Csaknem négy évtized után távozik a Katonától Máté Gábor
24.hu
2026-06-16 13:12
Az idei évad végével távozik a Katona József Színház társulatából a februárban az igazgatói posztjáról leköszönő Máté Gábor – írta meg a színház évadzáró közleményében.
Mint írják, Máté Gábort a Katonához csaknem négy évtizedes kapcsolat fűzi: színészként, rendezőként és igazgatóként egyaránt formálta a színház életét. 1987-ben szerződött a Katonához, színészként és rendezőként is számtalan előadás fűződik a nevéhez. 2011-ben a színházat 1989 óta vezető Zsámbéki Gábort váltva a színház főigazgatója lett, őt pedig Székely Kriszta rendező váltotta az igazgatói székben. Székellyel még tavaly nyáron beszélgettünk a rá váró feladatokról, Máté Gábor pedig az utolsó igazgatói napja előtt adott lapunknak terjedelmes interjút, amiben már akkor jelezte: nemcsak a színészettel hagy fel, de közel 40 év után távozik a Katona József Színházból, sőt még a színház környékről is elköltözik.
Elköszön a társulattól Tarnóczi Jakab is, szabadúszó író-rendezőként folytatja pályáját, de kapcsolata nem szakad meg a színházzal, írják: a következő évadban vendégrendezőként tér vissza készülő darabja, a Queenland színrevitelével. Tarnóczi az elmúlt években olyan emlékezetes előadásokat jegyzett rendezőként – illetve számos esetben íróként is – mint a Bánk Bán, a Melancholy Rooms, a Magányos emberek, az Extázis vagy az idén áprilisban debütáló Rekviem.
A 2026/27-es évad szeptember 17-én indul a Mundruczó Kornél és Wéber Kata által jegyzett Parallax magyarországi bemutatójával. Az előadást a Mundruczó által alapított Proton Színház 2024-ben mutatta be a Bécsi Ünnepi Heteken, majd többek között Németországban, Franciaországban és Olaszországban is játszották, Magyarországon viszont nem lehetett látni. Az előadás egy család három generációjának történetén keresztül a kelet-európai zsidóság és a Magyarországon erősen kirekesztett LMBT+ közösség sorsa közötti párhuzamokat feszegeti.
A következő évadban bemutatják még Kiss-Végh Emőke rendezésében az Őz című előadást, Székely Kriszta Annie Ernaux művei alapján rendezett Hotel Casanováját, Anthony Burgess Gépnarancsát, Ödön von Horváth Kasimir és Karoline-ját és Henrik Ibsen Peer Gyntjét is. Az évadot 2027 májusában egy különleges nemzetközi koprodukció zárja a Schauspielhaus Wien és a Schauspielhaus Graz részvételével, címe: KiegyäЗéš (Kiegyezés).
Kapcsolódó
Máté Gábor: Egész életpályám hiúságon alapszik. Sosem akartam színész lenni
„Volt egy rövidzárlatom. Álltam, és nem értettem, minek vagyok a színpadon” – mondja Máté Gábor, akivel a Katona József Színház élén töltött utolsó heteiben interjúztunk. A botrányok mellett szóba került az is, mire igazán büszke az elmúlt évtizedekből, és hogy miért hagy fel a színészettel.
The post Csaknem négy évtized után távozik a Katonától Máté Gábor first appeared on 24.hu.