Red Bull-fellebbezés jöhet a Gasly-ügyben
F1világ
2026-06-15 12:17
A Red Bull és a McLaren 96 órát kapott a sportfelügyelők döntésétől számítva arra, hogy fellebbezzen Pierre Gasly büntetéseinek törlése ellen.
A Red Bull csapatfőnöke, Laurent Mekies jelezte, hogy az istálló várhatóan hivatalosan is fellebbez a sportfelügyelők döntése ellen , amelynek értelmében visszaállították Pierre Gasly monacói dobogós helyezését, méghozzá „elvi kérdésként.”
HIRDETÉS
HIRDETÉS
A barcelonai hétvége során az Alpine sikerrel érte el, hogy eltöröljék Gasly két, egyenként öt másodperces időbüntetését, amelyeket Monacóban kapott bokszutcai gyorshajtás miatt. Ezek a büntetések az eredetileg harmadik helyen célba érő versenyzőt a hetedik pozícióba sorolták vissza, miközben a Red Bull versenyzője, Isack Hadjar a harmadik helyre lépett előre.
HIRDETÉS
A felülvizsgálati eljárás során azonban kiderült, hogy mérési hiba történt az egyik bokszutcai időmérő huroknál : az 77 centiméterrel rövidebb volt a vártnál. Ez lehetőséget teremtett arra, hogy a versenyzőket gyorshajtáson érjék, hiszen a bokszutcai sebességet az ismert távolság és az annak megtételéhez szükséges idő alapján számítják ki a megengedett határérték mellett — ez ebben az esetben 60 km/h volt.
A monacói gyorshajtásos büntetések közül hatból öt esetben 60,1 km/h-s sebességet állapítottak meg. A Gasly-ügy szempontjából ugyanakkor döntő jelentőségű, hogy a francia versenyző nem töltötte le a büntetéseit a futam közben , azokat utólag adták hozzá a versenyidejéhez. George Russell — aki végül áthajtásos büntetést kapott, mert az eredeti öt másodperces szankcióját nem megfelelően töltötte le —, valamint Oscar Piastri viszont egyaránt büntetést kapott.
A Forma-1 szabálykönyvében nincs olyan mechanizmus, amely lehetővé tenné egy már letöltött büntetés törlését. Ez ebben az ügyben különösen fontos, mert ha Piastri bokszkiállásához nem adták volna hozzá az öt másodpercet, a pályán a harmadik helyen zárt volna.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Russell a harmadik helyen haladt, amikor kiállt letölteni az áthajtásos büntetését, majd visszaesett a 12. pozícióba. A Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff pénteken megerősítette, hogy az istálló „telefonon egyeztet az ügyvédekkel” arról, van-e bármilyen lehetséges jogorvoslat.
HIRDETÉS
Pénteken, miután az FIA sportfelügyelői meghozták döntésüket Gasly ügyében, a McLaren és Mekies Red Bullja is jelezte fellebbezési szándékát, ám hivatalosan még nem indították el az eljárást. Erre 96 órás határidő áll rendelkezésükre.
Ez az időablak június 16-án, kedden zárul le . Mekies elmondta, a Red Bull további információkat szeretne kapni, „elvi kérdésként”, az egész nagydíjversenyzés szempontjából.
HIRDETÉS
„Nézzék, még nem nyújtottuk be a teljes fellebbezést; erre még van egy kis időnk” — mondta Mekies.
„De úgy gondoljuk, ez inkább elvi kérdés a sportág javát szolgálva, annak érdekében, hogy a sport megfelelő tisztánlátást kapjon arról, miként kezeljük a verseny közben a nem fellebbezhető büntetéseket, és hogyan biztosítjuk a megfelelő eredményeket a futam végén.”
„Egyetlen mérőrendszer sem tökéletes; nincs egyetlen olyan módszer sem a sebesség mérésére, amely hibátlan lenne, és mindegyik téved. Ugyanakkor ezzel a mérőrendszerrel nagyon sok éve dolgozunk; ugyanaz volt, mint az előző napon, ugyanaz, mint pénteken, ugyanaz, mint az előző években, és mindannyian alkalmazkodtunk hozzá.”
Norris: A Ferrari mindenkit megalázna egy jobb motorral
„És 17 vagy 18 autó képes volt szabályos maradni, ezért csak arról kell meggyőződnünk, hogy sportágként elég szilárd megközelítéssel rendelkezünk-e ahhoz, hogy a jövőben megfelelő tisztánlátást adjunk a szurkolóknak és a versenyző feleknek.”