← Vissza

news.bsdnet.hu

Betartanak az amerikaiak az adatközpontok építésének

HVG 2026-06-16 14:03
Egy friss adatgyűjtés szerint 2026 első három hónapjában annyi adatközpont építését akasztották meg a civil lakosok az Egyesült Államokban, mint 2025-ben összesen. Az elmúlt időszakban egyre több olyan esetről lehetett hallani, amikor az Egyesült Államokban egy adatközpont építése heves vitákat váltott ki ott, ahol felépítették volna az egységet. Nem véletlenül: amellett, hogy rendkívül sok energiát emésztenek fel az ilyen létesítmények, a környéken élőknek más negatív hatásokkal is számolniuk kell. Ezek alapján nem csoda, hogy volt, ahol már a városvezetés is elzavarták , amiért zöld utat adott egy ilyen beruházásnak, máshol pedig az verte ki a biztosítékot, hogy egy olyan területen indult meg az építkezés, amit eredetileg ingyen kapott a város, hogy közpark létesüljön rajta . Úgy tűnik, az adatközpontok elleni tiltakozások nem pusztán egyedi esetek. A Data Center Watch nevű szervezet – amely egyébként a 10a Labs nevű AI-céhez tartozik – összeszedte, hogy összesen hány adatközpont létesítésének terve esett kútba a civil ellenállás miatt, az eredmény pedig igen beszédes. Az összesítés alapján 2026-ban januártól márciusig mintegy 75 projektet kellett leállítani a helyiek tiltakozása miatt, ami összesen 130 milliárd dollárnyi, vagyis nagyjából 39 288 milliárd forintnyni értéket képviselt. Az NBC News szerint ez a legerősebb eredmény azóta, hogy az adatokat 2023-ban elkezdték összesíteni. Nem mellesleg pedig: 2025-ben a teljes év alatt sikerült ennyi építkezést megakasztani. https://hvg.hu/tudomany/20260610_adatkozpont-epitese-seattle-moratorium A témában a Heatmap Pro készített közvélemény-kutatást az Egyesült Államokban, és arra jutott, hogy az amerikaiak döntő többsége elutasítja, hogy adatközpont épüljön a lakóhelye közelben. Ez jelentős változás, kilenc hónappal korábban ugyanis a válaszadók még nagyjából fele-fele arányban támogatták és ellenezték az ilyen projekteket – írja a Gizmodo . Hogy mi lesz így a mesterséges intelligencia fejlődésével, nehéz megmondani, ugyanakkor tény: az Egyesült Államoknak szüksége lenne rá, mint egy falat kenyérre, mert Kína már nagyon ott toporog a közelben . Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát . Tavaly katonai parádé, vasárnap ketrecharcosok véres küzdelme tette férfias tesztoszteronparádévá a születésnapját Donald Trumpnak, aki meg van győződve arról, hogy mindent megtehet és megkaphat.
Eredeti cikk megtekintése →