Célegyenesben az olajbiznisz, Szerbia és a Mol részvényesi megállapodást írt alá a NIS irányításáról
Index
2026-06-16 16:00
A közlemény szerint a tranzakció lezárásához az adásvételi szerződés aláírása mellett további hatósági engedélyekre van szükség, a MOL-csoport pedig folytatja a tárgyalásokat a Gazprom Neft orosz olajvállalattal a NIS-ban fennálló 56,15 százaléknyi részesedés megvásárlásáról.
A MOL-csoport és a szerb kormány megállapodott a vezető testületek felépítéséről és döntéshozataláról, valamint a stratégiai célkitűzésekről is, amely lehetőséget biztosít az olaj- és gázipari vállalat számára, hogy többségi részvényesként feleljen a NIS szakmai irányításáért, stabil működéséért és értékteremtő beruházásaiért.
A tranzakció sikeres lezárása esetén a MOL biztosítja a szerb piac ellátását és a pancevoi finomító működtetését, valamint tovább erősíti a vállalatcsoporthoz tartozó energetikai létesítmények hálózati és logisztikai kapcsolatait is.
A szerb kormánnyal folytatott konstruktív tárgyalásaink eredményeként megállapodtunk a vállalat majdani irányításáról: a tranzakció sikeres lezárása esetén a MOL többségi részvényesként hatékonyan, szakmai alapon tudja irányítani a NIS-t. Egyértelmű felelősségi körökkel és döntéshozatali eljárással indíthatjuk a közös munkát. Hosszú bizonytalan időszaknak vethetünk véget.
– emelte ki Hernádi Zsolt, a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója, aki hangsúlyozta, hogy ezzel a megállapodással az adásvételi folyamatnak még nincs vége: meg kell még állapodni az eladóval és meg kell szerezni az Amerikai Egyesült Államok jóváhagyását is.
Az elnök-vezérigazgató hozzátette: ezzel erősíteni tudják az egész régió ellátásbiztonságát és a közép-kelet-európai országok energetikai vállalatainak magasabb szintű együttműködését valósíthatják meg.
„A szerb kormány által elfogadott megállapodás értelmében további 5 százalékos részesedést vásárolunk a NIS-ben, és a finomító legalább a következő tíz évben azon a kapacitáson fog működni, amelyen az amerikai szankciók bevezetését megelőző négy évben működött. A megállapodás azt is biztosítja, hogy a leányvállalatok – köztük a Petrohemija – működésében ne legyen fennakadás” – közölte Dubravka Dedovic Handanovic, a Szerb Köztársaság bányászati és energiaügyi minisztere.
Dubravka Dedovic Handakovic azt is elmondta: „képviselőink az igazgatóságban nagyobb befolyással rendelkeznek majd a döntések meghozatalában. A NIS kulcsfontosságú energetikai infrastruktúra, amely hatással van a GDP-nkre”.
A mostani megállapodás aláírása utáni következő feladat a MOL-csoport és a Gazprom Neft közötti, a NIS 56,15 százaléknyi tulajdonrészéről szóló adásvételi szerződés véglegesítése. A tranzakció lezárásának kiemelt feltétele – többek között – az OFAC (Amerikai Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Eszközöket Ellenőrző Hivatala) jóváhagyása. A MOL megtette a szükséges lépéseket az OFAC tárgyalási engedély meghosszabbításának megszerzése érdekében.
Korábban az amerikai szankciók miatt hónapokig bizonytalan volt a megállapodás sorsa, június elején azonban újabb engedélyt kapott a Mol a tárgyalások folytatására az Egyesült Államoktól.
(Borítókép: A NIS belgrádi székháza 2026. május 9-én. Fotó: Zorana Jevtic / Reuters)
Kövesse az Indexet Facebookon is!