10 millió forintra büntette a kormányhivatal az alkilbenzol-szennyezés miatt a BYD-t
Magyar Hang
2026-06-16 17:05
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben!
Már nem mutatható ki határértéket meghaladó szennyeződés azokon a Szeged környéki területeken, amelyekre a BYD beruházásának helyszínéről vittek termőtalajt – írta közleményében az április és június között végzett akkreditált mérései alapján a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal.
Ahogy a Magyar Hang megírta, a kormányhivatal még februárban, a környezetvédelmi szabályok betartásával összefüggően indított hatósági eljárást és feljelentést is tett, miután a tudomásukra jutott, hogy a BYD Auto Hungary Kft. megsérthette a környezetvédelmi engedély előírásait. Akkor azt írták, a cég a telephelyéről a kötelező mérés és tájékoztatás mellőzésével szállíttatott el humuszos termőtalajt több, Szeged környéki területre. A kínai elektromosautó-gyártó ugyanis mintegy 20 hektárnyi területre szállíttatta ki az építkezésről letermelt talajt, és ezen területek 10 százalékára került egyéb alkilbenzolokkal szennyezett föld.
Beszámoltunk arról is, hogy akár 150 millió forintos bírságot is kaphat az a szegedi földtulajdonos, aki nem semmisíti meg önköltségen a szennyezett talajból kinőtt termést. Az érintettek a pénzüket csak a cég elleni pereskedésen keresztül szerezhetik vissza. A legközelebbi lakóház a szennyezett területtől egészen pontosan 181,76 méterre található Béketelepen, egy baktói otthon 237,55 méterre épült. A hivatal tájékoztatása szerint a szennyezés megszűntének oka, hogy az illékony szennyezőanyag kipárologhatott a talajból, így egészségkárosító kockázat nem áll fenn, a területek a továbbiakban termőföldként használhatók.
A kormányhivatal a tájékoztatása szerint lezárta a környezetvédelmi hatáskörében indított eljárását, és 10 millió forint környezetvédelmi bírsággal sújtotta a BYD Auto Hungary Kft.-t a környezetvédelmi engedély előírásaitól eltérően folytatott tevékenysége miatt. Azaz, előállhat az a helyzet, hogy az a gazda, aki nem, vagy szabálytalanul semmisíti meg a szennyezett termést, nagyobb bírságot kap, mint a földet neki átadó autógyár. Az ellentmondással kapcsolatban kerestük a hivatalt sajtóosztályát, de arra is kíváncsiak voltunk, hogy röviddel a kéthetes megsemmisítési határidő előtt milyen visszajelzések jöttek hozzájuk az érintettektől. Amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.
Azt megírták közleményükben, hogy kötelezték a vállalatot arra, hogy a beruházási területről további talajkiszállítást kizárólag megfelelő mintavétel és vizsgálat elvégzését követően, csak a kormányhivatal előzetes jóváhagyásával végezhet. Ezen kívül a kormányhivatal külön végzésben az akkreditált mintavétel és vizsgálat miatt felmerült eljárási költségek megfizetésére is kötelezte a vállalatot. A részletes mérési jegyzőkönyvek az alábbi felületen érhetők el.