Sci-fibe illő fordulat: 5300 év után ébredeznek a jégember testéből vett sejtek
Player
2026-06-15 06:03
Az ikonikus jégember igencsak meglepte a kutatókat.
Amikor 1991-ben előkerült Ötzi, a több mint 5300 éves jégember , a tudósok elsősorban annak örültek, hogy kivételes állapotban maradt fenn a teste. Azóta azonban újra és újra tartogat meglepetéseket, egy friss kutatás például most arra jutott, hogy a múmia belsejében nem minden mozdulatlan, sőt egyes mikroszkopikus élőlények még ma is aktívak lehetnek.
A kutatók bőr- és szövetmintákat, valamint a múmiáról leolvadó vizet vizsgálták, és több olyan fagykedvelő élesztőgombát azonosítottak, amik különösen jól érzik magukat extrém hideg környezetben.
Az egyik ilyen életképes gombát ráadásul közvetlenül Ötzi gyomrából mutatták ki. A genetikai vizsgálatok szerint a mikroorganizmusok DNS-e jóval épebb állapotban volt, mint amire egy több ezer éves, teljesen inaktív mintától számítani lehetne. Ez arra utal, hogy a sejtek nem pusztán túléltek, hanem képesek lehetnek saját genetikai állományuk megújítására is.
A kutatók szerint mindez arra figyelmeztet, hogy az ősi maradványokat nem érdemes egyszerűen befagyott időkapzuláknak tekinteni, mert sokkal inkább olyan lassan változó biológiai rendszerek lehetnek, amikben az évezredekkel ezelőtti mikrobák a saját tempójukban még ma is folytatják az életüket.
(Forrás: IFL Science , fotó: The preservation of Ötzi the Iceman at the South Tyrol Museum of Archaeology (c) South Tyrol Museum of Archaeology / EURAC / Marion Lafogler)
Ez is érdekelhet:
Kevés állat futott be akkora karriert a tudományban, mint a patkány, amely ma már gyakorlatilag nélkülözhetetlen szereplője az orvosi kutatásoknak.
Egy friss kutatás tudományos alapokra helyezte a gigantikus idegen űrépítmények létezésének lehetőségét, ezzel új korszakot nyitva a földönkívüli civilizációk utáni kutatásban.
A séta hasznos, de az életminőség javításához nem elég számolni a lépéseket, az sem mindegy, milyen tempóban tesszük meg őket.