← Vissza

news.bsdnet.hu

Megszűnhet az Integritás Hatóság elnökének jogviszonya

Magyar Nemzet 2026-06-16 17:05
Hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt vádat emelt az ügyészség az Integritás Hatóság elnökével, Biró Ferenc Pállal szemben – közölte az ügyészség. A tájékoztatás szerint a bejelentés alapján indult ügyben az elsődleges nyomozati cselekmények elvégzése után a nyomozó ügyészek először 2025 januárjában hallgatták ki gyanúsítottként Biró Ferenc Pált, valamint a feleségét. Az ezután lefolytatott széles körű nyomozás, tanúkihallgatások, adatszerzések és ismételt kutatások után az ügyészség az eljárás során az elnökkel szemben újabb bűncselekmények gyanúját is közölte. A bíróságra benyújtott vádirat szerint Biró Ferenc Pál elnök azután, hogy az Integritás Hatóság két gépkocsivezetővel biztosított számára egy szolgálati személyautót, továbbra is fenntartotta a luxusterepjáró hatóság által fizetett bérletét. A vádirat rögzíti, hogy az elnök valóban jogosult személyes gépjárműhasználatra és gépkocsivezetőre, ugyanakkor az a neki bérelt személyautóval biztosított volt. „Az elnököt személyében megillető jog indokolatlanul több autóra, illetve az elnök hozzátartozója gépjárműhasználatának milliós vagyoni hátrányt okozó finanszírozására nem terjed ki” – olvasható az ügyészség által közzétett dokumentumban. A vádirat arra is kitér: az elnök a hivatali helyzetével visszaélve annak érdekében, hogy az igazgatóság másik két tagját (akik szintén pályázat útján választott és a köztársasági elnök által kinevezett elnökhelyettesek) törvényes jogaik gyakorlásából kizárja, bizonyos jogkörüket a jogszabályokkal ellentétesen korlátozta, egyidejűleg közhatalmi jogosítványait önhatalmúlag gyakorolta. Az ügyészség tájékoztatása szerint Biró Ferenc Pál egy brüsszeli székhelyű tanácsadó céggel összesen három olyan szerződést is kötött, melyek tartalmai összeegyeztethetetlenek voltak a hivatal hatáskörébe tartozó feladatokkal. A szerződések részben az elnök által Brüsszelben létrehozni tervezett diplomáciai képviselet felállításával voltak kapcsolatosak. E körben a vádirat tartalmazza, hogy Magyarország kizárólag mint ország létesíthet külképviseletet, erre a hatóság nem volt jogosult. A vád tárgyát képezi az is, hogy az elnök egy fiktív telephelyhasználati szerződést is kötött a hatóság nevében a tanácsadó cég brüsszeli címére, miközben a hatóságnak valójában soha nem volt ott saját irodája. A vádlott ennek ellenére intézkedett arról, hogy a telephelyet bejegyezzék a közhiteles nyilvántartásba. Az Integritás Hatóság elnöke a külföldi kiküldetései során napidíjra volt jogosult, többek között az élelmezésével kapcsolatos költségek megtérítésére. Biró Ferenc Pál a jogosan járó összeget felvette, ugyanakkor a részére a hatóság által rendelkezésére bocsátott bankkártyával másfél millió forintot költött a saját szükségleteire, amivel a hatóságnak vagyoni hátrányt okozott. – állapította meg az ügyészség. Az elnök által működtetni tervezett úgynevezett Integritás Akadémia keretei között az alkalmazásban álló férfi olyan témakörökben tervezett oktatást, mint A halál hagyományos és modern értelmezése és a létkorrupció összefüggései. A halál utáni exisztencia és az integritás helyreállítása. A férfi munkaviszonya végül a törvény erejénél fogva szűnt meg, mivel kötelező ellenőrzése során nemzetbiztonsági szempontból befolyásoló információ merült fel. Ezzel a vádlott 11 millió forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozott a hivatalnak. Az ügyészség kiemelte: A Központi Nyomozó Főügyészség indítványozta, hogy a bíróság az elnököt szabadságvesztésre, pénzbüntetésre ítélje. A vádiratban – a gépkocsihasználatot és a bankkártyás fizetéseket érintően, mellyel a vádlott saját maga gazdagodott – 23 millió forintnyi vagyonelkobzásra is indítványt tettek az ügyészek. Az ügyészség egyúttal közölte, a gépkocsihasználatban a bűncselekményt bűnsegédként elkövető vádlott esetében az ügyészség próbaidőre felfüggesztetett szabadságvesztés és pénzbüntetés kiszabására tett indítványt. A hatóság elnöke néhány napja a De! Akcióközösség videóinterjújában „vallott színt”, hogy az előző kormány és annak szereplői miben és hogyan próbálták akadályozni a hatóság korrupcióellenes munkáját, de ő kitartott, és nem adta be a derekát. Szerinte épp ezért indították ellene eljárást, és csupán koncepciós, politikai jellegű eljárás zajlik ellene . Azt ugyanakkor már nem részletezte az interjúban, milyen bizonyítékai vannak erre vonatkozóan, és a fiktív szerződések, valamint a hivatalnál alkalmazott családi barát sem került szóba. Arról viszont beszámolt, miképp érintette, amikor egy reggel ötven rendőr jelent meg a hivatalában, míg a TEK az otthonában látogatta meg, és nyomdafestéket nem tűrő szavakkal fakadt ki.
Eredeti cikk megtekintése →