← Vissza

news.bsdnet.hu

Kilőtt a SpaceX, billiomos lett Elon Musk

Prohardver 2026-06-15 16:55
Lélegzetvisszafojtva várta az űripar, a tech szektor, az AI világ és minden befektető a Space Exploration Technologies Corporation (ismertebb nevén: a SpaceX) tőzsdepiaci bevezetését, mert mind a debütálás során gyűjtött összeg, mint a cég nyitó értékbecslése rekordesélyes volt. Június 12-én, pénteken listázta is a Nasdaq a vállalat értékpapírjait SPCX rövidítéssel, és a 135 dolláros célárból 150 dolláros nyitás lett, 161 dolláros zárással. A napi forgalommal a SpaceX rekord 75 milliárd dollárt gyűjtött, a cég értéke 2,1 billió dolláron állt meg. Bár egy ponton elérte az árfolyam a 176 dollárt, ami hatalmas erősödés volt, ma, vagyis New York-k idő szerint délelőtt a részvényárfolyam ismét 170 dollár fölé került, a SpaceX piaci kapitalizációja pedig 2,2 billió dollár fölé. Ez elképesztő szám, és úgy tűnik: a befektetők bizalmat szavaztak az űriparnak, a Starlink konstellációnak, az igásló Falcon család mellett a készülő Starship rakétának, az xAI bérelhető adatközpontjainak, a Groknak, az X.com platformnak, valamint a cég AI műholdas és marsi álmainak teljes amerikai gyártásfolyamattal. Természetesen a bizalom Elon Musknak is szólt, aki a Terafab projecttel már SpaceX-Tesla szinergiában gondolkodik, és a két cég részvényeinek jelentős tulajdonosaként a vagyona 1,1 ezer milliárd dollárra ugrott, vagyis ő az emberiség első billiomosa . Ezzel mindjárt támadások kereszttüzébe került: a leghangosabbak közé tartozik Bernie Sanders és Elizabeth Warren szenátor. Persze sok befektető fogad a részvényár zuhanására is, hiszen a SpaceX-nek (és a Teslának) még sok évig kell bizonyítania, hogy a tervekből valóban akkora céggé válnak bevételi és nyereségi oldalon, mellyek igazolják a billió dolláros piaci kapitalizációt. Musk politikai és twitteres baklövései ellenére mindenesetre rendületlen a cégek iránti bizalom. Tény, hogy a SpaceX kezében van a világ legnagyobb internetes konstellációja tízezer műholddal és tízmillió előfizetővel, ez a szám pedig folyamatosan nő és már űrmobilinternet álmokat dédelgetnek a földfelszíni operátoroknál sokkal nagyobb haszonkulccsal. Felemásan ugyan, de gyarapodik a Grok és az X.com közösségi platform, és a világ legnagyobb űrhajója, a Starship elkészüléséig is Falcon fuvarozza a Föld körüli pályára állított hasznos rakomány abszolút többségét. Musk cége tehát több szempontból is kvázi-monopol helyzetben van, aminek jelentős a részvényoldali prémiuma. Viszont kétbillió dollár elképesztően drága értékbecsélés úgy, hogy a cég tavaly még veszteséges volt, és az xAI felvásárlásával a kiadások egyre csak nőnek. A rakétakilövések és a Starlink tiszta bevételei mellett ugyanakkor a szabad AI adatközpont kapacitás bérbe adása hirtelen jött, jó üzlet lett: az Anthropic havi 1,25 milliárd, a Google pedig havi 920 millió dollárért bérel SpaceX hardverparkot. Így mondjuk nehéz eldönteni, hogy akkor a SpaceX most adatközpont kölcsönző, AI startup, internetszolgáltató, közösségi platform vagy űripari vállalat, és valószínűleg az értékbecslésbe ezek összességét is belekalkulta a piac. A SpaceX IPO sikere ugyanakkor nem csak a vállalatnak, hanem az űriparnak, az AI szektornak és a technológiai innovációnak is az elismerése. A magas értékelés ugyan kockázatokat rejt, ám Jeff Bezos is az űrben látja a gazdaság növekedését az évszázad hátralévő részében és ilyen álmokat dédelget több világcég, amihez a SpaceX jár a legközelebb. A következő hetekben a kereskedési volumen, a hírek a Starship tesztekről és a Starlink előfizetői számok alakulása fogják meghatározni a részvény további pályáját. És Elon Musk bejegyzései.
Eredeti cikk megtekintése →