← Vissza

news.bsdnet.hu

Két Magyarország keveredik bennem – Fónyad Gábor magyar származású osztrák író Magyarország új esélyeiről

HVG 2026-06-16 13:11
A Bécsben született Fónyad Gábor a Pressében arról ír, hogy számára vannak a forró, balatoni nyarak emlékei, illetve azt látja, hogy szülei hazájának mégiscsak sikerült kitennie az indexet és lekanyarodnia az illiberális demokráciától az autokráciába vezető útról. Fónyad Gábor különösen örvendetesnek tartja, hogy a váltás békés módon történt, a szavazófülkékben. Pedig úgy nézett ki, hogy az ország egyirányú úton halad, miután az egész világon visszaszorulnak a szabadelvű demokráciák. A szerző, aki egyebek közt a Bécsi Egyetem germanisztika tanszékén oktat, azt érzékeli, hogy Magyarországon, amely egykor a térség éltanulója volt, csakis válságot, bizonytalanságot, bedőlő szerkezeteket lehet látni. A magyaroknak az új világhelyzetben megfelelő modellt kell találniuk, ebben magukra vannak utalva. Ez veszély és esély egyidejűleg. De ki tudja, lehet, hogy ezúttal a világ figyeli, hogy mi történik, hiszen demokratikus módon leváltottak egy illiberális rezsimet, holott az két nagyhatalomtól is támogatást kapott. Tavaly katonai parádé, vasárnap ketrecharcosok véres küzdelme tette férfias tesztoszteronparádévá a születésnapját Donald Trumpnak, aki meg van győződve arról, hogy mindent megtehet és megkaphat. Az alkalmi darabot Bartók Béla 1907. október 1-jén írta szerelme, Geyer Stefi hegedűművész kérdésére. Sőt, még Trump elnök úr is! Miközben a FIFA próbálja kizárni a politikát a világbajnokságról, ezt a szabályt magára nem érzi érvényesnek.
Eredeti cikk megtekintése →