← Vissza

news.bsdnet.hu

Szemét helyett szervereket csináltak a használt okostelefonokból, a hatás nem maradt el

HVG 2026-06-16 17:03
A Kaliforniai Egyetem mérnökei a Google-lel közösen próbálták ki, hogyan muzsikálnak a használt Pixel telefonok, ha adatközpontba építik be őket. Aranybánya lehet az adatközpontokat üzemeltető cégek számára a használt okostelefon. A Kaliforniai Egyetem kutatói a Google-lel közös együttműködésük során arra jutottak, hogy a használt mobilokban rejlő számítási kapacitásnak jó hasznát lehetne venni az adatközpontokban, ami egyszerre két problémára jelenthet gyógyírt: az alkatrészek hiányára, valamint az e-hulladék mennyiségének növekedésére – írja a Tom's Hardware . A projekt során a mérnökök arra voltak kíváncsiak, hogy lehet-e a „régi” Pixel okostelefonokból alacsony költségű adatközpontot létrehozni, hogy így adjanak új életet az egyébként leselejtezésre szánt készülékeknek. A szakemberek a vizsgálat során arra jutottak, hogy a csupán hároméves okostelefonokban lévő processzorok egymagos teljesítménye magasabb, mint az Asus RS720A-E11 szervereké, amelyekbe Nvidia H200 vagy Nvidia RTX Pro 6000 GPU, valamint két darab AMD EPYC szerverprocesszor szerelhető. Bár utóbbiak olyan teljesítményre képesek, amelyekről egy mobilnál álmodni sem lehet, a tesztek azt mutatták, hogy előbbieknél az egymagos feladatok elvégzésére magasabb pontszámot kapnak a mobilok, így egy kis kreativitással továbbra is használni lehetne őket a számítási feladatok elvégzéséhez. A mérnökök első lépésként minden olyan alkatrészt eltávolítottak a mobilból, amire a szervereknél nincs szükség: kijelzőt, akkumulátorokat, hangszórókat, kamerákat, sőt, magát a vázat is. Lényegében csak az alaplap maradt meg, mivel ezen található a számításhoz szükséges processzor. Az Android operációs rendszert ezután egy általános célú Linux disztribúció váltotta fel, amelyet az adatközponti alkalmazásokban használnak, és amely megtisztítja a fogyasztói eszköznek szánt egységet a felesleges túlterheléstől, és lehetővé teszi olyan orkesztrációs – az automatizált folyamatok összehangolását segítő – szoftverek, mint a Kubernetes telepítését. A mérések eredménye azt mutatta, hogy 25–50 régi telefonnal lehet helyettesíteni egyetlen szerverprocesszor teljesítményét. A vizsgálat azt is megállapította, hogy egyetlen 20 telefonos klaszter képes annyi számítási kapacitást biztosítani egy alkalmazás számára, amire egy 75+ főből álló hallgatói csoportnak szüksége van. https://hvg.hu/tudomany/20250606_hasznalt-okostelefon-ujrahasznositas-mobil-adatkozpont A kutatók azt tervezik, hogy 2000 mobilból építenek egy mini adatközpontot, hogy teszteljék, mire képes így a technológia, és mennyire skálázható. A szakemberek azt tervezik, hogy még az idei évben kiadnak egy telefonon alapuló egységet. A kérdés az, hogy mennyire bírják a strapát az alapvetően fogyasztói felhasználásra készült eszközök, illetve hogy mennyire kapnának rá az adatközpontok, ahol a megbízhatóság rendkívül fontos. Ugyanakkor a kisebb szervezetek, például oktatási intézmények sokat profitálhatnának egy ilyen megoldásból, nekik ugyanis csak a hallgatói közösséget kellene kiszolgálniuk, amihez egy olcsóbb, egyszerűbb adatközpont is elegendő. Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát . A béke, de még a tűzszünet lehetősége is lekerült a napirendről.
Eredeti cikk megtekintése →