg. A csapatnál úgy látják, hogy a kisebb, fokozatos fejlesztésekre fordított erőforrások önmagukban nem lennének elegendőek ahhoz, hogy harcba szálljanak a Q2-be jutásért.
HIRDETÉS
A Honda eközben szintén azon dolgozik, hogy nagyjából ugyanebben az időszakban bevesse saját motorfejlesztését, bár pontos ütemtervet nyilvánosan nem vállalt. Amíg azonban az Aston Martin csomagja meg nem érkezik, a csapat számára nincs valódi remény az előrelépésre, így a kétszeres Forma-1-es világbajnokot egyre jobban megterheli, hogy hétről hétre ugyanazt kell ismételnie.
„Ezt a stratégiát választottuk, ezt ismételjük minden hétvégén, és két hét múlva megérkezünk Ausztriába, utolsók leszünk az időmérőn, ti pedig majd megkérdezitek, hogy ez felszínre hozza-e az autó néhány gyengeségét” — mondta.
Amikor a spanyol média tovább faggatta, Alonso már nyíltan hangot adott csalódottságának.
„Minden hétvégén ugyanazt ismételjük. Ez kimerítő. Utolsók vagyunk, tudjuk, és nincs problémánk azzal, hogy ezt beismerjük.”
„A szezon második felére várunk, és remélhetőleg amikor megérkezik az új autó, valamelyest javulni tudunk. Az egész nagyon ismétlődővé válik.”
„Nagyon gyenge erőforrásunk van, a legrosszabb. Nagyon gyenge az energialeadásunk. Váltóproblémáink és aerodinamikai problémáink vannak. Mindegyiken dolgozunk, és remélhetőleg a szezon második felében adhatunk az embereknek valamit, aminek örülhetnek.”
Russell: Szemléletváltás kellett a barcelonai pole-hoz