← Vissza

news.bsdnet.hu

A Fidesz kommunikációjáról adott új értelmezést Orbán Viktor

Index 2026-06-16 07:09
Orbán Viktor egy  Facebook-bejegyzés ben reagált arra a véleményre, miszerint a  leegyszerűsített politikai kommunikáció hozzájárult az értelmiségi rétegek elfordulásához. Az egykori miniszterelnök szerint ez a megközelítés téves, hiszen – mint írta – a nemzetközi példák is azt mutatják, hogy az egyszerű üzenetek kifejezetten működőképesek. „Sosem értettem egyet azokkal, akik szerint a leegyszerűsített kommunikáció miatt veszítettük el az értelmiséget” – fogalmazott Orbán Viktor, majd az amerikai kampányokból hozott példákat. Barack Obama „Yes, we can” szlogenjére utalva úgy fogalmazott: „Meg tudjuk csinálni. Hát ennél primitívebb és leegyszerűsítettebb nincsen. De működik.” A posztjában Donald Trump kampányüzenetét is felidézte, kiemelve: „America first. Vagyis Amerika az első. Kész, ennyi.” Szerinte mindez azt bizonyítja, hogy „nem az egyszerűség az érdekes, hanem hogy megragadja a lényeget”. A korábbi kormányfő úgy látja, hogy azok, akik a túlzottan leegyszerűsített üzeneteket kritizálják, valójában nem a bonyolultságot kérik számon, hanem azt, hogy nem minden társadalmi csoport ugyanazon a hangon szólítható meg. Ők azt akarják mondani, hogy nem lehet mindenkihez ugyanazon a hangon beszélni, és abban igazuk van – írta. Orbán Viktor szerint a Fidesz kommunikációjának problémája nem az üzenetek egyszerűsége volt, hanem a differenciált megszólítás hiánya. Úgy fogalmazott: nem az üzeneteinket kellett volna árnyaltabbá tenni, hanem fenn kellett volna tartani azokat a kommunikációs csatornákat, ahol azok számára, akik ennél árnyaltabbat várnak, külön tudunk beszélni. A bejegyzés végén a Professzorok Batthyány Körét említette példaként, hangsúlyozva, hogy a rendszeres kapcsolattartás hiánya is hozzájárulhatott a problémákhoz. „Az élő szövet, az ország jövőjéről gondolkodó magas minőségű emberekkel és csoportokkal való kapcsolattartás hiányzott” – írta a miniszterelnök. Orbán Viktor a Fidesz  nagy visszhangot kiváltó kongresszusa után adott interjút az Indexnek . Szóba került a sokak által megfogalmazott bírálat, amely szerint elmaradt a várt megújulás, a hibák beismerése és így az irányváltás is. (Borítókép: Orbán Viktor 2026. június 15-én. Fotó: Kaszás Tamás / Index) Kövesse az Indexet Facebookon is!
Eredeti cikk megtekintése →