← Vissza

news.bsdnet.hu

Piastri megdöbbent az FIA döntésén: „Ki akar így versenyezni?”

F1világ 2026-06-14 08:30
Pénteken Barcelonában az FIA felügyelői úgy döntöttek, hogy az Alpine felülvizsgálati kérelme nyomán visszavonják Gasly két, egyenként öt másodperces időbüntetését , amelyeket a bokszutcai sebességhatár túllépése miatt kapott. Ennek következtében a francia versenyző visszakerült a harmadik helyre, abba a pozícióba, amelyben a pályán áthaladt a célvonalon. A döntés ellen ugyanakkor a Mercedes , a McLaren és a Red Bull is jogi lépéseket vagy fellebbezést fontolgat, mivel a Mercedes versenyzője, George Russell, valamint a McLaren pilótája, Piastri is ugyanilyen szankciókat kapott. HIRDETÉS HIRDETÉS Kiderült, hogy a monacói bokszutcai sebességhatárt mérő időmérő hurkokat nem pontosan mérték fel: az egyik zóna 77 centiméterrel rövidebb volt a vártnál , ez vezetett a büntetésekhez. Gasly azonban a verseny során nem töltötte le a büntetéseit. HIRDETÉS Russell, aki áthajtásos büntetést kapott, miután az eredeti öt másodperces büntetését nem megfelelően töltötte le, végül a 12. helyen zárt, míg Piastri negyedik lett, mielőtt Gasly dobogójának visszaállítása után az ötödik helyre sorolták vissza. A szabálykönyvben ugyanakkor nincs olyan formális mechanizmus, amely lehetővé tenné egy már letöltött büntetés törlését és annak következményeinek eltüntetését. Piastri a pályán öt másodpercen belül volt Gaslyhoz képest, vagyis ebben az esetben ő szerezte volna meg a harmadik helyet. Az ügyet tovább bonyolítja, hogy Russell szintén a harmadik helyen haladt a pályán, amikor a piros zászlós újraindítást követően kiállt letölteni az áthajtásos büntetését, így ő is hivatkozhatna arra, hogy ebben a pozícióban végzett volna. Piastri most először reagált nyilvánosan a döntésre, és elmondta, megdöbbent azon, ami történt. Úgy véli, az eset akár olyan „precedenst” teremthet, amelyben az eredményekért a tárgyalóteremben folyik majd a küzdelem. HIRDETÉS „Eléggé ledöbbentett a döntés, mert hogyan lehet visszafordítani egy olyan döntést, amely végső soron hibás volt, miközben másokat ugyanazért megbüntettek, és ők le is töltötték a büntetést a versenyen?” – mondta Piastri. „Hogyan lehet ezután megváltoztatni egy büntetést úgy, hogy közben tudod, valószínűleg öt vagy hat másik versenyző futamát is befolyásolta ugyanez? Ez megdöbbentő. Úgy értem, nyilvánvalóan elvesztettem a pozíciómat, de el lehet képzelni, hogyan érezheti magát George, szóval ezt egyszerűen nem hittem el.” HIRDETÉS „Azért veszítettem el a pozíciót, mert letöltöttem a büntetést, tehát technikailag nekem kellene a harmadik helyen lennem, de technikailag George-nak is a harmadik helyen kellene lennie, és az egész most egy káosz.” „Elég komoly csapdába lavírozták magukat, és nem tudom, hogyan lehet ebből kijönni, mert most a precedens az, hogy nem töltöd le a büntetést, bíróságra viszed az ügyet, valószínűleg hónapokat vársz a verseny eldöntésére, és ki a pokol akar így versenyezni? A tanácstalanság az a szó, amit használnék.” „Korábban azt lehetett mondani, hogy balszerencse, hibás volt, de mindenki számára hibás volt, és mindenkit ugyanúgy kezeltek. Most viszont nagyon-nagyon zavaros. Hogyan lehet ezt megítélni? Nem gondolom, hogy a versenyt törölni fogják, de elég komoly helyzet alakult ki.” Antonelli elismerte: túlerőltette a Mercedest Barcelonában
Eredeti cikk megtekintése →