← Vissza

news.bsdnet.hu

Itt az újabb vb-botrány: az irániaknak azonnal el kellett hagyniuk az Egyesült Államokat

Index 2026-06-16 12:35
Az iráni labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya, Amir Galenui élesen bírálta a csapatot érintő szervezési döntéseket, miután állítása szerint az együttesnek közvetlenül a világbajnoki nyitómérkőzése után el kellett hagynia az Egyesült Államokat, és vissza kellett térnie mexikói edzőtáborába. Az irániak hétfő este 2–2-es döntetlent játszottak Új-Zéland ellen a kaliforniai Inglewoodban, ám a mérkőzést követően – a kapitány szerint – nem maradhattak a helyszínen regenerálódni. Az iráni válogatott eredeti tervei szerint a csapat a találkozó után Kaliforniában töltötte volna az éjszakát, hogy a játékosok megfelelően kipihenhessék magukat, és megkezdhessék a regenerációs folyamatot. Galenui elmondása szerint azonban néhány órával a lefújás után közölték velük, hogy azonnal repülőre kell szállniuk, és vissza kell utazniuk a mintegy 225 kilométerre fekvő mexikói Tijuana városába. Még időt sem kaptunk a regenerációra. A mérkőzés után azt mondták nekünk, hogy azonnal indulnunk kell. A játékosok számára rendkívül fontos a megfelelő pihenés, de ehelyett vissza kellett térnünk a tijuanai táborunkba – idézi a szakvezetőt a CBS . A kapitány nem nevezte meg, hogy pontosan mely hatóság vagy szervezet hozta meg a döntést. Már az iráni válogatott felkészülését is jelentősen megnehezítették az ország körüli geopolitikai események. A csapat világbajnoki szereplését már hónapok óta bizonytalanság övezte, miután az Egyesült Államok és Izrael katonai konfliktusba került Iránnal. Az iráni szövetség korábban kérte a nemzetközi szövetséget, a FIFA-t, hogy csoportmérkőzéseiket ne az Egyesült Államokban rendezzék meg, ám ezt a kérelmet elutasították. A csapatkapitány, Mehdi Taremi szerint már a mérkőzés előtti utazás is rendkívül nehézkesen zajlott. Bár Tijuana és Los Angeles földrajzilag közel helyezkedik el egymáshoz, a csapat állítása szerint körülbelül öt órát kellett utazással és biztonsági ellenőrzésekkel tölteniük, így azt sem értették, mi szükség volt arra, hogy azonnal visszatérjenek a bázisukra. Nem tudjuk, miért kell visszatérnünk. Az egész helyzet nagyon furcsa. Úgy tűnik, mintha mások döntenének helyettünk – fogalmazott Galenui. A nehézségeket tovább fokozta, hogy több kulcsfontosságú iráni sportvezető és stábtag nem kapott amerikai vízumot. A kapitány szerint az iráni szövetség elnöke, több szakmai segítő, valamint médiaszakember sem lehet jelen a tornán. Taremi szerint a helyzet már-már katasztrofális: Úgy gondolom, a FIFA-nak többet kellene segítenie nekünk. Minden olyan, mint egy katasztrófa. Az Új-Zéland elleni mérkőzés során több iráni játékos izomgörcsökkel küzdött, ami a kapitány szerint egyértelműen a nem megfelelő felkészülési körülmények következménye volt. Galenui hangsúlyozta, hogy több cserére nem taktikai okokból került sor, hanem azért, mert a játékosok fizikailag nem bírták a terhelést. „A mérkőzés előtt is mondtam, hogy nem volt elegendő időnk alkalmazkodni az utazások miatt. Több játékosunk görcsökkel küzdött, ezért kellett lecserélnünk őket.” A magyar idő szerint kedd éjszaka megrendezett mérkőzésnek a Los Angeles melletti SoFi Stadium adott otthont, ahol jelentős számú iráni szurkoló jelent meg. A térségben él ugyanis a világ legnagyobb iráni diaszpórája az országon kívül. A hangulat ugyanakkor ellentmondásos volt. Több száz iráni–amerikai tüntetett az iráni kormány ellen a stadionon kívül, és a létesítményen belül is akadtak olyan nézők, akik a himnusz alatt hátat fordítottak a pályának. Sok szurkoló a történelmi oroszlán és nap jelképet viselte, amely az 1979-es iráni forradalom előtti nemzeti zászló része volt. A kezdő sípszó után azonban a többség hangosan támogatta az iráni játékosokat. „ Hihetetlen volt a hangulat mind a 90 perc során. Olyan érzés volt, mintha otthon játszottunk volna ” – mondta Taremi. Hiába azonban a kezdeti nehézségek, Irán számára a csoportkör hátralévő két mérkőzése papíron még komolyabb kihívást jelenthet majd. A válogatott előbb Belgium ellen lép pályára Inglewoodban, majd Seattle-ben találkozik Egyiptom együttesével. Az első forduló után mind a négy csapat – Irán, Belgium, Egyiptom és Új-Zéland – egy-egy ponttal áll a csoportban, így a továbbjutás kérdése teljesen nyitott. Galenui szerint csapata azonban a nehézségek ellenére sem adja fel. „ További akadályok várnak ránk, de nem hagyjuk, hogy ezek megakadályozzanak bennünket abban, hogy a legjobbunkat nyújtsuk. Úgy gondolom, hogy ez volt a világbajnokság egyik legjobb mérkőzése eddig, és a szurkolók is élvezték a stadionban és azon kívül egyaránt.” G csoport Irán–Új-Zéland 2–2 (Rezaeian 32., Mohebi 64., ill. Just 7., 54.) Belgium–Egyiptom 1–1 (Hani 66. – öngól, ill. Asur 19.) Böngéssze az Index világbajnoki mellékletét , ahol a cikkek mellett megtalálja a menetrendet, a csoportok állását, a játékoskereteket, a csapatleírásokat és a helyszíneket is. Játékunkban megtippelheti a vb-győztest, várakozásait a közösségi médiában is megoszthatja. Tartsanak velünk több mint egy hónapon át, hiszen helyszíni tudósítónk rendszeresen exkluzív tartalmakkal jelentkezik a tengerentúlról. Meccsösszefoglalók, riportok, interjúk, podcastok, videók, érdekességek – minden egy helyen, minden az Indexen! (Borítókép: Az iráni válogatott Los Angelesben 2026. június 16-án. Fotó: Harry How / Getty Images) Ismerd meg a magyar labdarúgás hősének emlékezetes pillanatait!Folytassa, Mister! Kövesse az Indexet Facebookon is!
Eredeti cikk megtekintése →