← Vissza

news.bsdnet.hu

Atombomba esett-e a Fidesz-kongresszusra?

Médianapló 2026-06-14 10:40
Tegnap este, úgy tíz körül Tolna városában a számítógép elé ült egy digitális tartalomfejlesztő. A fészbukos üzenőfalán látható fényképek tanúsága szerint a mellesleg agártenyésztő festőművész ezt írta: „A Fidesz ma délelőtt morálisan és politikailag is kártyavárként omlott össze.” Ami tegnap délelőtt és kora délután, a hajdani kormánypárt tisztújító kongresszusán történt, azt másként látom. A Fidesz nem omlott össze, hanem keresi a vereség okát. A legmesszebbre kétségkívül Stumpf István jutott. Az első Orbán-kormány kancelláriaminisztere a színpadon lévő elnökségi asztalnál ülő Orbán Viktorhoz fordulva szögezte le, hogy a NER megbukott és az Orbán-korszak megszűnt. Beszélt a korrupcióról is, amit idézek a bejegyzés utáni összeállításban. De talán túlzás a tolnai blogger kijelentése, hogy Stumpf atombombát hajított volna a sebeit nyalogató Fideszre. Megállt ugyan a kés a levegőben, de az úgynevezett robbanás után is életjeleket mutattak a kongresszusi küldöttek. Például a falusi és kisvárosi polgármesterek hiányolták a visszakapcsolási lehetőségeket. Kifejtették, hogy a vezérkartól parancsokat (rendeleteket) kaptak, amelyeket megvalósíthatatlannak tartottak. Vagy ha zokszó nélkül végre is hajtották, akkor a népszerűségüket és az újraválasztásukat kockáztatták. Akadt olyan polgármester is, civilben informatikus, aki szerint kéne végre egy Fidesz-applikáció, mely lehetővé tenné, hogy a végeken dolgozó aktivisták véleményét megismerhessék a párt vezetői. Egyébként az ismertebb nevű politikusok sem spóroltak a kritikai megjegyzésekkel. Megemlítették az urizálást, a luxizást, a Fideszre szavazók vérét szívó kullancsokat, de végül is arra lyukadtak ki, hogy a pártjuk megújítását Orbán Viktortól várják. Miközben a mögöttünk hagyott korszak névadója fogalmilag mindössze odáig jutott el, hogy azért veszített április 12-én, mert a „rágalmakat” nem sikerült semlegesíteni. Ennél alaposabb magyarázatra volna szükség, amire nem képes a volt miniszterelnök. Kár, hogy az ellentmondás feloldását nem végezték el a kongresszusi küldöttek. Még két mozzanatot vettem észre. A szervezők kölcsön kérték a választási kampányból azt a győzelmi szignált, amely a digitális polgári körök fedett csarnoki összejövetelein hangzott el. Amidőn valaki kivált a közönségből, és buzdító hozzászólásra baktatott a pódium irányába, a harminc másodperces szignál illett a győzelemre készülő Fideszhez. Tegnap azonban furcsán hatott a vereség utáni seregszemlén. A másik mozzanat pedig az, hogy miután a küldöttek befejezték az ötperces mondokájukat, nem mentek azonnal vissza a helyükre. Fenn, a színpadon kitértek oldalra, és kezet nyújtottak az elnökségi asztalnál ülő Orbán Viktornak. Majd kihagyták a mellette ülő Gál Kinga alelnököt, és kezeltek a mellette ülő - számomra ismeretlen - férfiemberrel. Megint kihagyták Szentkirályi Alexandrát, a női műsorvezetőt, és kezet nyújtottak a férfi műsorvezetőnek, Szita Károly kaposvári polgármesternek. Kidomborodott a Fidesz férfias jellege, függetlenül attól, hogy a túlnyomórészt hímneű küldöttek dicsérték vagy bírálták-e a pártjukat. Egyetlen kivétel volt, Stumpf István senkivel sem kezelt. Tíz mondat a tisztújító kongresszusról (Hír TV, 26.06.13.) A digitáis tér mint új hatalmi ág, nem nekünk kedvezett. (Harrach Péter KDNP-politikus) Negyven év alatt csúnyán kikaptunk. (Szűcs Gábor Fidesz-politikus, Megafon-influenszer) A rágalmakat nem tudtuk semlegesíteni. (Orbán Viktor Fidesz-politikus, volt miniszterelnök) A korrupció bizonyos elemei a miniszterelnöki asztalig is elértek. (Stumpf István politológus, volt kancelláriaminiszter) A választási vereséget méltósággal viseljük. (Lasztovicza Máté Veszprém megyei Fidesz-politikus,) A Fidesz nemcsak polgári párt, hanem a polgárok pártja is. (Navracsics Tibor Fidesz-politikus, volt településfejlesztési miniszter) A Fidesz selejtjéből lett a Tisza pártelitje. (Deutsch Tamás Fidesz-politikus, volt sportminiszter) A tiszás hergelés kormányon bosszúvá érett. (Czuczor Gergely Pest megyei Fidesz-politikus) Ungarische Péter. (Kövér László Fidesz-politikus, volt országgyűlési elnök) Mi nem az országnak, hanem a kormánynak vagyunk az ellenzéke. (Gulyás Gergely Fidesz-politikus, volt kancelláriaminiszter)
Eredeti cikk megtekintése →