Russell és Hamilton szerint a gumikezelés lesz a döntő a versenyen
F1világ
2026-06-14 06:00
A pole pozíciót megszerző George Russell szerint a magas gumikopás miatt csak kisebb különbségek várhatók a három keverék között, miközben a vasárnapi futamon jelentős stratégiai eltérések alakulhatnak ki.
A pénteki második szabadedzés hosszabb etapjai azt mutatták, hogy a közepes keverék az etap első 10-12 körében körönként nagyjából három tizedmásodpercet veszített a teljesítményéből, majd ezt követően még nagyobb mértékű visszaesés jelentkezett.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
A Pirelli az idei barcelonai versenyre lágyabb gumiskálát választott, a C2-es, C3-as és C4-es keverékekkel, ez pedig a vártnál magasabb degradációt eredményezett. Mivel az egyes keverékek közötti tempókülönbség is kicsi, nem várható jelentős eltérés a használatba kerülő abroncsok között.
HIRDETÉS
Barcelona sok gyors és hosszú ívű kanyarja nagy energiát visz a gumikba, így a versenyzők számára sokkal nehezebb kordában tartani az abroncsok hőmérsékletét akár egyetlen körön belül is, nemhogy egy teljes etap során. Russell szerint még a három közül a leglágyabb, a C4-es keverék is szerepet kaphat a versenyen, az előjelek pedig legalább kétkiállásos futamra utalnak.
„Úgy gondolom, inkább háromhoz van közelebb, mint egyhez” – válaszolta Russell arra a kérdésre, milyen stratégiára számít vasárnap.
„Nem hiszem, hogy az egykiállásos taktika egyáltalán lehetséges lesz. Nem egyértelmű, melyik a legjobb gumi; elég érdekes, hogy egy ilyen pályafelületen mindhárom keverék nagyon hasonlónak tűnik. Tavaly is ez volt a helyzet.”
„Tavaly mindenki a C3-asokat és a C2-eseket használta, és nyilván idén a C4-essel együtt is úgy tűnik, hogy az sem rossz versenygumi.”
HIRDETÉS
„Szóval nagy lesz a változatosság, de nem hiszem, hogy egy másik gumi ennyire nagy különbséget jelentene.”
Váratlan módszer segítette Hamiltont eddigi legjobb ferraris időmérőjén
Lewis Hamilton , aki Russell mellé, az első rajtsorba kvalifikálta magát a vasárnapi versenyre, miután a Q3 végén meglepetést okozott utolsó gyorskörével, arról beszélt, hogy a degradáció mértéke kétszerese volt annak, amire a Ferrari számított a hétvége előtt.
HIRDETÉS
Elképzelhető, hogy néhány csapat háromkiállásos stratégiával is kísérletezik majd, amennyiben a pénteki második szabadedzéshez képest nem tudnak egyértelmű javulást felmutatni a gumikopás terén. Arvid Lindblad 16 körös etapja a közepes keveréken hét másodperces visszaesést mutatott az első C3-as gumis köre és a bokszkiállás előtti utolsó próbálkozása között.
Az élcsapatok számára a második szabadedzés valamivel könnyebben alakult, ám így is jelentős volt a körönkénti időveszteség, mivel egyik gumikeverék sem tudott ismételhető köridőket produkálni – még rövidebb etapokon sem. Forgalomban mindez várhatóan még rosszabb lesz, hiszen az elöl haladó autók piszkos levegője tovább fokozza a gumik túlmelegedésének hatását.
Éppen ezért nem lenne meglepő, ha egyes csapatok inkább egy extra kerékcserét választanának, semmint hogy beragadjanak a forgalomba. „A degradáció nagyjából kétszerese volt annak, amire számítottunk” – erősítette meg Hamilton. „Úgy érkeztünk meg a hétvégére, hogy volt egy elképzelésünk arról, milyenek lesznek a gumik, és nálunk kétszer akkora volt a kopás.”
„Érdekes lesz látni, hogy ez javul-e holnapra, de igen, legalább kétkiállásos verseny lesz.”