„Bemutatott” a kritikusoknak! — így reagáltak az F1-es ellenfelek Hamilton első ferraris győzelmére
F1világ
2026-06-15 10:00
A hétszeres világbajnok 2025-ben, a Mercedesnél eltöltött 12 legendás idény után igazolt át a Scuderiához, első ferraris éve azonban nem úgy alakult, ahogyan azt várta. Hamilton frusztráltan zárta pályafutása első olyan szezonját, amelyben egyszer sem állhatott dobogóra: a 2025-ös világbajnokságot a hatodik helyen fejezte be, 86 ponttal lemaradva csapattársa, Charles Leclerc mögött, miközben a jövőjével kapcsolatban is kérdések merültek fel.
A 2026-os szabályváltozások azonban szemmel láthatóan új lendületet adtak a 41 éves versenyzőnek, aki barcelonai győzelme előtt két egymást követő második hellyel már közel járt az áttöréshez.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Hamilton sikere azt jelenti, hogy a bajnokságban a második helyen áll mercedeses utódja, Kimi Antonelli mögött, pályafutása 106. győzelme pedig kétségkívül a katalóniai paddock egyik legfontosabb beszédtémája lett.
HIRDETÉS
A Ferrari idei szereposztása bizonyos értelemben megfordult, hiszen 2025-ben Charles Leclerc rendkívül erős szezont futott. Az utóbbi futamokon azonban a monacói versenyző éppen ellentétes pályára került Hamiltonhoz képest. Barcelona már a második egymást követő versenye volt, amelyen nem szerzett pontot a monacói balesete után, miután a katalóniai futam hajrájában hirtelen elszállt az autójában a szervokormány.
Leclerc számára már eleve a károk mérsékléséről szólt a verseny, hiszen hatodik hely felé tartott azt követően, hogy a Q3-ban történt balesete miatt csak a 10. rajthelyről indulhatott. „Hihetetlen volt az elmúlt három hétvégén” – mondta Leclerc Hamiltonról.
„Nagyon elkapta a fonalat, és teljes mértékben megérdemli mindezt. Most rajtam a sor, hogy emeljek a teljesítményemen, megtaláljam az önbizalmat ezzel az autóval, mindent összerakjak, és remélhetőleg tiszta hétvégéim legyenek.”
„Az is igaz, hogy az elmúlt négy hétvége technikailag nem volt túl tiszta. Nekem is elég sok problémánk volt, szóval már nagyon várom a tiszta versenyeinket, hogy újra felvegyük a ritmust, és remélhetőleg mi is az élmezőnnyel harcoljunk.”
HIRDETÉS
George Russell a második helyen ért célba Hamilton mögött Barcelonában, miután csapattársa, Antonelli a futam végén motorhiba miatt kiesett. Russell első három mercedeses idényét Hamilton csapattársaként töltötte, és a brit versenyző nem is fukarkodott a dicsérettel honfitársát illetően.
„Gratulálok Lewisnak” – mondta Russell. „Nagyon-nagyon lenyűgöző versenye volt, és tegnap is nagyon lenyűgöző napot teljesített. Nem hiszem, hogy arra számítottunk, ilyen tempót látunk tőle és a Ferraritól. Különleges volt újra a dobogó legfelső fokán látni őt.”
HIRDETÉS
Hamilton ezt megelőzően legutóbb a 2024-es Belga Nagydíjon nyert, ahol a pályán valójában másodikként ért célba Russell mögött, csakhogy honfitársát később kizárták, mert autója a megengedettnél könnyebbnek bizonyult.
„Mindketten Lewis rajongóiként nőttünk fel” – mondta később Russell a sajtótájékoztatón, Lando Norris mellett ülve. „Ami engem illet, három évet töltöttünk együtt a Mercedesnél, hatalmas tisztelet!”
„Nagy és merész lépés volt a Ferrarihoz szerződni, és látni, hogy ez most kifizetődik számára, nagyon különleges, tekintve a döntés jelentőségét — és valódi fenyegetést fog jelenteni.”
Antonelli késői kiesése dobogós helyezéshez juttatta a címvédő világbajnok Lando Norrist, aki tavaly Hamilton 2008-as sikere óta az első McLaren -versenyző lett, aki világbajnoki címet szerzett.
„Ez egészen különleges” — mondta Norris. „Az elmúlt néhány hétvégén egyértelműen úgy tűnt, hogy magasabb szintre kapcsolt, és amennyire ez korábban olyasmi volt, amiből bizonyos értelemben előnyt tudtunk kovácsolni, és megpróbáltuk a legtöbbet kihozni belőle, most úgy tűnik, ő hozza ki a legtöbbet abból, amije van.”
Wolff: Haszontalan verseny volt ez a Mercedes számára
„Jó ezt látni. Lewis rajongójaként nőttem fel, nem tudom, hogy ma is azt mondanám-e, hogy ilyen értelemben rajongó vagyok, de még mindig a rajongója vagyok, és hétszeres világbajnokként mindig öröm látni az ilyen dolgokat. A Ferrarival pedig még menőbb látni, hogy ez az együttműködés összeáll és úgy hozza az eredményeket, ahogy most.”
„Remélem, nem lesz ilyen gyors az egész szezonban, mert jó lenne, ha egy kicsit többet tudnánk csatázni, de örülök neki. Ugyanakkor látni lehetett, mennyit jelentett ez számára. Nyilvánvalóan rengetegen beszéltek róla rosszindulatúan, és nagyon sok szemetet kapott online nagyon sok embertől, szóval jó, hogy most bemutathat mindannyiuknak.”
Max Verstappen a negyedik helyen zárta a barcelonai nagydíjat, négy egymást követő világbajnoki címe pedig már távoli emléknek tűnik a 2026-os Red Bull autó tempóját látva. Első bajnoki címét ugyanakkor 2021-ben szerezte, egy egész éven át tartó, kiélezett Hamilton elleni csata végén , amely az utolsó napig nyitott maradt.
„Gratulálok” — mondta Verstappen, amikor Hamilton győzelméről kérdezték. „Mindig rendkívül különleges dolog nyerni, még akkor is, ha az ember már nagyon sokszor győzött. Először nyerni a Ferrarival szerintem mindig különleges pillanat.”
A Mercedesnél Hamilton helyére érkező Kimi Antonelli nem ért célba, csalódottsága ellenére azonban ő is méltatta a hétszeres világbajnokot.
„Nagyon üresnek érzem magam, de őszintén boldog vagyok Lewis miatt, mert mindenekelőtt nagyszerű a kapcsolatunk, és mindig ott volt mellettem. Látni, hogy eléri az egyik álmát, vagyis hogy nyerjen a Ferrarival, nagyon-nagyon jó volt. Nagyon örülök neki, és remélem, élvezni fogja.”
Az egyik versenyző, aki aligha örült felhőtlenül Hamilton ferraris átigazolásának, Carlos Sainz volt, hiszen az ő ülését vette át. A spanyol négy szezon alatt négy nagydíjat nyert a Ferrarinál, és bizonyította, hogy valódi élmenőnek számít, ám a 2025-ös pilótapiaci helyzet miatt a Williamsszel a középmezőnybe kellett visszalépnie . Barcelonában a 12. helyen ért célba.
„Ez megmutatja, hogy ennek a sportnak nincsenek titkai” – mondta Hamilton győzelméről. „Mindannyiunkban nagyon magas szintű tehetség van, de eltérő vezetési karakterisztikákkal. Vannak autók, amelyek fekszenek nekünk, mások pedig nem.
„Egy versenyző valódi erénye az, hogy képes alkalmazkodni, és képes bármilyen Forma-1-es autót megkapva a határon vezetni azt. Valami hasonló történt velem 2022-ben. Az év elején volt egy Ferrarim, amelyet egyáltalán nem kedveltem. Aztán sikerült alkalmazkodnom, és 2023-ban, valamint 2024-ben szerintem nagyon magas szinten teljesítettem.
„Ez az egész pályafutásodat meghatározhatja. Hirtelen csatlakozol egy csapathoz egy olyan autóval, amely nem illik hozzád, aztán három évet töltesz el úgy, hogy nem tudsz alkalmazkodni, vagy az autó soha nem alkalmazkodik hozzád, és teljesen haszontalannak tűnhetsz.
„Aztán átigazolsz egy olyan csapathoz, ahol az autó tökéletesen passzol a stílusodhoz, és hirtelen úgy nézel ki, mint egy isten. Ez a sport sokkal bonyolultabb annál, mint ahogyan az emberek gondolják. Lewis is rengeteg elismerést érdemel azért, ahogyan a tavalyi évről az ideire megfordította a helyzetet.
„A szabályváltozásból is profitált, mert ha még három évig a tavalyi autóval ragadt volna, talán nem azt a Lewist látnánk, akit ebben a szezonban látunk.”