← Vissza

news.bsdnet.hu

Master Good: Nincs pisikártya, de „gyakran pisilés címén cigarettázni szöknek ki a dolgozók”

HVG 2026-06-16 09:43
Dolgozói beszámolókra hivatkozva azt állította a Magyar Szakszervezeti Szövetség, hogy a Master Good húsüzemében csak „pisikártyával” mehetnek ki a dolgozók a mosdóba, és kétszáz emberre csak tíz kártya jut. A Master Good szerint mindez nem igaz, de tény, hogy a szalag mellől nem lehet csak úgy kiszaladgálni pisilni. „Pisikártya nem létezik” – reagálta a Master Good általános élelmiszeripari termelési igazgatója, Tóth László, miután a Magyar Szakszervezeti Szövetség dolgozói beszámolókra hivatkozva azt állította: a vállalat üzemében csak úgynevezett pisikártyával mehetnek ki a dolgozók a mosdóba, egy műszakra, 200 emberre pedig csak 10 ilyen kártya jut. Tóth szerint van kártya, de nem pisikártya: minden egyes dolgozó (szellemi és fizikai egyaránt) egy mágneskártyával rendelkezik és a jogosultsági szintjének megfelelően tud belépni a gyár különböző munkaterületeire. Az üzembe egy higiéniai kapun keresztül lehet belépni ugyanezzel a kártyával. Ha a munkaterületét valaki elhagyja, akkor a higiéniai kapun keresztül teszi ezt. A termelésnek folyamatosnak kell lennie, olyan nincs, hogy az emberek egyszerre mennek mosdóba. A gyártás soha nem áll meg. A dolgozók rotálva mennek ki szünetre, ekkor van lehetőség mosdóba menni. Amikor valakinek extrán mosdóba kell menni, azt jelzi a vezetőjének, hiszen a szalag mellett ezt a dolgozót olyankor helyettesíteni kell. Ez a gyári munka jellegéből fakad. A cég nem szabályozza, hogy valaki hányszor mehet ki pisilni – hangsúlyozza Tóth László. Ugyanakkor ha valaki „indokolatlanul” sokszor jelentkezik, akkor a művezetőnek lehetősége van elbírálni ezt, hogy „indokolt-e egy órán belül többször is WC-re menni” – mondja Tóth. A termelési igazgató szerint ugyanis gyakran ezen a címen cigarettázni szöknek ki a dolgozók. A pisilés nem olyan egyszerű, „mint egy átlag munkahelyen” – magyarázza Tóth –, a magas higiéniai követelmények miatt a dolgozók többrétegű védőruházatot viselnek, a fel- és leöltözéssel együtt egy pisilés nagyjából 10 percet vesz igénybe. A termelési igazgató furcsállja a MASZSZ által közzétett „panaszokat”, a gyárban ugyanis van panaszláda és a HR-esek folyamatosan tartanak fogadóórát, de a pisiléssel kapcsolatos „negatív kritika” nem jutott el a menedzsmenthez. https://hvg.hu/kkv/20260611_master-good-vendegmunkas-stop-demografiai-valsag A Master Good nemrég azért került reflektorfénybe, mert a cég vezetője, Bárány László egy konferencián tartott előadásában jelezte : vendégmunkások nélkül a működésük nehezen fenntartható, a termelésük hazai bővítése pedig elképzelhetetlen. Tette ezt azután, hogy a Tisza-kormány felfüggesztette az új vendégmunkás-engedélyek kiadását. A Bárány által megfogalmazott kritikát Magyar Péter miniszterelnök magára vette, a kormányszóvivői sajtótájékoztatón a Master Good szemére hányta az elmúlt évtizedekben kapott állami támogatásokat és a cég évi többmilliárd forintos profitját. https://hvg.hu/360/20260612_vendegmunkas-arkorlatozas-populizmus-ner A volt képviselő szerint mulasztásokat követett el az ügyészség a korábbi nyomozás során.
Eredeti cikk megtekintése →