„A demokráciától idegen megoldás” – megszólalt a volt miniszter a Lex Orbán ügyében
Mandiner
2026-06-16 10:39
Navracsics Tibor, volt területi és közigazgatási miniszter közösségi oldalán felidézte, hogy az Országgyűlés hétfőn elfogadta az Alaptörvény tizenhatodik módosítását, ami nyolc évben határozza meg a miniszterelnöki tisztség egy ember általi betölthetőségének maximális idejét. A politikus bejegyzésében felhívta arra a figyelmet, hogy eltekint annak részletes tárgyalásától, hogy
Ezután azzal folytatta, hogy csak annyit szeretne rögzíteni, hogy politikai riválist adminisztratív eszközökkel kizárni – vagy megpróbálni kizárni – a versengésből, demokráciától idegen megoldás.
„Itt ugyanis tisztán erről van szó. Készséggel elhinnék én minden más magyarázatot is, ha nem 1990. május 2-ától kezdődne a nyolc éves időszak számolása, hanem mostantól. Sőt, akkor még akár meg is lehetne dicsérni Magyar Péter önkorlátozását”.
Így azonban, ezzel az időbeli hatállyal csupán egy adminisztratív, hatósági versenykorlátozás. „Azokban a politikai rendszerekben fordulhat elő, amelyekről egyébként az újdonsült kormánypártiak megvetéssel beszélnek” – mutatott rá a volt tárcavezető.
Navracsics Tibor gondolatait azzal zárta, hogy nem várja a jelenlegi miniszterelnököt „ájultan ajnározó értelmiségi ismerősei” tiltakozását, mert nyilván nem fogják megtenni. „Ennyire nem vagyok naiv. Helyette elolvashatjuk majd, hogy mindez valójában összeegyeztethető a parlamentáris demokrácia elveivel, sőt azok tökéletesítése. Nyilván” – zárta a bejegyzést.
Nyitókép: MTI/Bodnár Boglárka