← Vissza

news.bsdnet.hu

Pokoli robaj a József utcában: így omlott a lakók udvarára a tűzfal, hajszálon múlt a tragédia - videó

Blikk 2026-06-16 18:10
Mintha bombatalálat érte volna, olyan a csendes, józsefvárosi társasház gangos udvara, nem messze a Mátyás tértől.. Háborús tudósításokban látni ilyen pusztítást: a József utca 46. szám alatti épület udvarát a szomszédos ház leomlott tűzfalának téglái és gerendái borítják. Péntek délután dőlt le a fal, amikor munkagéppel bontották a szomszédos épületet, hogy hatemeletes apartmanházat húzzanak fel a helyén. Vajta Zoltán Közéleti újságíró Ezeket látta már? Földrengésszerű robaj, kétségbeesett kiabálás hallatszott, majd alig átlátható, szürkésfehér, ködszerű por gomolygott a levegőben. A háromemeletes, hagyományosan nyugodt életet élő lakóközösség tagjai ma is a vakszerencsének köszönhetik, hogy a péntek kora délutáni omlás nem követelt emberéletet. A földszinten lakó Fábián Imre otthona mindössze néhány méterre nyílik a törmeléktől. – Egy hatalmas, pukkanásszerű hangot lehetett hallani bentről – meséli az édesapa a romok mellett állva. – Tudtuk, hogy valamikor bontani fogják a szomszéd házat, de erre senki nem számított. A kislányom, Nazira pont ott szokott játszani az udvaron, ahová a téglák és a törmelék lezuhant. Csak a vak szerencse, hogy nem volt ott egyikünk sem abban a pillanatban. Fábián Imre kislánya, Nazira gyakran játszott ott, ahol most leomlott a fal / Fotó: Czerkl Gábor Szintén a földszinten, átellenben él Varga Kálmánné Katalin. Az esti órákban hazatérő idős hölgy már csak a romokat látta, Dodó kutyája pedig nem a megszokott hangos csaholással üdvözölte gazdáját. A szálkás szőrű tacskó hallgatása beszédes volt, a a kutyára nem lehetett ráismerni, még még szombaton is csak lapított és reszketve bújt Katalinhoz. Varga Kálmánné Katalin kutyája, Dodó két napig reszketett a történtek után / Fotó: Czerkl Gábor Az első emeleten lakó indiai vendégmunkás, az ételfutárként dolgozó Vishwas is hallotta az ijesztő robajt. Amikor kinézett a folyosóra, szembesült vele, hogy a szomszéd ház fala egyszerűen eltűnt, az udvart pedig hatalmas, fojtogató porfelhő borítja. Az indiai Vishwas alig látott a portól, amikor kiszaladt a robaj miatt az emeleti gangra / Fotó: Czerkl Gábor Ez az áthatolhatatlan por nemcsak az udvart, hanem a nyitott ablakokon keresztül a lakásokat is elárasztotta. A második emeleten élő Szűcs Péter Pál szinkronszínész a fiaival közösen zenél a Peperton nevű családi zenekarban, és a lakásukban tartják a hangszereiket is. – Mindent vastagon borított a por, még a hangszereket is külön le kellett takarítanunk – mondja a családfő. Az omlás óta a fürdőszobájukban megjelent egy repedés, és egy vizes folt is keletkezett, ami a baleset előtt nem volt ott. – Ha kilépünk a gangra, olyan érzésünk van, mintha háború lenne és dróntalálat érte volna az otthonunkat - jegyezte meg a férfi. Szűcs Péter Pál otthonát ellepte a por és és megjelent egy repedés a falon / Fotó: Czerkl Gábor A lakók arról számoltak be, hogy mintha földrengés lenne, az omlás pillanatában valósággal megmozdult a ház: a csillárok kilengtek, a szekrényben pedig összekoccantak a poharak. A gangos folyosó nemrégiben felújított plafonján is látható egy friss, jól kivehető repedés. Az első emeleten lakó Bencsik Gabriella végzettségét tekintve hídépítő mérnök, a bontási engedélyt és terveket jól ismerte , ezért mint mondta, pontosan tudta, hogy a bontási munkálatok teljességgel szakszerűtelnül végezték, a porfelhő elülte után pedig a romok mellett a kivitelező munkatársai nem akarták elismerni a felelősségüket. Bencsik Brigitta vhídépítő mérnök, tudja, miben hibáztak a szomszédban a bontáskor / Fotó: Czerkl Gábor A szomszédos, 48-as számú telken egy hatemeletes apartmanházat épít egy beruházó. A 46-os ház lakóközössége kezdettől fogva tiltakozik a projekt ellen. Gabriella videóra vette az eseményeket, ez például az omlás után közvetlenül készült: A helyszínre már pénteken kiérkezett Pikó András, a nyolcadik kerület polgármestere. Közösségi oldalán közzétett bejegyzésében fotókat is megosztott a romokról. Mint írta: egy felelőtlen bontási munka miatt omlott a két telek közötti fal a társasház udvarára. Ezt a házat bontották, amikor balra leomlott a fal a szomszédház udvarára / Fotó: Czerkl Gábor A kerületvezető posztjában kitért a rendszer egyik legnagyobb hibájára is: az önkormányzatoknak jelenleg semmilyen ráhatásuk nincs ezekre az építkezésekre, mivel az építéshatósági és felügyeleti jogok a kormányhivatalokhoz kerültek, így az önkormányzatok sokszor nem is tudnak a bontásokról, és érdemben nem tudják megvédeni a lakókat. Pikó András szerint ennél nyomósabb érv nem kell ahhoz, hogy a döntéshozók belássák: vissza kell adni az építéshatósági jogokat a helyben dolgozó önkormányzatoknak, hogy végre rendet lehessen tenni az ilyen helyzetekben. házomlás
Eredeti cikk megtekintése →