Trump pénteken teheti közzé az Iránnal kötött megállapodást
Telex
2026-06-16 08:10
Donald Trump amerikai elnök pénteken nyilvánosságra hozhatja az Iránnal kötött megállapodást, mondta J. D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke kedden. Az előzetes megállapodás létrejöttét vasárnap jelentették be a felek. Vance a dokumentumról azt mondta, nagyjából másfél oldal hosszú, és „nagyon általános”.
Az előzetes megállapodásról magas rangú amerikai tisztviselők is elárultak részleteket. A múlt hét végén Trump, Vance és Mohammad Galibaf iráni házelnök elektronikusan írták alá. A megállapodás szerint a Hormuzi-szorost pénteken újra megnyitják – a megállapodást aznap Genfben hivatalosan is aláírják.
Donald Trump egyébként a franciaországi G7-csúcstalálkozó miatt utazik Franciaországba, ahol kedden Katar, Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek vezetőivel is tárgyal majd a közel-keleti helyzetről.
Amerikai tisztviselők szerint várhatóan még a héten megkezdődnek az iráni nukleáris programról szóló tárgyalások. Az Iránra kivetett szankciók enyhítése vagy az eszközök felszabadítása szerintük attól függ, hogy Irán teljesíti-e a megállapodásban vállalt kötelezettségeit.
( BBC )