Újabb fejlemények az óbudai korrupciós ügyben – szigorú döntést hozott a bíróság
ATV
2026-06-16 08:39
Az óbudai korrupciós ügy négy gyanúsítottja biztosan letartóztatásban marad a következő harminc napban. A bíróság hétfőn hozott végleges döntést két volt momentumos politikus, egy ismert vállalkozó és egy további érintett ügyében, a nyomozás pedig tovább folytatódik.
A bíróság hétfőn meghozott végleges döntése után eldőlt, hogy harminc napra biztosan letartóztatásban marad az a négy gyanúsított, akiket az óbudai korrupciós ügy kapcsán hoztak összefüggésbe. A hatóságok másfél hete vették őrizetbe őket, ám mivel minden érintett fellebbezett, az ügy másodfokra került.
A mostani döntés értelmében Szkaliczki Tünde és Matisz Károly volt momentumos politikusok, valamint Gy. Tamás, az ország egyik legnagyobb közétkeztetési cégének tulajdonosa továbbra sem védekezhet szabadlábon. A fővárosi önkormányzatokat érintő visszaélések további fideszes és korábbi szocialista érintettjeinek ügyében a héten várható hasonló bírósági döntés – számolt be róla a Magyar Nemzet .
Több mint kétmilliárd forint cserélt gazdát az óbudai korrupciós ügyben
A Központi Nyomozó Főügyészség a közelmúltban őrizetbe vette Őrsi Gergely II. kerületi volt szocialista polgármestert, fideszes elődjét, Láng Zsoltot, az óbudai Fidesz vezetőjét, Puskás Pétert, valamint Molnár Zsolt volt MSZP-s országgyűlési képviselőt is.
Az ügyészség vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés és más bűncselekmények miatt nyomoz. A nyomozó ügyészek több tízmilliós nagyságrendben foglaltak le készpénzt és értékes ingóságokat. A nyomozással párhuzamosan vagyon-visszaszerzési eljárás is folyamatban van.
Az ügyészség közleménye szerint a gyanú lényege, hogy egy parkfenntartási munkákat végző vállalkozó 2011 és 2024 között rendszeresen fizetett különböző önkormányzati vezetőknek és politikai pozíciót betöltő személyeknek annak érdekében, hogy cégei számára biztosítsa a szerződéseket, illetve javítsa azok feltételeit.
A nyomozó hatóságok szerint a vesztegetési célból kifizetett összegek meghaladhatták a kétmilliárd forintot.
Pártokon átívelő kapcsolatrendszert említ az ügyészség
A nyomozás adatai szerint a rendszer a III. kerületben működött a legolajozottabban, ahol a politikai oldalak között teljes volt az egyetértés a pénzek elosztásánál.
Kezdetben a vállalkozó Puskás Péter fideszes alpolgármesternek fizetett rendszeresen. Puskás pedig a zavartalan együttműködés érdekében 70-30 százalékos arányban osztozott a kapott összegeken Czeglédy Gergő volt óbudai szocialista önkormányzati képviselővel.
A főügyészség hozzátette: az önkormányzat vezetésében történt politikai fordulat után ezen arányt megfordították.
Puskás és Czeglédy a parkfenntartási szerződést rendszeresen támadó Szkaliczki Tünde volt momentumos önkormányzati képviselőnek – a vállalkozó és Matisz Károly pártigazgató közreműködésével – e támadások befejezéséért szintén juttatott a pénzből, illetve a vállalkozó Matiszt külön is vesztegette a pártjába tartozó más képviselők befolyásolásáért.
Az ügyészség szerint a vállalkozó a II. kerületben előbb Láng Zsolt, majd Őrsi Gergely polgármestersége idején is rendszeresen juttatott vesztegetési pénzt különböző szereplőknek. A közlemény Gór Csaba választókerületi elnök nevét is említi az érintettek között.
A Magyar Nemzet információi szerint az ügyészség által meg nem nevezett vállalkozó a Pannonpark Kft. volt tulajdonosa, Z. Zsolt lehet.
Korrupció a közétkeztetésnél is
Az ügy másik szála szerint ugyanezen vállalkozó segítségével egy közétkeztetési szolgáltatást végző cégcsoport tulajdonosa (Gy. Tamás) és ügyvezetője is vesztegette a cégcsoport szerződéseinek biztosításáért a korábban megjelölt önkormányzati vezetőket. A cégcsoport képviselője a vállalkozó közreműködésével ugyanilyen okból Kőhegyi István pécsi vezető politikusnak is juttatott pénzt Molnár Zsolton keresztül.
Büntetlenséget kapott az óbudai korrupciós ügy legfontosabb tanúja
Az egyik legfontosabb tanú, K. János 2021-ben tett magára téve terhelő vallomást, amikor a nyomozóknak beszámolt arról, hogy ő és társai milyen módon nyerészkednek az óbudai önkormányzat közbeszerzésein. A vállalkozó azután kezdett el beszélni, hogy egy álnyomozó ellen feljelentést tett. K. János azt állította, hogy azért vett részt az önkormányzatot érintő bűncselekményben, mert az álnyomozó azt ígérte neki, mindezt hatósági védelem alatt teszi. Az álnyomozó ellen azóta vádat emeltek.
K. János, az ügy kulcsfigurája büntetlenséget kapott az óbudai korrupciós ügyben nyújtott együttműködésért.