A brüsszeliek elmondták, mi hiányzik a legjobban nekik az amerikaiaktól Trump hatalomra kerülése óta, és nem az, amit gondolnánk
Mandiner
2026-06-16 10:09
A Politico beszámolója szerint évekig az amerikai nagykövet rezidenciáján tartott vacsorák jelentették a brüsszeli diplomácia egyik legfontosabb informális fórumát. Trump visszatérése óta azonban a diplomaták szerint ezek a találkozók nagyrészt eltűntek.
A lapnak névtelenül nyilatkozó jelenlegi és korábbi diplomaták elmondták, hogy a havonta megrendezett, úgynevezett „azonos gondolkodásúak” vacsoráin uniós tagállamok képviselői, valamint olyan partnerek diplomatái találkoztak, mint az Egyesült Királyság vagy Japán.
A kisebb létszámú összejöveteleken kereskedelmi, biztonságpolitikai és külpolitikai kérdésekről folytak kötetlen beszélgetések. Az egyik korábbi amerikai diplomata szerint ezek a találkozók a diplomáciai rendszer egyik legfontosabb elemei voltak, mert lehetőséget adtak arra, hogy a résztvevők a hivatalos álláspontokon túl is őszintén beszéljenek egymással. A vacsorákon a résztvevők állítólag steak és halételek mellett, kaliforniai borokat kortyolgatva vitatták meg az előttük álló tárgyalások érzékeny kérdéseit.
A diplomaták szerint a változás jól mutatja az amerikai–európai kapcsolatok átalakulását. A Politico emlékeztetett arra, hogy Donald Trump hivatalba való visszatérése óta vámokat vetett ki európai termékekre, többször bírálta Európát, és nyomást gyakorolt az EU-ra különböző kérdésekben.
Egy diplomata úgy fogalmazott, hogy míg elődje, Mark Gitenstein „diplomataként rendezett partikat” , addig Puzder „üzletemberként rendez partikat” . A különbség szerinte abban rejlik, hogy egy tíz-tizenkét fős vacsorán valódi beszélgetések alakulhatnak ki, míg százfős fogadásokon inkább csak köszöngetnek egymásnak a vendégek.
A Politicónak nyilatkozó diplomaták szerint a vacsorák eltűnésének gyakorlati következményei is vannak. Egy nem uniós ország diplomatája arról beszélt, hogy korábban könnyebben fel tudta mérni a brüsszeli hangulatot és az egyes kormányok álláspontját , amiről rendszeresen tájékoztatta saját fővárosát.
A Politicónak nyilatkozó Szergej Lagodinszkij zöldpárti európai parlamenti képviselő szerint a bizalom eróziója érzékelhető az EU-ra gyakorolt nyomás, valamint a vámokkal és az amerikai katonai jelenléttel kapcsolatos bizonytalanság miatt. Más diplomaták pedig úgy vélik, a korábban kiterjedt kapcsolatrendszerre épülő amerikai befolyás mára már korántsem olyan magától értetődő, mint évtizedeken át volt.
Így aztán a brüsszeli diplomaták egy része ma nem elsősorban újabb amerikai intézkedéseket vagy támogatásokat vár Washingtonból, hanem valami sokkal prózaibbat: egy jól sikerült vacsorát, ahol végre ismét őszintén beszélgethetnek egymással .
Nyitókép: Brendan Smialowski / AFP