Magyar Péter: Nagy Imre a hazát választotta a párt helyett, gondolkozzanak ezen!
Demokrata
2026-06-16 09:30
Cikkünket frissítjük!
Az ülés elején a képviselők megemlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjairól.
Forsthoffer Ágnes házelnök azt mondta: június 16-án fejet hajtanak Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai előtt, akik életüket áldozták a szabadságért, a nemzeti függetlenségért és az emberi méltóságért. Az Országgyűlés 2002 óta minden évben megemlékezik e napról, ezzel is őrizve az 1956-os forradalom és szabadságharc vértanúinak emlékét, valamint a nemzeti szabadság ügyéért vállalt áldozatuk szellemi örökségét – közölte.
Kiemelte: Nagy Imre politikai pályájának egyik legfontosabb tanulsága, hogy a sztálinista rendszer korrekciójára, „egy emberibb, demokratikusabb és nemzeti alapokon álló Magyarország megteremtésére” törekedett, reformjai a törvénytelenségek felszámolását, a politikai enyhülést és a nemzeti önrendelkezés megerősítését szolgálták.
Felidézte, hogy 1989. június 16-án több százezer ember jelenlétében újratemették Nagy Imrét és mártírtársait. Az újratemetés nemcsak kegyeleti esemény volt, hanem a történelmi igazságtétel és a nemzeti önbecsülés helyreállításának pillanata is – értékelt.
Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta: Nagy Imre és mártírtársainak története arra figyelmeztet, hogy „az igazság olykor hosszú időre elnémítható, végleg soha nem hallgattatható el”. Példájuk legyen „örök figyelmeztetés és iránymutatás a magyar nemzet számára” – fogalmazott Forsthoffer Ágnes.
Ezt követően felolvasták Sulyok Tamás köztársasági elnök levelét arról, hogy Nemcsok Dénes Sándort a Vidék- és Településfejlesztési Minisztérium államtitkárává nevezte ki.
A kormányfő felszólalásában hangsúlyozta: nem szeretnék „eldönteni, kik voltak az igazi 56-osok vagy éppen az igazi rendszerváltók”, nem szeretnék utólag felosztani az embereket jobboldali vagy baloldali forradalmárokra, hiszen „éppen az a csodálatos ezekben a napokban”, hogy az egész nemzet napjai voltak.
Magyar Péter kifejtette: 1956. október 23-án és 1989. június 16-án a magyar fiatalok azt üzenték a szüleik generációjának, hogy „nemet mondanak azokra az évekre, évtizedekre, amelyek az ő életük kereteit adták”. Bátor és egyben naiv ígéretet tettek a következő generációnak arra, hogy „mostantól minden más lesz”. Nem az ő hibájuk, hogy az ígéretük nem vagy csak részben valósulhatott meg – fűzte hozzá.
Nagy Imre egykori miniszterelnök sorsát felidézve Magyar Péter úgy fogalmazott: a hazát választotta a párt helyett.
Közölte, Nagy Imre, akinek mártírhalálára most emlékeznek, a 20. században háromszor is nagyon fontos pillanatban állt fel a magyar történelem színpadára: 1956-ban a forradalomban játszott szerepe miatt, 1958-ban, kivégzésekor és az 1989-es újratemetéskor.
Magyar Péter kiemelte: az újratemetés napja, 1989. június 16-a „egy nemzet katarzisa volt”, és „nem csak Orbán Viktor történelmi beszéde miatt, amit az elmúlt évtizedben aprópénzre váltott”.
Hangsúlyozta: azt kívánja maguknak és hazának, hogy a „sűrű, nehéz” 20. századi történelmet értően és érzően tudják elmesélni az utánuk jövő generációknak, hogy tudják, kik voltak az emberek, akinek a hazájukat és a szabadságot köszönhetik.
„Bárcsak mindannyian fel tudnánk nőni ezeknek az embereknek az áldozathozatalához, bárcsak mindannyian ellen tudnánk állni a kísértéseknek, hogy napi politikai tőkét kovácsoljunk a történetükből” – fogalmazott, kiemelve: az ’56-os hősök a hazát választották a párt helyett, az önfeláldozást a megalkuvás helyett, és életüket adták a szuverén, szabad Magyarország a jövőjéért.
Úgy értékelt: ha sikerül új lapot nyitni, és megérteni, mit jelent számunkra ’56 öröksége, akkor az 1956-os forradalom és szabadságharc idei, 70. évfordulóját talán végre először „derűvel a szívünkben ülhetjük majd meg”, mert 70 év távlatából, „már látjuk a történet végét”.
„Látjuk, hogy a magyar nemzet végül oda jutott, ahová az 1956-osok el akarták juttatni: saját döntéséből a hazánk a szabad világ része lett, lemosta magáról a diktatúra és a megszállás gyalázatát, egy új lapot nyitott a történelemben. Ezt fogjuk közösen minden magyar együtt ünnepelni idén, október 23-án. Tisztelet és dicsőség a hősöknek, Gloria victis” – zárta felszólalását Magyar Péter.
Novák Előd (Mi Hazánk) arról beszélt, az elmúlt három évtized, az MSZP- és Fidesz-kormányok szégyene, hogy nem történt meg az állampárti múlt feltárása, a mai napig csak csepegtettek információkat, főként a Fidesz-kormánynak kedvezőket. Szóvá tette, hogy nem történt meg a Szabadság téri szovjet emlékmű eltávolítása, a pártállami vezetők elszámoltatása. Sürgette a kommunista luxusnyugdíjak megvonását is.
A Mansfeld Pétert halálra ítélő vérügyésznek élete végéig több százezres luxusnyugdíjat folyósítottak. Magyarországon még a kommunista kitüntetések után járó nyugdíjpótlékok megvonása is várat magára – jegyezte meg Novák Előd.
Az ellenzéki képviselő kritikát fogalmazott meg a jelenlegi kormány felé, amiért a 2006-ban hivatalban lévő rendőrfőkapitány helyettesét nevezték ki rendészeti államtitkárnak. Húsz év után is várat magára a rendőrterror felelőseinek elszámoltatása – hangoztatta, végül fejet hajtott a szabadságharcos Pongrátz fivérek emléke előtt.
Rétvári Bence (KDNP) a nemzeti hitvallást idézte, mely szerint mai szabadságunk az 1956-os forradalomból sarjad.
Felidézte a pesti srácok alakjait, őket nevezve a szabadságharc legemblematikusabb alakjainak. Ahol a hősöket nem felejtik, mindig lesznek újak – mondta, kiemelve: ezért fontos emlékezni a pesti srácokra.
Rámutatott: a magyaroknak az sors adatott, hogy minden forradalmuk egyszerre szabadságharc is. 1956-ban a forradalmat és szabadságharcot mindennapi emberek robbantották ki; nem vezetők mögött sorakoztak fel a forradalmárok, ők maguk tették vezetővé azokat, akikre ma emlékezünk – fogalmazott, ezt nevezve az 1956-os forradalom szépségének.
A KDNP frakcióvezetője szerint Nagy Imre terhelt múlttal érkezett, az ő történelmi nagysága abban áll, hogy egy kritikus történelmi pillanatban jó döntést hozott. A szabadság mellett állt ki, ehhez következetesen tartotta magát, és ezért korábbi elvtársai kivégezték.
Az 56-os forradalom lendülete, energiája mutatja, hogy lehetett német vagy szovjet megszállás, a magyar embereket semmi nem tudta megtörni – hangsúlyozta.