← Vissza

news.bsdnet.hu

Vasseur: Hamilton a VSC nélkül is megnyerte volna a barcelonai versenyt

F1világ 2026-06-15 06:00
A Ferrari Forma-1-es csapatfőnöke, Fred Vasseur úgy véli, Lewis Hamilton akkor is győzött volna Barcelonában, ha a verseny alakulásába nem szól bele a virtuális biztonsági autó. A brit pilóta tempója különösen a háromkiállásos stratégia során volt kiemelkedő, amelyet a Ferrari a várhatóan magas gumikopás miatt már korán felvállalt. Hamilton az első etapját lágy gumikon kezdte, majd a 11. kör végén érkezett először a bokszba, hogy kemény abroncsokra váltson. Ez a lépés reagálásra késztette a Mercedest is, annak ellenére, hogy az ezüstnyilak kétkiállásos stratégiában gondolkodtak, és ezzel előrébb hozták a kemény gumis etapjukat. HIRDETÉS HIRDETÉS Hamilton a második kerékcseréje előtt valamivel több mint két másodperccel maradt el az akkor élen álló George Russelltől, majd a 27. kör végén ismét a bokszba hajtott, ezúttal közepes abroncsokat kapott. HIRDETÉS A C3-as keveréken Hamilton rendkívül erős tempót diktált: gyorsan faragta le a hátrányát a Mercedesekhez képest, és mindössze kilenc kör alatt öt másodpercen belülre került, mielőtt Russell másodszor is kiállt volna. Miután mindkét Mercedes -versenyző mögé került, Hamilton 16 másodperces előnyben autózott úgy, hogy még egy kerékcseréje hátra volt. A közepes gumis etapját azonban lerövidítette, hogy Fernando Alonso a 9-es kanyarnál akkumulátorprobléma miatt félreállt. A Ferrari kihasználta a virtuális biztonsági autós fázist , kihozta Hamiltont a bokszba, aki Russell előtt maradt, majd behozhatatlan előnyt épített ki. Vasseurt arról kérdezték, Hamilton meg tudta volna-e ismételni ezt a teljesítményt a VSC nélkül is, hiszen ebben az esetben legalább az egyik Mercedes-versenyzőt a pályán kellett volna megelőznie. A francia szakember szerint bár a végül kialakult 19,5 másodperces különbség kisebb lehetett volna, a hétszeres világbajnok így is képes lett volna győzni. „Megnyertük volna a versenyt, talán valamivel kisebb különbséggel” — erősítette meg Vasseur. HIRDETÉS „De ebben a szakaszban mi is jó helyzetben voltunk egy friss gumiszettel. Ez pozitív volt számunkra, de nem akarom kiszámolni, mi lett volna a versenyen ezzel vagy azzal. Úgy gondolom, már akkor is nagyon jó helyzetben voltunk.” Verstappen: Keményebben kell dolgoznia a Red Bullnak Bár Russell a második kiállása és a virtuális biztonsági autó életbe lépése közötti három körben közeledett Hamiltonra, a különbség mindössze 1,5 másodperccel csökkent. Ez arra utalt, hogy Hamilton megőrizhette volna előnye jelentős részét, majd ismét ledolgozhatta volna a Mercedesekkel szembeni hátrányát. HIRDETÉS Fontos szempont ugyanakkor, hogy Hamilton időt veszíthetett volna a piszkos levegőben , ha a két Mercedes megelőzésével kellett volna próbálkoznia. Russell kemény gumikon mutatott tempóhiánya azonban — még tiszta levegőben is — döntő tényező lehetett volna abban, hogy az élmezőnyben összesűrűsödjenek a különbségek. „Lewis volt utána a leggyorsabb közülünk” — jegyezte meg Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke. „Szóval még ha elé is kerültünk volna, nagyon nehéz lett volna magunk mögött tartani.” Wolff azt is jelezte, hogy a Mercedesnek talán „újra kell kalibrálnia” azt, miként engedi két versenyzőjét egymással csatázni anélkül, hogy túl sok időt veszítenének. Russell és Kimi Antonelli szoros párharca lehetővé tette Hamilton számára, hogy felzárkózzon rájuk, majd az utolsó kerékcserék előtt és után is biztonságos távolságban maradjon tőlük. „Most már egy harmadik fél is bekapcsolódott a bajnoki küzdelembe, a konstruktőrök és a versenyzők között egyaránt” — tette hozzá. „És ebből a szempontból házon belül megbeszéltük a két versenyzővel, hogyan akarjuk kezelni azt a helyzetet, amikor fennáll a veszélye annak, hogy egymást tartjuk fel. Szerintem ez nem lesz probléma. Talán csak újra kell kalibrálnunk a dolgokat.”
Eredeti cikk megtekintése →