← Vissza

news.bsdnet.hu

Orbánnak elege lett, keményen üzent a belső kritikusoknak

ATV 2026-06-16 07:08
Orbán Viktor friss bejegyzésében elemezte ki, szerinte mi volt a Fidesz kommunikációjának legfőbb hibája. Nem abban látja a problémát, mint sokan mások. Orbán Viktor bejegyzésében arról írt, hogy soha nem értett egyet azokkal a véleményekkel, amelyek szerint a leegyszerűsített politikai kommunikáció miatt veszített támogatást a jobboldal bizonyos értelmiségi körökben. Szerinte a sikeres politikai kampányok nem a bonyolult üzenetekre épülnek, hanem arra, hogy képesek röviden és világosan megfogalmazni a lényeget. Példaként az amerikai politikát említette. Felidézte Barack Obama egykori kampányszlogenjét, a „Yes, we can” üzenetet, amelyet úgy jellemzett: „Hát ennél primitívebb és leegyszerűsítettebb nincsen. De működik. Mert nem az egyszerűség az érdekes, hanem hogy megragadja a lényeget.” A volt kormányfő Donald Trump egyik legismertebb kampányszlogenjére is kitért: „Mi az üzenet? America first. Vagyis Amerika az első. Kész, ennyi” – fogalmazott. Orbán Viktor szerint tévednek azok, akik úgy gondolják, hogy a politikai üzeneteknek feltétlenül összetettnek kell lenniük: „Tehát akik azt mondják, hogy az üzeneteknek bonyolultnak kell lenni, azok nem ismerik ezt a szakmát”. Ugyanakkor azt is elismerte, hogy nem minden társadalmi csoportot lehet ugyanazon a módon megszólítani. „De aztán nem is ezt akarják mondani. Ők azt akarják mondani, hogy nem lehet mindenkihez ugyanazon a hangon beszélni, és abban igazuk van. Az igaz, hogy a Fidesznek nem az üzeneteit kellett volna árnyaltabbá tenni, hanem fenn kellett volna tartani azokat a kommunikációs csatornákat, ahol az egyszerű üzenetek mellett azok számára, akik ennél árnyaltabbat várnak, ott külön tudjon beszélni” – írta Orbán Viktor. Az értelmiségi kapcsolatok hiányát emelte ki A bejegyzésben Orbán Viktor arra is utalt, hogy szerinte inkább a kapcsolattartás hiánya okozott problémát bizonyos értelmiségi körökkel, nem pedig a politikai üzenetek egyszerűsége. Példaként a Professzorok Batthyány Körét említette, amelynek tagjaival szerinte több alkalommal kellett volna találkozni és megvitatni a közéleti kérdéseket. „Ha a Professzorok Batthyány Köréhez gyakrabban mentünk volna el, és elmondtuk volna, hogy mit gondolunk a világról, meg a helyzetről, akkor őket nem zavarta volna szerintem az, hogy az üzenetünk leegyszerűsített” – fogalmazott. Hozzátette: a hiányzó elem szerinte az a kapcsolatrendszer volt, amely összeköti a politikai közösséget azokkal a csoportokkal, amelyek az ország jövőjéről gondolkodnak. „Inkább az a kapcsolattartás, élő szövet, az ország jövőjéről gondolkodó magas minőségű emberekkel és csoportokkal, az hiányzott” – írta bejegyzésében.
Eredeti cikk megtekintése →